PEUGEOT 308 GTI Kırmızı ve siyahın kışkırtıcı buluşması

Dikkat çekici otomobilleriyle öne çıkan Peugeot'nun sportif modeli 308 GTi, yüksek gücü küçük motorla sunuyor. Spor otomobil meraklıları için 308 GTi by Peugeot Sport uygun fiyatlı bir alternatif.

Auto Show - - EDİTÖR -

Gaza bastığınızda devir saatindeki ibre nereye gelirse gelsin, her zaman büyük bir istekle çalışan motoru onu farklı kılan büyük detaylardan bir tanesi. Yürüyen aksam, güçlü frenler, i-Cockpit ve sportiflik… Hepsini 308 GTi modelinde bir arada bulabiliyorsunuz. Turbo beslemeli küçük hacimli motor ise kendi sınıfında litre başına en iyi güç üretim değerine sahip. 308 GTi’ın 4 silindirli, 1.6 lt hacimli motoru, 270 HP üreten, kaba güce sahip baskın bir makine.

En güçlü Golf GTI’dan bile 25 HP daha güçlü olması, fotoğraf için aklımıza yıkıcı bir doğa gücünü getirdi: Yıldırım!

Turbolu güç bombası

Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanmış bu motorda dövme alüminyum alaşımlı pistonlar, takviyeli bağlantı kolları, polimer malzemeden biyel yatakları kullanılmış. Tüm bileşenleriyle bu motor sanki yarış koşulları için hazırlanmış gibi hissettiriyor. Performansın sürekliliği ve motorun uzun ömrü için pistonlar kendi yapı- ları içinde bir çift yağ spreyi ile soğutuluyor. Egzoz manifoldu 1000°C’ye kadar çıkabilecek yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde çelikten üretilmiş. Sistemin temiz hava ihtiyacını karşılamak için özel olarak geliştirilen ve ön ızgaranın alt kısmına yerleştirilen bir intercooler çalışıyor. Güçlendirilen motor kulakları artan gücün kayıpsız ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Bu sıralı 4 silindirli, küçük performans motoru 270 HP güç ve 1900 ile 5000 d/d aralığında 330 Nm tork üretiyor. Bu güçlü motor, 308’e atak bir yapı kazandırıyor ve 6 sn’de 100 km/s hıza ulaştırıyor.

Böyle performanslı bir otomobilde etkileyici bir görünüm de olmazsa olmazlardan. Etkileyici görünüm dış tasarımda kullanılan renklerle başlıyor.

Arka kısımdaki siyah renk, güç sarhoşluğuyla karanlık tarafa geçiş anlamına mı geliyor acaba?

Önde kırmızı ve arka bölümde siyah olmak üzere çift renkli gövde yapısı, bu 308’in sportif yönünü vurguluyor. Ama bu çift renk uygulamasını beğenmek tamamen kişisel zevklere kalmış, açıkçası herkese güzel gelmeyebilir. Peugeot tasarımcıları 308 GTi’ı, damalı desenli parlak siyah ön panjur ve bu panjuru çevreleyen krom çerçeveyle süslemişler ve otomobilin kalite algısını yükseltmek istemişler. Geniş hava girişleri sportiflik sergilerken, FULL LED farlar ise keskin ve dinamik bir görünüm sağlamış. Ön farların bitim noktasından başlayarak arkaya doğ- ru genişleyen omuz çizgisi güçlü ve karakteristik bir görünüm sunup, şişkin çamurluklar ve ön tarafta başlayıp aslan pençesi formlu stop lambalarında son bulan yan panellerdeki oluklar otomobilin dimanik yapısına katkı sağlamış.

