MERCEDES E COUPE Hem estetik, hem teknolojik

Alman yıldızının orta üst sınıftaki şık coupesi yenilendi. Yeni E Serisi Coupe, yerini aldığı modele göre çok daha geniş iç hacim ve konforlu kullanım sunuyor. Ayrıca bu estetik araç, teknolojinin son imkanlarını sürücünün kullanımına sunuyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Bir önceki Mercedes E Serisi Coupe modelini hatırlayan var mı? Şöyle bir gözünüzün önüne getirdiğinizde, o serinin olması gerektiğinden daha dar olduğunu hatırlayacaksınız. Sanki çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmış ve her yerinden çekmiş gibiydi. Aslında bir önceki nesil E Coupe ve E Cabrio serileri, aslında orta sınıftaki C Serisi platformu üzerinde yükseliyordu. Bu nedenle de C Coupe ile E Coupe arasında, boyut ve iç genişlik hissi olarak öyle çok büyük farklar da yoktu. Bu durum aslında tüketicilerin de tercihlerini etkilemişti. Benzer büyüklükteki araçlar olduğuna göre tercih pekala da daha uygun fiyatlı C Coupe’ye kayabilirdi.

Büyüyen boyutlar

Mercedes, E Coupe’nin yenilenmesi sırasında müşteri taleplerini göz önüne aldı ve aracın boyutlarını, her yönüyle büyüttü, hem dıştan hem de içten. Rakamlarla konuşmak gerekirse toplam uzunluk 123 mm artarak 4826 mm’ye ulaşmış. Toplam genişlik 74 mm artırılarak 1860 mm’ye ulaşılmış. Yükseklik de 33 mm artmış. Artan genişlikle birlikte tekerlek iz açıklıkları önde 67 mm, arkada ise 68 mm artırılmış, bu da doğal olarak sürüş dinamiğinde olumlu bir etki yaratmış. Dingil mesafesi de 113 mm geliştirilmiş. Dış boyuttaki artışların aynı etkinlikle iç mekan genişliklerine de yansıtılması sağlanmış.

Özellikle dingil mesafesinde artış, arkadaki diz mesafesinin iyileştirilmesi konusunda oldukça işe yaramış. Arka koltuklarda diz mesafesi 74 mm genişlemiş. Baş yükseklikleri ön koltukta 18 mm, arka koltukta ise 15 mm iyileşmiş. Coupe ve Cabrio modellerde özellikle arka koltuklar yetişkin yolcular için sıkıntılı olabiliyor. Mercedes, boyutları geliştirirken, tüm yolcuların bu genişlemeden faydalanmasını amaçlamış ve tüm yolculara konforlu bir seyahat sağlamaya çalışmış. Örneğin önceki nesle göre, omuz mesafeleri önde 50 mm, arkada ise 34 mm daha geniş. Sonuç olarak, kullanım sırasında ön koltuklar oldukça konforlu olmasına karşın, arka koltuklara geçiş ve uzun süreler arka koltukta seyahat etmek,

iri yarı insanlar biraz sıkıntılı olabilir.

Görüş açıları kusursuz değil

E Coupe, genişlemesinin yanı sıra, bence eski modele göre daha şık, daha estetik ve Coupe isminin hakkını veren bir tasarıma kavuşmuş. Otomobil profilden, arka çaprazdan ve full arkadan oldukça güçlü hatlara sahip. Özellikle basık profil ve ince cam çizgilerinin birleşmesiyle, yere yakın ve dinamik bir görüntü oluşmuş. Öndeki çizgiler ve burun tasarımı da güçlü görünüyor ama ben bu bölgenin tasarımında, ürün gamındaki diğer sedan modellerden bir nebze ayrışma beklerdim. Coupe neticede sportif bir ruha sahip olmalı ve bu da ince, uzun bir motor kaputu ve daha fazla katmanlı, çıkıntılı bir ön tasarımla sağlanabilirdi. Ayrıca cam alanlarının az olması dinamizm etkisini artırsa da çevre görüşüyle ilgili önemli sıkıntılar yaşatıyor, özellikle A sütunu kalın ve eğimli, bu da dar virajlarda ve dağ yollarında, viraj içini görmekte sorun yaşatıyor. Ön ve arka camların eğimli yapısı, sıcak havalarda park halindeki aracın içinin aşırı ısınmasına neden olabilir. Ön cam sileceklerinde Magic Vision Control ismi verilen bir teknoloji kullanılmış, bu sayede sileceğin bütün alanı boyunca su püskürtmesi yapılabiliyor fakat güneşli havada bu sistemin etkinliğini test etmek mümkün olmadı. Yağmurlu bir havada bu sistem daha iyi test edilebilir.

E Coupe sportiflik ve kalitenin dışında ileri teknolojisiyle de iddialı.

