Lexus LC 500h

Geleceğe doğru: LC ile Lexus, (tabi ki) hibrid seçeneği de bulunan nefes kesici bir GT sporcu yarattı.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Artık sıkıcı araçlar üretmek yok... Toyota Grubu’nun dinamik başkanı Akio Toyoda’nın bu düsturunu en fazla Lexus mühendisleri ciddiye almış gibi görünüyor. Bunun sonuçlarını en iyi gösteren araçsa, LC 500 adlı (hibrid versiyon LC 500h) coupe. GT’lerin en iyi reçeteleriyle yaratılan 2+2 oturma düzenli bu iki heybetli araç, hem konfor hem de dinamizm disiplinlerinde çok iddialı.

Yeni modelin göze hoş görünmesi de olmazsa olmaz bir görevmiş ve LC 500’de bunu başardıklarını rahatça söyleyebiliriz. LF-LC adlı konseptten türetilen bu otomobil, güçlü orantıları, uzun burnu ve Diabolo-Grill adlı büyük ızgarasıyla kesinlikle iç gıcıklayıcı bir etki bırakıyor. Stil detaylarında ise bazı abartılar görmek mümkün. Yani biraz daha azı daha iyi olabilirmiş. Ancak bunun bir zevk meselesi olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Her şeye rağmen bu delüks Japon hem çok çekici hem de trafik manzarası içinde hemen fark edilen bir model.

İç mekanda sürücüyü, çok iyi şekillendirilmiş bir koltuk ve mükemmel bir sürüş pozisyonu, düz hatlarla dalgalı çizgilerin bir harmanı ve birinci sınıf kaliteye sahip malzemeler bekliyor. Sanal göstergeler ise Lexus tutkunlarına, limitli seri halinde üretilen süper sporcu LFA’yı (2009) hatırlatıyor. Küçük arka koltuklar ise tabi ki oturma amaçlı değiller ve ayrıca küçük bagaj hacmini (172 lt) genişletmek için yatırılamıyorlar da.

Öncelikle Avrupa pazarlarında aslan payını alacak olan LC 500h’a konsantre olalım. Aracın atmosferik beslemeli 3.5 lt’lik V6 motoru 299 HP, gücünü lityum-iyon aküden alan elektromotoruysa 179 HP güç üretiyor. Sistem gücüyse 359 HP olarak açıklanıyor. Bu iki motor, tipik bir Toyota tercihi olan CVT şanzımanla birbirine bağlanıyor. Bu ikilinin arkasına eklenen 4 ileri oranlı otomatik şanzımansa bir yenilik: Dişli oranlarını genişletip düşük hızlarda daha iyi kalkışlar, yüksek hızlarda ise daha düşük devir seviyeleri sağlıyor. Bunun dışında bu otomatik şanzıman ilavesi, CVT sistemlerin monoton akustik karakterini de iyileştiriyor.

Ana fikir kesinlikle işe yarasa da, otomatik şanzıman gaza dikkatli basıldığı durumlarda bile gereksiz sıklıkla vites düşürerek sarsıntılı bir sürüşe neden oluyor. V6 motorun devirlenme çığlıkları da bu etkinin altını çiziyor: Gürültülü ve pek hoş olmayan bir ses. Tüm bunların sonunda ortaya çıkan sonuçsa, 2 tonluk bir araç için kesinlikle çok etkileyici. Sürüş sırasında ise Lexus, çok iyi direksiyon hassasiyeti, etkileyici tutunma kabiliyeti ve sert kullanımlarda verdiği yüksek güvenlik hissiyle beğeni topluyor. Yüksek konfor da aracın

tarzıyla gayet uyumlu. Gerçekten de iç mekana sadece küçük zemin darbelerinin neden olduğu vuruntular ulaşabiliyor.

Sonuç olarak LC 500h, gerçek bir GT. Ancak hibrid olmayan versiyon LC 500 (performans paketli) ile yaptığımız test, bu işin nasıl daha iyi yapılabileceğini gösterdi. Atmosferik beslemeli, devirlenmeyi seven ve baştan çıkarıcı seslerle çalışan V8 (477 HP) bu Lexus için kesinlikle daha iyi bir motor. Kendisine eşlik eden 10 (!) ileri vitesli otomatik şanzımansa hızlı ve sert çalışma karakteri ile sürüş özelliklerine iyi bir katkı sağlıyor. Sıra fiyatlarda: Almanya rakamlarının V8 için 100 bin Euro, hibrid versiyon içinse bunun biraz daha altında olması bekleniyor. Sıkıcı olmaktan çok uzak bir otomobil olan LC, Avrupa pazarlarında yaz aylarından itibaren boy göstermeye başlayacak.

Lexus LC 500h

Motor: hibrid sistem; benzinli V6 (299 HP) + elektromotor (179 HP); Motor hacmi: 3456 cc; Sistem gücü: 359 HP; Maks. tork: 348 Nm (V6) + 300 Nm (elektromotor) Maks. hız: 250 km/s; 0-100 km/s: 4.7 sn; Güç aktarımı: arkadan itiş, 4 ileri hibrid şanzıman; Yakıt deposu: 82 lt; U/G/Y: 4770/1920/1345 mm; Tüketim: veri yok

İşçilik çok iyi, tasarım çok modern ve harika bir şekilde minimalize edilmiş. Kırmızı deri? Eh!

Tasarım, beğenimizi kazanan LF-LC konseptini andırıyor. LC çok çekici bir görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.