Sportif iç detaylar

Dış tasarımdaki sportif detaylar, iç mekanda da devam ederek bütünlük sağlanmış. Gösterge panelinde, koltuklarda, kapılarda, vites kolu körüğünde ve paspaslarda kırmızı dikişleri görebiliyorsunuz. Peugeot Sport yazılı deri ve alkantara yarış tipi koltuklar konfor kadar, güçlü bel ve baldır yükseltileriyle mükemmel bir yan destek de sunuyor. 351 x 329 mm ölçülerindeki kompakt direksiyon simidi iç mekandaki genel ambiyansa uygun olarak tasarlanmış. Ele iyi oturan yapısıyla sürüş keyfine katkı sağlıyor. Yeni nesil Peugeot modellerinde olduğu gibi 308 GTi’da da bilgi ve eğlence sistemi Peugeot i-Cockpit

kullanılmış. Spor moda aldığınız zaman göstergelerin rengi beyazdan kırmızıya dönüşüyor, orta ekranda güç, tork, turbo basıncı, yanal ve doğrusal ivmelenme gibi sürüş ile ilgili ek bilgileri gösteriyor, motor sesi artıyor ve gaz pedalının tepkileri hassaslaşıyor.

Yol tutuşu ve özellikle virajlardaki tutunma limitlerini artırmak üzere kamber açıları yeniden ayarlanmış. Yay ve amortisörlerin sertliği artırılırken ses izolasyonu ve sürüş konforunu optimize etmek üzere hidrolik stoperli amortisörlere yer verilmiş. Ön aksta görev yapan Torsen tipi kilitli diferansiyel viraj performansını iyileştiriyor. Virajda yere daha iyi tutunan tekerleğin torkunu arttıran ve tutunma sorunları yaşayan tekerleğin torkunu azaltan sistem böylece size viraj çıkışında daha erken ve daha fazla gaza basma imkanı sağlıyor.

Sürüş izlenimi

GTi… Bu ismi duyunca sanırım otomobil meraklılarının tüyleri diken diken oluyordur. Bir de, bunun üzerine kışkırtıcı bir tasarım eklenince onu kullanmak için sabırsızlanırsınız. Ben de bu duyguları yaşadım. İlk karşılaştığım anda kırmızı ve siyah renk uyumu bizi cezbediyor. Kırmızı kaliperlere sahip 380 mm’lik büyük fren diskleri, çok güçlü bir turbo motor, şık bir karoser ve ileri teknolojiler bizleri kendine çekiyor. Dış mekana uyumlu iç tasarım yapısı ise beğenimi kazandı. Kaptan köşküne geçince vücudu kaplayan ve rahatlık sağlayan koltuklar ise sportif kullanımlarda bile beni yormadı. Detaylardaki mükemmellik göz alıcı. Sürüş yaptığım sırada yer yer sportif kullanım modunu da kullandım. Değişen direksiyon ve gaz tepkileri farkını hissettirdi. Göstergelerin beyazdan kırmızıya doğru geçişi ise kışkırtıcı… Manuel şanzıman ise sportif otomobillerin olmazsa olmazlarından bence. Canlılık, direksiyonun ardındaki aksiyon, hız ve viraj çıkışlarında müthiş hızlanma... Sportif anlamındaki bu başlıkları 308 GTi’da bulabiliyoruz. 2016 model yılına ait 308 GTi’ları hala 161 bin TL’den bulabilmek mümkün. 2017 modellerin fiyat etiketi ise 170 bin TL oldu. ÖTV artışı, kurdaki dalgalanma ve 2017 model fiyat farkları 308 GTi’ı artık kelepir bir sporcu olmaktan çıkardı denebilir.

Tasarımdaki farklılıklar kısıtlı: Aşırı gücün tek işareti iki renkli boya.

İmzasız sanat eseri olmaz. Sadece 1.6 lt’den 270 HP! Jantlar özel tasarımlı.

Her detayı sportif.

Genişlikler yeterli.

İç mekanın şık modernliğine etkili bir sportif hava da katılmış.

Çiftli egzoz çıkışı gücünün ipuçlarından biri.

Vitesler de keyifli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.