VW UP GTI VW’nin yeni cep Herkül’ü

İlk GTI, küçük, güçlü ve çok cool bir otomobildi. VW yeniden böyle bir eğlence makinesi hazırladı. Tek fark artık bir Golf olmaması.

Auto Show - - EDİTÖR -

Gerçekten de şimdi mi? Evet, VW’nin GTI’ın gerçekte ne anlama geldiğini hatırlaması işte bu kadar uzun sürdü: Küçük, hafif, hızlı. En azından ilk GTI böyle bir otomobildi ama bir Golf türeviydi. Bu yıl içinde piyasaya çıkacak olan Up GTI da işte böyle bir otomobil.

Peki ama 20 bin Euro fiyat ve 115 HP güç, Toyota Aygo, Renault Twingo veya Opel Karl ebatlarındaki bir şehir piresi için biraz fazla değil mi? Kesinlikle haklı bir soru! Hadi biraz kehanette bulunalım: Bize göre bu hesap tutacak! Çünkü bu küçük GTI, kesinlikle zoraki yaratılmış bir ara çözüm değil; kaputunun altında yüksek bir güç ve etkileyici bir süspansiyon barındıran gerçek bir keyif makinesi. Detaylarındaki ufak tefek zayıflıklarına rağmen bu otomobil de, aynı ilk Golf GTI’ın yaptığı gibi, insanın ruhuna hitap etmeyi başarıyor.

En azından kağıt üzerindeki paralellikler çok ilginç. İlk GTI sadece 10 cm daha uzun ve alçakken, aks mesafeleri ve genişlikleri neredeyse aynı. Diğer taraftan Up, 1020 kg ile 800 kg’lık dedesine göre çok daha kilolu. Ancak performans ve tüketim

rakamları, ilerleyen teknolojinin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor: Up GTI 0-100 km/s’yi 8.8 sn’de (Golf GTI: 9.2 sn) tamamlıyor, 192 km/s’ye (181 km/s) çıkabiliyor ve sadece 4.8 lt (8.0 lt/100 km) yakıt tüketiyor.

2007 yılında tanıtılan ve 2019’da yenilenecek olan Up’ta geçen zamanın izlerini görmek mümkün. Buna rağmen GTI ile VW, makyajdan bir yıl sonra, en küçük platformunun aslında ne kadar yetenekli olduğunu göstermeyi başardı. Örneğin aşırı derecede nötr olmasına rağmen çok eğlenceli sürüş özellikleri, başarılı bir yol tutuş ve 1.0 lt’lik 3 silin- dirli motorla çok iyi uyum sağlayan 6 ileri oranlı manuel şanzıman. Tamam, araçta ciddiye alınabilecek tek asistan sistem sürücünün kendisi ve bilgi-eğlence ya da internet hizmetleri gibi konularda fazla beklentiniz olmamalı. Ancak onu günümüz modern otomobillerinin yanında çekici yapan da işte bu eksiklikleri. Çünkü onun tek hedefi keyif vermek. Ayrıca GTI eğlence paketine diğer bazı hoş şeyler de dahil: Örneğin renkli bir iç mekan, 18 inçlik büyük alüminyum jantlar ve daha agresif tasarımlı bir burun. Böyle eğlenceli bir şehir piresini yıllardır bekliyorduk.

Arkadan ağırbaşlı bir mikro-otomobil gibi görünüyor ama büyükler kadar hızlı gidiyor.

Up GTI’ı biraz daha agresif tasarımlı burun ve 18 inçlik jantlarından tanımak mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.