ÜST SINIF DİZELLER Makam araçları zirvesi

Evet, tasarruf üst sınıfta da mümkün. Dört silindirli dizel motorlara sahip bu modeller, firmaların yönetici araç parklarını zenginleştiriyor. Bakalım yeni BMW 5 Serisi bu ligde neler yapabilecek?

Auto Show - - EDİTÖR -

Yapacağı başlangıç için yeni BMW 5 Serisi, avantajlı koşullar yaratmıştı: Lisansör dergimiz Auto Bild’in, Audi A6 ve Mercedes E Serisi ile yaptığı daha önceki bir karşılaştırmada rahat bir birincilik elde etmişti. Ancak bu araçlarda görev yapan 3.0 lt’lik güçlü dizeller, yeni bir makam aracı beklentisinde olan yöneticiler için bir hayalden öteye geçmeyecek gibi duruyor. Neticede şirketlerin maliyet denetleyicileri her zaman fazla mesai yapan ve her zaman “hepimiz tasarruf etmeliyiz, değil mi?” diyen bir çalışan grubu...

Aslında 5 Serisi’ni ilk bakışta tamamen yeni bir otomobil olarak görmek de oldukça zor. Diğer taraftan iç mekanda yapılan değişiklikler gerçekten çok kapsamlı. Hatta tepe yöneticisine tahsis edilen 7 Serisi’nden pek de farklı görünmüyor. Devasa konfor koltukları (2.290 Euro) üzerinde en uzun iş seyahatleri bile sorun olmuyor. Geniş arka koltuklarda ise ailenizi rahatça konuk edebi-

liyorsunuz. Multimedya ve navigasyon (ConnectedDrive, 2200 Euro) sistemleri en yeni teknolojileri kullanırken, bunları dokunmatik ekran (10.25 inç) veya el hareketlerinizle kontrol edebiliyorsunuz. Ancak örneğin müziğin sesini açmak için, havada garip el hareketleri yaparken yanınızdaki araçlarda bulunan insanla- rın size garipseyerek bakacaklarını da unutmamanız gerekiyor. Ayrıca hareketle kontrol her zaman işe yaramıyor da!

Mercedes, arka koltuklarda BMW’den de geniş bir iç mekan sunarken ön genişlikleri neredeyse aynı. Güncel E Serisi’nin iç dekorasyonu kesinlikle göze hoş görünüyor. Örneğin delikli yüzey- lere sahip ahşap (dişbudak, 286 Euro) kaplamalar harika. Büyük koltuklar da en az BMW’dekiler kadar rahatlar. Evindeki dev ekran televizyonun bile küçük olduğunu düşünenler için, 12.3’er inç boyutlu iki büyük ekran opsiyonunu tavsiye edebiliriz. Bunlardan biri gösterge paneli (1012 Euro) diğeri de navigasyon

Volvo S90, premium Alman rakiplerinin yanında da çok şık ve dikkat çekici hissettiriyor.

(ComandOnline, 3273 Euro) sistemi için hazırlanmış. İki ekran da harika bir grafik kalitesine sahip. Ancak çok katmanlı mönüler nedeniyle kontrol edilmeleri, BMW’deki kadar kolay değil.

Audi’nin MMI sistemi (Navi Plus, MMI Touch, 3.380 Euro) de BMW’nin gerisinde kalıyor. Ayrıca 8 inçlik ekranı direkt karşılaştırmada küçük (!) kalıyor. Diğer taraftan Audi’nin ekranı, sessiz vızıltılar eşliğinde orta konsolda gizlenebiliyor. Bu hoş özelliğe buradaki rakiplerin hiçbiri sahip değil. Audi de çok konforlu koltuklar (2.500 Euro) sunuyor ve iç mekan genişlikleri ise BMW ile neredeyse aynı. Yani arka sıra da gayet geniş.

Aynı durum Volvo için de geçerli ama biraz daha kısıtlı olan tavan yüksekliği nedeniyle, değerlendirmede 2 puan daha az alabildi. Diğer taraftan günlük kullanımda bu eksiklik pek hissedilmiyor: İç mekan gerçekten ferah. S90’ın standart koltuklarını, 420 Euro bedel ödeyerek, ayarlı bacak ve bel destekleriyle sipariş etmek mümkün. Bu haliyle koltuklar, her zaman uzun yolculuklara çıkmak istemenizi sağlayacak kadar konforlu.

Bir şeyi daha açıkça dile getirmemiz gerekiyor: Bu İsveçli, birinci sınıf Alman rakiplerinin yanında da çok çekici görünüyor. Stil sahibi ve modern iç mekanlar yaratma konusunda İskandinavlar kesinlikle çok yetenekli. 9 inçlik büyük dokunmatik ekran (standart; Bowers & Wilkins Sound sistemine sahip Sensus Connect bilgi-eğlence sisteminin fiyatı 3.750 Euro) ilk etapta herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak araç bizde kaldığı sürece mönülerinin yarattığı bulmacaları çözdük ve kullanımına alıştık.

