HYUNDAI i30 Artık daha iddialı

Hyundai’ın kompakt sınıftaki HB modeli i30 yenilendi. Yeni i30’da yeni nesil, küçük hacimli motorlar ve modern bilgi-eğlence sistemleri yer alıyor. Araç Nisan ayı sonunda Türkiye pazarına verilecek.

Auto Show - - EDİTÖR -

Güney Koreli Hyundai markasının Avrupa’da genişleme planlarının bir ayağını, i10 ve i20’lerin üretildiği İzmit fabrikası oluşturuyorsa, ikinci ayak da Çek Cumhuriyeti’nde yer alan ve 2007 yılından beri kompakt sınıftaki HB modellerini üreten Nosovice fabrikası olmalı.

Asya pazarları için üretilen sedan versiyon Elantra ile yakın akraba olan i30, Kia markasında ise Cee’d modelinin hem rakibi, hem de platform kardeşi. 2007’den bu yana sürekli iyileştirilen ve Avrupalı kullanıcıların alışkanlıkları gözetilerek geliştirilen i30, bugün üçüncü nesline ulaşmış durumda. Hyundai i30’un geliştirilmesinde ve Avrupa kullanım koşullarına uyarlanmasında, Almanya Rüsselsheim’daki Ar-Ge merkezinin de katkısı büyük.

Yeni nesil i30’da, tıpkı daha önceki iki nesilde olduğu gibi, 3 ve 5 kapılı HB’in yanı sıra Wagon isimli station versiyon da var. Yeni kompakt HB, gövde versiyonlarının yanı sıra donanım ve motorizasyonuyla da Avrupa pazar beklentilerini karşılamayı hedefliyor. Bu ise ürün ailesine her zaman için avantaj sağlıyor ve i30, dinamik özellikler, süspansiyon ayarları, direksiyon tepkileri konusunda Avrupalı rakiplerle olan karşılaştırmalarda eş seviyede hatta daha bile ileride bir seviyede konumlanabiliyor. Yeni nesil i30 da yine bu anlamda bir istisna olmayacaktır.

Ön tasarım görkemli görünüyor

Aracı ilk etapta tasarımıyla incelemeye başlayalım. Ön tasarımın fazlasıyla iddialı hale geldiğini belirtmemiz gerekiyor. Bu bir yandan olumlu bir özellik olabilirken, diğer yandan bu stilin çabuk eskimesine de yol açabilir ama özellikle krom görünümlü büyük ızgaranın farklı ve sıradışı durduğunu kabul etmemiz gerek. Ön plakalık ise görkemli ızgaranın üzerine konumlandırılmış. Far kaşları ve gündüz LED’leri de öndeki bu ihtişamı devam ettiriyor. Profil görünüm ise Golf referansını taşıyor gibi. Özellikle kısa ön ve arka tampon çıkıntıları profilde bu izlenimi kuvvetlendiriyor. Bagaj kapağı ve arka tasarım ise sanki i20’nin büyütülmüş bir hali gibi.

Aslında ürün gamı içerisindeki bu yatay geçişler son derece normal, sonuçta aynı tasarım DNA’sını taşıyorlar. Dış tasarımdaki önemli detaylar ise LED arka lambalar, siyah arka spoyler ve açılabilir panoramik cam tavan. Ayrıca 17 inçlik 10 kollu jantlar da hoş görünüyor.

İç mekanda ise ferahlık hissi veren temiz ve sezgisel bir yapı kullanılmış. Panoramik cam tavan da aydınlık bir atmosfere katkı sağlıyor. İçeride sunduğu genişlikleriyle de beğeni kazanan i30, 395 lt’lik bagaj kapasitesiyle de sınıfı içerisinde referans oluşturmak istiyor. Bazı modellerde döşeme kaplamaları bütünüyle koyu renklerden seçilmiş ama yine de çok iç karartıcı değil. Renkleri bir kenara bırakırsak, yeni i30 sürüş esnasında ileri düzeyde işlevsellik ve bağlanabilirlik olanakları sunuyor. Kablosuz şarj özelliği de kullanıcılara sağlanan bir diğer güzellik. Yeni i30, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknolojik yenilikler sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Yeni nesil i30’da sürüş güvenliğini artırmak için Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de kullanılıyor.

Yeni motorlarla güç buluyor

Hyundai, yeni i30 ürün ailesi için yeni bir motor paleti sunuyor. Türkiye’de toplamda 3 motor yer alacak, bunlardan 2 tanesi küçük hacimli benzinli motorlar. Bir de 1,6 lt’lik dizel ünite yer alıyor. Benzinli motorlar 1,4 lt hacminde; 1.4 MPi 100 HP gücünde, 1.4 T-GDI isimli turbolu motor ise bütünüyle yeni, 6000 devirde 140 HP güç üretiyor ve 1500 devirden itibaren 242 Nm torka sahip. Bu güçlü motor 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT otomatik şanzımanla satın alınabiliyor. DCT şanzımanda Normal ve Sport sürüş modları ve direksiyondaki kulakçıklarla vites kumanda sistemi de var.

Far kaşları ve stop tasarımı kaliteli bir etki bırakıyor ve şık bir görünüm sağlıyor.

Motor cephesinde 2 adet 1.4 lt benzinli ve bir de 1.6 dizel seçenek olacak.

İç mekandaki kalite hissi artarken, modernlik yeni bilgi-eğlence sistemieriyle desteklenmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.