CARLOS CIPOLLITTI Lastikte yapay zeka geliyor

Lastik üreticisi Goodyear Cenevre Fuarı’nda yeni lastik konseptlerini sergiledi. Markanın ürün geliştirme Başkan Yardımcısı Carlos Cipollitti ile lastik konusundaki yenilikleri görüştük. Cipolitti yeni lastik konseptlerinde yapay zeka bulunacağını, lastiğ

Auto Show - - EDİTÖR - Hırant KASAPOĞLU

Carlos Cipollitti ile Goodyear’ın Cenevre Fuarı’ndaki standında buluşuyoruz. Goodyear, bu yıl fuardaki standında daha çok konsept lastiklerini ve kendi bakış açılarıyla geleceğin mobilite çözümlerini sergiledi. Bu yıl Eagle 360’ın Urban versiyonu ile IntelliGrip Urban da sergilenen yenilikler arasındaydı. Standda ayrıca elektrikli bir araç olan Tesla Model X da sergileniyordu. Goodyear bu elektrikli araca özel bir lastik de geliştirmişti. Bunun yanı sıra Toyota standında sergilenen iTRIL isimli konsept araç üzerinde de Goodyear’ın CityCube konsept lastiği yer alıyordu. Yani aslında Goodyear bu yıl Cenevre’ye oldukça donanımlı olarak gelmişti. Goodyear’ın ürün geliştirme Başkan Yardımcısı Carlos Cipollitti’yle, fuarda sergilenen yenilikler ve geleceğin mobilitesi hakkında görüştük.

Fuarlarda her zaman birçok yenilik ve konsept görüyoruz. Peki ama bu konsept lastikleri yollarda görebilecek miyiz, yoksa bunlar sadece birer şov unsuru mu?

Biz dünya çapında mobilite kavramında bir devrim olduğunu gözlemliyoruz. Otonom araçlar, hibrid otomobiller, elektrikli otomobiller, yeni araç paylaşım şekilleri, şehir içi ulaşım sistemleri… Tüm bunlar hızlı bir değişim halinde. Otomobil markaları bu değişime ayak uydurup, insanların ihtiyaçlarını karşılayacak doğru ürünü hazırlamaya çalışıyor. Biz ise Goodyear olarak, bu değişimde ana sanayinin lastik konusunda ihtiyaç duyacağı yenilikleri hızla hayata geçiriyoruz.

Bu değişimde lastiğin görevi ne olacak?

Otomobiller değişse bile, otomobilin yerle olan teması hep lastikler sayesinde olacak. Bu nedenle lastik endüstrisi hızla gelişen otomobillere ayak uydurup evrim geçirmek zorunda. Örneğin elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla motor gürültüsü olmayacak. Bu nedenle lastik üreticileri çok daha sessiz lastikler geliştirmek zorunda kalacak. Ya da elektrikli otomobillerin enerji verimliliğiyle paralel olarak, lastiklerin de yakıt tüketimine etkisi azaltılmak zorunda kalınacak.

Otonom araçlar için özel lastikler de gelecek mi?

Bu tamamen özel bir konu çünkü otonom araç teknolojisi karşımıza birçok yeni fırsat çıkartacak. Çünkü otonom araçlar, çeşitli sensörlerden aldıkları verilerle araca kumanda edecek, yön verecek, gaza veya frene basmaya karar verecek. İşte lastikler de burada, otonom araçlara, yol hakkında ihtiyaç duyacakları verileri sağlamakta önemli rol oynayabilir.

Geleceğin lastiklerinde, hangi elemanlar bugünkünden farklı olacak; sırt deseni mi, lastik karışımı mı, yanak kalınlıkları mı ya da ebatlar mı?

Sanırım bu sorunun cevabı e şıkkı yani hepsi olmalı. Lastiğin devriminden bahsediyorsak eğer, bugün bildiğimizden tamamen farklı teknolojiler ve malzemeler kullanacağız. Sürekli yeni malzemeleri araştırıyoruz, daha hafif ama daha sağlam karışımlar üzerinde çalışıyoruz. Enerji verimliliği ve güvenli yol tutuşu birarada sunabilmek için yeni ham maddelere ihtiyacımız olacak.

Fuarda sergilediğiniz konseptlerin birinde, lastikler hava koşullarına göre sırt desenlerini adapte edebiliyorlar. Bu teknoloji mümkünse hiç eskimeyen ya da otomobil kadar uzun ömürlü lastik üretmek mümkün mü?

Bunun cevabı, bir otomobille ne kadar yol yaptığınıza bağlı olarak değişebilir. Eagle 360 Urban konseptindeki yapay zekanın temel

Elektrik araçlar yaygınlaştıkça, daha sessiz lastiklere ihtiyaç doğacak.

amacı, lastiğin yol koşullarına adapte olmasını sağlamak. Aşınma konusuna gelince, konvansiyonel bir lastiğe göre 4 kat daha fazla sürtünme alanınız var, bu da teoride daha uzun servis ömrü anlamına gelebilir. Ama konseptin hedefi aşınmış sırt deseninin yerine yenisini üretmek değil.

Eğer gelecekte tüm lastikler yapay zeka sayesinde kendisini iklim koşullarına göre adapte edebilecek hale gelirse, yaz ve kış lastiklerine hala ihtiyaç olacak mı?

Şu anda da 4 mevsim teknolojisi hazır halde var. Goodyear olarak 30 yıldır bu alanda zaten lideriz. Bu teknoloji hazır olmasına rağmen, dünyanın farklı bölgelerinde farklı yasal zorunluluklar ve müşteri ihtiyaç ve alışkanlıkları var. Bu nedenle 4 mevsimin yanı sıra yaz ve kış lastikleri de sunuluyor. İleride kendini adapte eden lastikler yollara çıksa da, tüm bu nedenlerden dolayı yaz ve kış lastikleri de var olmaya devam edecek.

Cenevre Fuarı’nda Toyota standında sergilenen i-TRIL konsepti üzerinde Goodyear’ın CityCube isimli konsept lastikleri yer aldı. CityCube lastiklerinde ön ve arkada farklı taban genişlikleri kullanılmış.

Goodyear, şu an piyasada olan, yüksek performanslı elektrik araç Tesla Model X için de özel bir Eagle serisi geliştirmiş.

Goodyear, geleceğin mobilite sistemi için ilginç bir elektrikli pod hayal etmiş. Eagle 360 Urban isimli küresel lastikler manyetik alan sayesinde her yöne hareket edebiliyor. Yapay zekaya sahip olan lastikler kendi başlarına karar verebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.