Jeep Grand Chrokee WH

Dizel skandalında son hedef Jeep oldu. Ancak eski modellerin Mercedes motorları bundan etkilenmedi.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL -

Otomobil üreticileri sürekli ithamlarla boğuşuyor: ABD Çevre Kurumu EPA, bu kez de Cherokee’nin dizel modellerinin egzoz temizleme sistemlerini incelemeye aldı. Peki bu Amerikan gerçekten güvenilir mi? Bunu üretim yılı belirliyor, çünkü incelemeler 2014-2016 yılları arasındaki modelleri kapsıyor. Şüpheli motorlar ise, İtalyan bir motor üreticisi olan VM Motori’nin motorları. Diğer modeller, örneğin test aracımızdaki Mercedes’ten alınan 3.0 CRD motorlar, EPA’nın listesinde yer almıyor.

Test aracımız, üçüncü nesil bir Grand Cherokee (Tip WH, 2005-2010). Bu araçta konfora da en az arazi kabiliyeti kadar önem verilmiş. Yüksek konfor için ön süspansiyonda çift çapraz sevk çubukları kullanılmış. Birçok SUV’un aksine WH, arazi takviyesine standart olarak sahip. Topmodel Overland’de ise 3 adet kilitli diferansiyel bulunuyor. Grand Cherokee, arazinin yetenekli tırmanıcıları arasında yer alıyor.

Gerçek Amerikan tutkunları için tek bir “gerçek” motor seçeneği var: Homurtulu ve bas seslerle çalışan benzinli V8. Grand Cherokee ailesinin en eğlenceli versiyonu ise 2006 yılında piyasaya çıkan SRT8: 6.1 lt’lik Hemi-V8, 426 HP, alçaltılmış spor süspansiyon. 4.7 lt ve 5.7 lt hacimli seçenekler ise SRT8 kadar şamatacı değiller ve çok iyi gezinti-uzun yol araçları olarak görülüyorlar. Bu üç V8 motor da güvenilirlik ve dayanıklılıklarıyla ünlü olsalar da, günlük kullanımda 15 lt/100 km seviyesinin altına düşmek oldukça zor.

Avusturyalı Magna tarafından üretilen dizel motor ise Avrupa pazarları için hazırlanan ve bayağı rağbet gören bir makine. Grand Cherokee III, Daimler-Chrysler ortaklığı tarafından (1998-2007) geliştirildiği için, kaputunun altında bir Mercedes V6’sı görev yapıyor.

Bu makine işini kesinlikle çok iyi yapıyor. Örneğin benzinli V8’ler kadar yüksek bir torka sahip. Ayrıca rahatlıkla 10 lt/100 km tüketim seviyesinin altına inmek mümkün. Başarılı süspansiyon konforu da beğeni topluyor. Durum böyle olunca Grand Cherokee 3.0 CRD, kısmen özensiz olan işçilik kalitesine rağmen, güvenilir bir yol arkadaşı ve römork çekici oluyor.

Tipik Amerikan: Zengin donanımlar, basit malzemeler. Koltuk yan destekleri sık sık yırtılıyor. Mercedes’in 3.0 lt’lik dizel V6’sı Cherokee’ye yakışıyor: Sessiz, güçlü ve dayanıklı.

3360 kg çekebiliyor: Grand Cherokee 3.0 CRD neredeyse bir iş makinesi kadar güçlü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.