Rakipleri gibi Volvo’da da 2.0 lt’lik 4 silindirli bir dizel motor görev yapıyor. 190 HP güç üreten bu canlı makine, başarılı bir çalışma karakterine de sahip ve hızlı vites değiştiren 8 ileri otomatik şanzımanla uyumlu çalışıyor. Ancak direkt karşılaştırma yapıldığında, akustik olarak varlığını diğer 3 rakibinden daha fazla hissettiriyor ve onlar kadar yüksek performans sunamıyor.

Havalı arka süspansiyona (1970 Euro) sahip olan test aracımız S90, kıvrak ve rahat sürüşler sergilerken, genel ayarları kendisi gibi önden çekişli olan Audi A6 ile aynı özelliklere sahipti: Audi’nin de Volvo’nun da sürüş özellikleri, Mercedes ve BMW’ye göre biraz daha huzursuz.

A6, 1785 kg ile BMW’den 83 kg daha ağır olmasına rağmen, kıvrak sürüş özellikleriyle dikkat çekiyor. Havalı süspansiyona rağmen, önceden de söylediğimiz

Volvo V90’da dizayn her şeyin üzerinde tutulmuş. İç mekan tasarımında da bu İsveçli, elitlerin güzelleri arasında. Marş düğmesini sağa çevirince motor çalışıyor, sola çevirinde ise stop ediyor.

gibi, arkadan itişli rakiplerinin rahatlığı ve sükunetini yaşatamıyor. Aslında bu hafif sinirli karakterde 7 ileri DSG şanzımanın (2.250 Euro) da rolü var: Vites geçişleri bazen sarsıntılı, bazen de aceleci. Başarılı ses izolasyonuyla dikkat çeken 190 HP’lik TDI ise o tanıdık sakinliğiyle çalışıyor ve rahatça devirleniyor.

Mercedes’in 2.0 lt 194 HP’lik yeni dizeli ise eski 2.1 lt’lik motora göre daha sessiz ve başarılı bir çalışma karakterine sahip. 9 ileri oranlı otomatik şanzıman (standart) işini dikkatli ve hızlı bir şekilde yapıyor ve böylece yüksek performans rakamlarını, karşılaştırmanın en düşük tüketimiyle (5.5 lt) harmanlayabiliyor.

Önceki karşılaştırmadaki E 350 d’nin aksine test aracımız, bu kez havalı süspansiyona (2.261 Euro) sahipti. Maliyet denetçileri bu donanıma karşı gelebilir ama bu araçla bir kez yola çıksalar, fikirlerini değiştireceklerinden eminiz. Neticede stressiz bir çalışan daha verimli bir çalışandır. Havalı süspansiyon E 220 d’yi neredeyse bir uçan halıya dönüştürüyor: En bozuk zeminleri bile neredeyse ütülerken, sadece hafif zemin bozukluklarında minimal huzursuzluk gösteriyor.

BMW ise yeni 5 Serisi’nde havalı süspansiyon kullanmıyor. Bunun yerine test aracımız 520d’de, dinamik amortisör kontrolü (1190 Euro) görev yapıyordu. Yola iyi oturan otomobil, konforlu bir şekilde ilerliyor ve bozuk zeminler bile onun için sorun olmuyor. Kesinlikle harika, ama havalı süspansiyona sahip E Serisi bu konuda hala bir kademe daha iyi.

BMW’nin en güçlü özelliğiyse, ataklık ve sürüş keyfini iyice artıran 4 tekerlekten yönlendirme (1250 Euro) sistemi. Bu otomobilin gidişi, yönlendirilmesi, viraj alışı, fren yapışı... Hepsi büyük birer keyif kaynağı. Sürüşün hissettirdiği kıvraklık ve hafiflik gerçekten inanılmaz. Mühendisler, seri ve canlı bir karaktere sahip 190 HP’lik dizel motorun kaba homurtularını tamamen filtrelemişler. ZF tarafından üretilen ve neredeyse mükemmel çalışan 8 ileri oranlı otomatik şanzıman ise işin kalan kısmını hallediyor.

Testimize konuk olduğu haliyle 520d’nin Almanya fiyatı 58 bin 450 Euro’ydu. E 220 d ise 57 bin 890 Euro ile şaşırtıcı bir şekilde karşılaştırmanın en ucuz modeliydi. A6 2.0 TDI için Audi 59 bin 895 Euro, Volvo ise 59 bin 240 Euro talep ediyordu. Tamam, bunların hiçbiri kelepir rakamlar değil. Ancak bu araçların, yöneticiler gibi yüksek gelir gruplarına hitap ettiği de unutulmamalı.

Yeni BMW 5 Serisi, en güçlü rakipleriyle buluştu. Hepsinde 2.0 lt’lik dizeller görev yapıyor. 190 HP, 6.6 lt/100 km 194 HP, 5.5 lt/100 km Mercedes E 220 d Volvo S90 D4

190 HP, 5.9 lt/100 km Audi A6 2.0 TDI 190 HP, 5.7 lt/100 km BMW 520d

Yeni 5’in iç mekanı 7 Serisi’ne çok benziyor. İç mekan kalitesi belirgin seviyede artmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.