MERCEDES CASE Otomobilin geleceğine bakış

Mercedes geleceğin ulaşım teknolojileri için CASE kavramını benimsiyor. CASE; Bağlanabilirlik, Otonom Sürüş, Akıllı Paylaşım Servisi ve Elektrikli Araçlar kavramlarını temsil ediyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Tüm dünyada otomobil fuarlarına ilgi azalırken, teknoloji fuarlarında adeta izdiham yaşanıyor... Barcelona’da geleceğin iletişim teknolojilerinin sergilendiği Dünya Mobil Kongresi’nde artık otomobil markaları da başrolde sahneye çıkmaya başladı. İlk kez Mercedes-Benz de, en yeni nesil teknoloji çözümlerini ve uygulamalarıyla geleceğin ulaşımına nasıl katkı sunacağını Barcelona’da katılımcılara aktardı. Genç mühendislerin fikirleriyle konsept, otonom ve elektrikli araçların ulaşım sistemleriyle uyumu konusundaki araştırmaları Mercedes standında sergilendi. Büyük şehirlerin trafik ve hava kirliliği gibi sorunlarına karşı çözüm fikirleri, geleceğin taşımacılık sektörü için geliştirilen teknolojiler ve otomobillerin bağlantı imkanları da Dünya Mobil Kongre’si katılımcılarıyla paylaşıldı.

CASE mobilitenin geleceğini simgeliyor

Mobilitenin geleceğini şekillendirme noktasında dijitalleşmenin önemli bir kaldıraç konumunu değerlendiren Mercedes-Benz, Mobil Dünya Kongresi’nin uluslararası platformunda yazılım ve donanım olmak üzere iki farklı dünya- nın uzmanlarıyla bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu. Mercedes bu sergisinde, belki de bu inovatif atmosferde, geleceğin mobilitesini şekillendirmede ilham arıyordu.

Şu ana kadar gerçekleştirdiği ve uyguladığı teknolojilerle liderliğini sürdüren Mercedes, geleceğin ulaşımı için birbirinden ayrılmaz olarak gördüğü başlıkları CASE şemsiyesi altında toplamış; Connected yani Bağlanabilirlik, Autonomous yani Otonom Sürüş, Shared&Service yani Akıllı Paylaşım Servisi ile Electric Drive yani Elektrikli Araçlar.

Mercedes-Benz’in geleceği günümüze nasıl yaklaştırdığı ile ilgili Barcelona’da sergilediği örnekler ise:

-Öncelikle ağ bağlantısıyla “Mercedes me” dijital hizmetinde müşterilerin akıllı telefonlarıyla bu platforma uygulama, web sitesi veya doğrudan otomobildeki arayüz üzerinden erişim sağlayabilmeleri, aracın durumu, kilit açma fonksiyonu gibi sanal anahtar ve kapsamlı kişisel hizmetlere ulaşabilmesi hedefleniyor.

-Otonom sürüşe giden yolda uzun yıllardır araştırmalar yapan ve bu alanda da öncü rol üstlenmiş olan Mercedes-Benz, mühendislerin Sensor Fusion adını verdikleri yöntemiyle kameralar, kızılötesi sensörler ve radar sensörlerinden elde edilen verilerin birbiriyle ilişkilendirilmesi ve değerlendirilmesi üzerine çalışıyor.

-Ulaşım araçlarının paylaşımı noktasında da 2.2 Milyon kullanıcısı olan “car2go” hizmetlerini sürdüren Daimler Grubu markaları, dünyanın en büyük “free-floating car-sharing” şirketi konumunu da tarif ediyor.

-Şehir içi toplu ulaşım için bilet alınabilen “moovel” ve taksi çağıran “mytaxi” gibi akıllı telefon uygulamalarındaki destekliyor.

-Otomobillerini elektrikle geleceğe

Genç mühendislerin yenilikçi fikirleri Mercedes standında sergilendi.

hazırlayan Mercedes-Benz, EQ elektrikli araç markası altındaki model ailesi dışında oluşması gereken ekosistemdeki elektromobilite ile ilgili diğer tüm hizmetleri de araştırıyor. Böylece bireysel olduğu kadar ticari müşterilere batarya çözümleri, şarj teknolojileri ve hatta geri dönüşüme kadar uzanan hizmet paketini geliştiriyor.

