PSA, OPEL’E KARŞI Hangi marka daha iyi?

Testlerde aldıkları sonuçlara göre Peugeot ve Citroen modellerini 10 sınıfta Opel modelleriyle kapıştırdık.

Auto Show - - EDİTÖR -

Citroen, Peugeot ve Opel, % 31’e varan indirimler uyguluyor.

“Düşünce tarzınızı değiştirin”... Kalite atağına geçtiğinde Opel, işte bu reklam sloganını kullanıyordu. Avrupa çapındaki kampanyanın reklam filmlerinde birçok ünlü ekranlarda “ben de bir Opel kullanıcısıyım” demeye başlamıştı. Bir saniye, Opel mi? Bir zamanlar Rekord ve Vectra’yı üreten emekli markası Opel’den mi bahsediyoruz? Evet, gerçekten de düşünce tarzımızı, en azından bazı önyargılarımızı değiştirmemiz gerekiyordu.

Şimdiyse Fransızlar Opel’i Amerikan General Motors’dan satın aldı. PSA Grubu altında faaliyet gösteren, Peugeot, Citroen ve DS markaları ile köklü Alman marka Opel birleşiyor. Bu da aklımıza bir soru gelmesine neden oluyor: “Hangisinin otomobilleri daha iyi?”

Olaya nesnel bir gözle bakalım. Ön- celikle Opel, geçtiğimiz yıl Almanya’da Peugeot, Citroen ve DS’in üç katı otomobil satışına imza atmıştı. Avrupa’da ise durum biraz daha farklı. Burada PSA yüzde 9.1, Opel ise sadece yüzde 6.2 paya sahip. Bir otomobil dergisi olarak, Opel’in satın alınmasının ne getireceğiyle ilgili ekonomik öngörülerde (Opel işçilerinin durumu, fabrikaların nasıl çalışacağı, hangi yatırımların yapılacağı...) bulunmamız pek doğru olmaz. Ancak bu markaların modellerini pekala karşılaştırabiliriz. Bunun için lisansör dergimiz Auto Bild’in daha önceden bu 4 markanın modelleriyle gerçekleştirdiği testlerde aldığı puanları kullanabiliriz. Mümkün olduğunca geniş çerçeveli bir değerlendirme için 10 sınıfta karşılaştırmalar yaptık ve kesin bir sonuca ulaştık: PSA, Opel Şimşeği’nin gölgesinde kalıyor.

Ancak burada yanlış anlaşılmalar olmasın. Örneğin Peugeot 308 gayet iyi, hatta GTi haliyle muhteşem bir otomobil. Özellikle de Contidrom Pisti’nde Golf GTI’a 3 saniye gibi gerçekten çok büyük bir fark atmayı başardığı düşünülürse. Ancak bu durum normal kullanıcı için yeterli veya belirleyici değil. 130 HP’lik 3 silindirli motora sahip 308, son testte, 150 HP’lik Astra’dan 37 puan daha az alabilmişti. Evet, 37 puan! Bu farkın ana nedenlerini iki başlıkta toplayabiliriz. Bunlardan ilki, sürüş dinamikleri ve konfor konularında Opel’in daha iyi olmasıydı. İkinci başlık ise daha da önemli: Astra çok daha modern bilgi-eğlence sistemlerine sahip: Peugeot’nun navigasyonunda sesli kontrol bile yokken, Opel sizinle konuşan ve hedefinizi navigasyona giren bir Web asistanı (OnStar) sunuyor.

Başka bir örnek de elektrikli mobilite. Bu konuda Peugeot, iOn adlı modele sahip: Mitsubishi i-MiEV ve Citroen C-Zero ile aynı olan sevimli bir otomobil. 2009 yılında iOn zamanının ötesinde bir otomobildi, bugünse en fazla bir iPhone 3 kadar modern. Hem de 19 bin 800 Euro’luk (Almanya) fiyatı gayet makul olmasına rağmen... Çünkü pratik kullanımda 70 km’yi geçemeyen menzil komik kalıyor. 24 bin 800 Euro fiyatlı e-Mehari bunu telafi edebilecek olsa da, onun da bir problemi var: Kullanılmadığında boşalan aküler. Auto Bild’in konuğu olduğunda aküler bir hafta sonunda bitmişti.

Opel ise Ampera-e ile elektrikli otomobil dünyasında yeni bir alan yarattı: 400 km’yi bulan gerçekçi bir menzil sunuyor. Diğer taraftan ise Ampera-e, 34 bin 900 Euro ile hiç de ucuz olmayan bir otomobil.

Hazır paradan konuşmaya başlamışken: PSA’nın da Opel’in de işi biraz zor. Çünkü ikisi de, Citroen örneğinde görebileceğimiz gibi, ekonomik olarak pek de sağlıklı olmayan abartılı indirimlere imza atmışlardı. Almanya’da bir C3 Picasso’yu, 95 HP’lik benzinli motoruyla, internet üzerinden 13 bin 200 Euro’ya satın alabiliyordunuz ve buna nakliye de dahildi. Yani yüzde 31’lik bir indirim uygulanmıştı! Benzer bir durum Peugeot için de geçerli: 308 PureTech 110, Active donanım paketiyle internet üzerinden yüzde 24 indirimle 16 bin 800 Euro’ya satın alınabiliyordu. 105 HP’lik 3 silindirli motora sahip eşdeğer bir Astra Edition’ı ise yüzde 21 indirimle 15 bin 500 Euro’ya satın alabiliyordunuz. PSA ve Opel’in bu indirimler hakkında “düşünce tarzı değişikliğine” ihtiyacı var gibi görünüyor.

İki grubun satış liderleri: Her dört Peugeot’dan biri 308, her 4 Opel’den biri Astra.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.