Sportif hava yakalanmış

İç mekana geçtiğimizde, ilk etapta bir sportif hava yakalanmış olsa bile, aslında bu kapıların açılma şekli, koltukların konumlanması ve alçak oturma pozisyonundan kaynaklı. Onun dışındaki tasarım ve malzemeler, E serisi Sedan modelini andırıyor. Ben şahsen türbin şekilli havalandırma ızgaralarının tasarımını sevdim. Bunun yanı sıra iç mekanda, hem koltuklarda, hem de kokpit kaplamasında, beğeniye göre farklı seçenekler mevcut. İspanya’da gerçekleştirdiğimiz ilk test sürüşlerimiz sırasında ilk gün kokpitte metalik ya da krom kaplaması olan bir versiyon kullandık. Ikinci gün ise damarlı ahşap görünümlü malzeme ile kaplanmış iç mekana sahip, başka bir test aracını denedik. Ben şahsen metal kaplamalı kokpiti daha fazla beğendim. Hem sportif havayı daha fazla yansıtıyor, hem de ‘60’lı yılların Amerikan otomobillerini hatırlatarak bana kısa süreli bir nostalji de yaşattı.

İç mekanda ayrıca 12,3 inçlik çift ekran da beğenimi kazanan detaylardan oldu, her ne kadar opsiyon olarak sunulsa da, ben bu aracı satın alsam, bu opsiyonu da birlikte satın almayı tercih edebilirdim.

E Coupe’de Mercedes, teknoloji dünyasının son yeniliklerine de yer vermiş. Yeni nesil bağlanabilirlik teknoloji- lerinin yanı sıra, dışarıdan aracı park edebilme (büyük kapıların AVM’lerin dar otoparklarında çizilmesini önlemek için faydalı) ve size bir dakikalığına otonom sürüş konforu yaşatan Auto Pilot da, sanıyoruz bu otomobilin teknoloji konusunda ne kadar dolu olduğunu anlatmak için yeterli olacaktır.

4 motor seçeneği sunuluyor

Mercedes, E Coupe serisinde 4 farklı motor sunuyor. Bunlardan bir tanesi dizel, geriye kalan 3 tanesi ise benzinli. (Acaba Avrupa’da dizelden kaçış şimdiden başladı mı? Hayır, henüz değil çünkü bu dizel 4 silindirli yeni bir ünite ve karma tüketimi 4,0 lt/100

km seviyesinde).

Dizel versiyon E 220 d, 4 silindirli ve 2,0 lt hacimli. E 200 ve E 300 ismindeki benzinliler de 2,0 lt hacme sahipler. Benim ilk kullandığım versiyon olan E 400 4MATIC ise, 3,0 lt’lik V6 motora sahip. Motor ailesinde güçler 184 ile 333 HP arasında, maksimum torklar ise 300 ile 480 Nm arasında değişiyor. Tüm motor versiyonları 9 ileri oranlı otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor.

Sürüş izlenimleri

Mercedes’in E Coupe modelini İspanya’nın Barselona şehri ile Girona arasındaki otoyol ve dağ yollarında deneme şansımız oldu. Aracın E 400 ve E 300 Coupe versiyonlarını 2 gün boyunca kullandık. Öncelikle şık bir spor otomobil olan E Coupe, bazı durumlarda görüş açılarında sorun yaşatsa da, asistan sistemler özellikle park manevralarında bunun üstesinden geliyor. Ancak sola dönen dar virajlarda hala görüşte sorun olabiliyor. Kullandığımız araçlar gerek 4 silindirli olsun, gerekse de V6, aynı sessizlik ve pürüzsüzlükle yolculuk yapmamızı sağladı. Öte yandan otoyol sürüşlerinde Auto Pilot sistemini deneme fırsatı da bulduk. Özetle şunu söylemek mümkün, otonom sürüşe henüz daha var, şu anki kameralar ve benzeri donanımlar % 100 güvenle kullanıma uygun değil, sadece yardımcı olabiliyorlar.

E Coupe’nin sessiz sürüşünde, test araçlarında bulunan ve yine opsiyon olarak satılan Air Body Control isimli havalı süspansiyon sisteminin de olumlu etkisini itiraf etmemiz gerekiyor. Gerçekten de E Coupe sakin gidişinin yanı sıra yola iyi oturuyor, yüksek hızda stabil kalabiliyor ve virajlarda da güven veriyor.

Yeni E Coupe, selefine göre çok daha geniş bir iç mekan ve daha dinamik bir tasarıma sahip.

Burun kısmı sedan kardeşlerine benzerken arkada önemli farklılıklar var.

İki dev dijital ekran, aracı teknolojinin zirvesine taşıyor. Koltuklar çok kaliteli olsa da arkada yetişkinlerin rahat etmesi biraz zor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.