SÜPER DEVLER

2 otomobil, toplam 2089 HP, 402 metre düzlük... Hırvatistan’da bir Rimac (4 elektromotor) ve Bugatti (4 turbo) düellosu...

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Güneş yüzünü göstermesine rağmen Hırvatistan’da hava çok soğuk: Eksi 5 derece... Miroslav Zrncevic “en ideal şartlar değil” diyerek Concept One’ın yüksek performans göstergesine bakıyor. Zrncevic, bu rüya otomobilin üreticisi olan Rimac Automobili’de (bkz. kutu) test pilotluğu görevi yapıyor. Sonrasında ise Concept One ile start çizgisine gelerek Bugatti Veyron’un yanında duruyor. İki otomobilin önünde, 402 metre uzunluğunda dümdüz bir pist ve çıkış bölgesi uzanıyor. Bu iki devin drag yarışı için her şey hazır!

Aslında burada, sistemlerin düellosunu yaşayacağız. Bir tarafta türünün en iyilerinden olan bir elektrikli otomobil var: 4 elektromotorun toplam güçleri 1088 HP! Diğer rakip ise VW Grubu’nun hacim canavarı: 16 silindire dağıtılmış 8.0 lt motor hacmi, 4 turbo ve 1001 HP güç!

Drag yarışı gibi kalkış müsabakalarında güçten çok daha önemli bir unsur var: Tork. İşte Rimac burada önemli bir koza sahip, çünkü 1600 Nm’lik maksimum torku her zaman kullanıma hazır. Bugatti’nin motorunun ise 1250 Nm üretebilmek için 2200 d/d’ye ulaşması gerekiyor. Ayrıca Veyron’un pistin sonuna kadar 400 km/s’yi aşan maksimum hızına (355 km/s) ulaşma imkanı da yok.

İkisi de 4 tekerlekten çekişli olan rakipler, yarışa çekiş kontrol sistemlerinin desteğiyle başlıyor. Ancak önceden Tesla Model S ve Ferrari LaFerrari’ye toz yutturmuş olan Rimac, özel bir spor diferansiyele de sahip: Maksimum çekiş kabiliyeti için güç, tekerlekler arasında saniyede 100 keze varan hızlarla değişken olarak dağıtılıyor.

Bu sayede Rimac, start anında Bugatti’ye kelimenin tam anlamıyla toz yutturuyor. Buna rağmen sonrasında zorlanmaya başlıyor: Çeyrek millik pistin sonuna doğru Bugatti kendisini toparlayarak yaklaşıyor. Finiş çizgisini ilk geçen Rimac olsa da, 600 m’lik bir kalkış yarışında hiç şansının olmayacağını gösteriyor. Bunun dışında Rimac, bu tür maksimum hızlanmaları sadece birkaç kez yapabiliyor ve ardından şarj istasyonuna dönmesi gerekiyor.

Ancak tek bir kalkışın yapıldığı bu yarışın galibi Rimac oluyor.

Rimac’ın karoseri alüminyum ve karbondan, şasisi ise çok yüksek dayanımlı çelikten üretilmiş.

Hızlı ağır sıkletler: Rimac’ın ağırlığı (büyük aküleri nedeniyle) 1950 kg; Bugatti’nin ağırlığı ise 1890 kg.

Asla arkana bakma! Yolların en hızlı otomobilinin arka cama neden ihtiyacı olsun ki?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.