KIA PICANTO En yakışıklı Picanto 24

Koreli üretici en küçük modelini baharatlandırdı ve tasarımındaki şık değişimlerle daha çekici hale getirdi.

Auto Show - - EDİTÖR -

Picanto! Kulakta Korece bir kelime yerine Güney Avrupalı bir tını bırakıyor! Kia da böyle düşünmüş olacak ki, Picanto’nun üçüncü neslini yenilerken tasarımında, isminin yarattığı sıcakkanlı etkiyi güçlendirmiş. LED gündüz farlarına sahip yeni farlar ve büyük hava girişi bu ufaklığa vurucu bir etki kazandırmış. GT-Line paketi ise, yakın bir zaman sonra, kırmızı renkli sportif gövde eklentileri ve çiftli egzoz çıkışıyla daha canlı bir karakter sunacak. Picanto’daki evrimin son evresini ise 3 silindirli 100 HP’lik turbo benzinli motora sahip versiyon tamamlayacak.

Kullanılan yeni platforma rağmen Picanto’nun boyutlarında değişiklik olmazken, sadece aks mesafesi 15 mm büyümüş. Daha kısa (- 35 mm) ön tampon-tekerlek mesafesiyle bu ufaklık daha kendine güvenen bir görünüm çizerken, daha dengeli bir sürüş de sunuyor. Geniş C sütunları arka tasarımda daha dinamik bir etki yaratırken, 3 kapılı versiyonun üretiminden vazgeçilmiş.

Yeni Picanto zengin seçenekleriyle de dikkat çekiyor: Toplam 13 gövde rengi, 5 iç mekan donanım seviyesi, 4 farklı jant (14-16 inç) tasarımı ve acil fren asistanı gibi yardımcı sistemler... Aracın iç mekanı ise artık stil sahibi ve kaliteli: Kullanılan malzemeler, iki üst sınıfta yer alan bir otomobile bile yakışacak kadar kaliteli. Kokpit derli toplu bir görünüm sunarken, tasarım uzun havalandırma ızgaraları ve 7 inçlik bir ekran ile bölümlendirilmiş. Ekran Rio’daki gibi orta konsolun üzerinde konumlandırılırken, dokunmatik ekranları pek sevmeyenler için ekranın iki yanında seçim düğmeleri (örneğin bir düğme ile navigasyon ekranından radyo ekranına geçmek mümkün) konumlandırılmış. Bilgi-eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto uygulamalarını desteklerken, araçta kablosuz şarj yüzeyi ve ilave bir USB bağlantısı da bulunuyor.

Yolcuların yüksek oturma konumu görüşü iyileştirirken, iç mekan genişlikleri de ferahlık hissini destekliyor. İki derece daha eğimli tasarlandıkları için arka koltuklar, bu sınıftaki birçok otomobilden daha rahat. Bagaj hacmi ise (artan derinlik sayesinde) 55 lt artarak 255 lt’ye ulaşmış.

Avrupa’dan daha önce, Mart ayında Türkiye’de yollara çıkan yeni Picanto’da, 1.25 lt’lik 4 silindirli (84 HP) benzinli motor ve otomatik vites yer alıyor. Picanto’nun fiyatı ise Comfort versiyonunda 65.000 TL’den başlıyor.

Bagaj hacmi 55 lt artarak 255 lt’ye çıksa da, hala biraz küçük kaldığı söylenebilir. Meslektaşımız Katharina Berndt, çekici tasarımı ve taze görünümü nedeniyle Picanto’yu beğendi.

SONUÇ

Dış boyutlar aynı, aks mesafesi 15 mm artmış. Şık bir tasarım işte böyle olur. Picanto hem görsel hem de dokunsal olarak daha çekici görünüyor. Bu minik Kia, bir küçük otomobilden beklenenlerin minimumundan çok daha fazlasını sunuyor. Kesinlikle hoş!

Kumanda konsepti rahat. Malzeme kalitesi bu sınıf için gayet yüksek.

İç mekan genişlikleri başarılı: Hiçbir noktada darlık hissettirmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.