FORD KUGA Kuga’ya dizel otomatik geldi

Ford’un kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi Kuga makyajlandı. Makyajla birlikte Kuga’da 1.5 lt’lik dizel otomatik seçeneği de sunulmaya başlandı.

Auto Show - - EDİTÖR -

Makyajlanmış Ford Kuga’da özellikle ön tasarımda yenilikler yapıldı. Yeni LED gündüz farları ve yeni sis farları, yeni bir trapezoid ızgara tasarımıyla buluşuyor. Bu ise otomobile şık bir hava katıyor. Arkada ise yeni bir bagaj kapağı ve yeni stop lambaları var. Özellikle ST-Line donanımında sunulan siyah jantlar Kuga’ya oldukça sportif bir görünüm kazandırıyor.

Wifi’den Ford Sync3 güncellemesi

İç mekandaki en önemli yenilikler ise 8 inçlik yeni dokunmatik ekran ve Ford Sync 3 multimedya sistemi. Ford Sync 3 sayesinde Apple CarPlay eşleştirmesi yapmak ve wifi üzerinden güncellemeleri almak mümkün. Diğer teknolojik özellikler arasında elektronik park asistanı, akıllı bagaj kapağı, ısıtmalı deri koltuk ve ısıtmalı direksiyon, adaptif hız kontrolü ve benzinli EcoBoost motorla birlikte sunulan akıllı dört çeker sistemi var.

Ford Kuga’da biri benzinli, diğeri dizel olmak üzere iki motor seçeneği sunuluyor. 1.5 lt, 182 HP’lik EcoBoost benzinli motor otomatik vites ve akıllı 4x4 sistemi ile birlikte piyasaya veriliyor. Bu versiyonun fiyatı 117 bin TL. Dizel olarak ise 1.5 lt, 120 HP gücünde TDCI motor var. Dizel motor 6 ileri manuel veya Powershift otomatik vitesle birlikte alınabiliyor. Style, Titanium, ST-Line isimli 3 donanım versiyonu var. 1.5 lt dizel otomatikte ise başlangıç fiyatı 123.350 TL.

Sürüş izlenimi

Makyajlanmış Ford Kuga’yla ilk test sürüşümüzü Karabük-Kastamonu arasındaki bir rotada gerçekleştirdik. Test sürüşleri sırasında 1.5 lt hacimli, 120 HP’lik yeni TDCI dizel motoru, Powershift otomatik vites eşliğinde kullandık. Öncelikle iç mekan genişliğinin, özellikle de arka koltuklardaki diz mesafesinin bir önceki yenilemeyle birlikte artırıldığını söylememiz gerekiyor. Bu genişlemeyle Kuga’da iç hacim kompakt segment ortalamalarını yakalamış ama rakiplerden çok da geniş değil. Sync 3 sisteminin kullanımı biraz alışkanlık gerektiriyor ama sonrasında kullanım kolaylığı sunuyor, özellikle de düğme karmaşasının engellenmiş olması ve 8 inçlik büyük ekran kullanılmış olması olumlu.

1.5 lt dizel motor 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu değerler aslında hiç de fena değil ama 1.6 tonluk Kuga’yı çok da atak bir hale getiremiyor. Powershift şanzımanın vites değişim tepkileri de biraz ağırkanlı kalıyor. Bunun sonucunda performans verileri de mütevazi rakamlarda dolaşıyor; son sürat 171 km/s, 0-100 km/s hızlanma ise 12,4 sn. Sonuçta bunlar bir aile otomobili için yeterli değerler ama daha fazlası da değil. Üretici tarafından açıklanan 4,8 lt/100 km’lik yakıt tüketiminin gerçek hayata nasıl yansıyacağını ise kapsamlı test sürüşlerinde öğreneceğiz. İlk sürüşlerimizde açıklanan bu değere ulaşamadık çünkü.

Ford Sync 3’ü wifi ile güncellemek mümkün.

Daha dinamik hatlara sahip yeni Kuga’yı farklı trapezoit ızgara, farlar ve sislerinden tanımak mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.