Gelişimi sürekli kılmak ve devam ettirmek üzere bütün bu alanlar, tek bir CASE çatısı altında toplanmış…

Otomotiv sektöründe sanal gerçeklik

Mobil Dünya Kongresi’nde iki farklı sanal gerçeklik örneğini de tanıtan

Mercedes-Benz, bir yandan sanal gerçeklik gözlükleri yardımıyla Concept EQ otomobilinin sürüş teknolojisini, tasarım ve bağlanabilirlik özelliklerini yakından inceleme fırsatı sunarken, bir yandan da tamamen dijital ortamda yapılandırılan seri üretim bir otomobili satın almadan önce dijital ortamda nasıl görülebileceğini sergiledi. Mercedes ayrıca Almanya ve İngiltere’de prototip olarak uygulanan; etkileşim sembolleri üzerinden jant tipi, gövde rengi veya iç mekân renk kombinasyonu gibi araç özelliklerini dijital ortamda nasıl değiştirilebileceğini de denetiyordu…Barcelona’daki bu devasa fuara gelmeden önce küresel başarıya sahip “hackathon” serisini de başlatan Mercedes-Benz, Amerika, Çin, Hindistan ve Almanya’dan seçilen

Mercedes’in özel ekipmanlarla donatılmış Digital Life Campus adlı otobüsü, dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen 10 yetişkin genç ile 1300 km’lik bir yolculukla Barcelona’ya ulaştı.

on başarılı genci, özel ekipmanlarla donatılmış bir “DigitalLife Campus” otobüsüyle Stuttgart’tan Barcelona’ya yolculuğa çıkardı. 1.300 km’lik bu Hack-on-Bus-Tour yolculuğunda Lego parçalarından “RoboCab” adı verilen şoförsüz robot taksiler ve özel görev yazılımları hazırlayan genç mühendisler, kendi kendine sürüş yeteneğine sahip bir robot taksinin belirlenen güzergâh üzerinde yolcu alıp, bu yolcuları arzu ettikleri lokasyonlara götürmesini programladılar. Mercedes standında gerçekleştirdikleri minyatür robot taksileri verilen güzergah görevlerinde başarıyla yürüten hackathon’cular, geleceğin tümüyle şoförsüz ulaşım ve taşımacılığı hakkında farklı bir bakış açısı da getirdiler…

E Coupe’de gelişmiş iletişim teknolojileri

Mercedes’in yeni E-Klasse Coupe modeli üzerinde sergilediği bir diğer gerçekleştirilmiş teknolojisi COMAND Online özelliği, Barcelona’nın “ilk”lerindendi… Anlık trafik bilgisi veya Carto-X iletişimi gibi özellikleri mümkün kılan, sürücüye günlük yaşantıda da her zaman kullandığı birçok ağ bağlantı alternatifini sunan, “Live Traffic” anlık trafik bilgisi desteğiyle varılacak hedefe dinamik güzergâh ile tam zamanında varma imkânı tanıyan ve bunun dışında Live Traffic, “Floating Car Data” gibi farklı kaynaklardan veriler toplayan COMAND Online, topladığı tüm bilgileri ise kullanıcıya aktarıyor.

Mercedes’ten başka smart da, Mobil Dünya Kongresi’nde salt mobiliteye odaklanan bir otomobilin kullanıcı konforunu ne kadar arttırabildiğini gözler önüne sererek, yeni hizmeti “smart ready to share”i tanıttı. smart kullanıcıları, otomobillerini kullanmadıkları anlarda yetki verdikleri kişilerle araçlarını paylaşabiliyorlar… smart’ın “ready to” akıllı telefon uygulaması ve ön cama içten monte edilen bağlantı kutusu anahtarsız erişime, bağlantı kutusu “smart ready to drop” adındaki pilot uygulamaya imkân tanıyor.

Mercedes-Benz Vans markasının yeni filo yönetim asistanı Mercedes PRO gibi taşımacılık sektörünü daha da verimli kılacak yeni çözümler geliştirmeyi ve sunmayı hedefleyen FleetBoard uygulaması da, kamyonlarda çıkarılabilir DispoPilotguide isimli tableti üzerinden anlık verilere erişim sunuyor…

İletişim fuarları artık otomobil firmalarının da gözdesi olmuş durumda.

Dünya Mobil Kongresi, otomobillerin de mutlak bir elektronik entegrasyona doğru gittiğini ortaya koydu.

Gençler güncel teknolojilerin küçük ölçekli uygulamalarını hazırladı.

Elektronik entegrasyon özellikle nakliye alanında maliyetleri düşürecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.