MAZDA MX-5 RF

Bu yeni Mazda tam bir fenomen. Targa tavanıyla güneş ışığı kadar samimi de... Peki yeri neresi? Bu çekici 2 kişilik aracı nereye konumlandırabiliriz? Bunun için MX-5 RF’i, geçmişten ve bugünden seçtiğimiz 4 rakibiyle karşılaştırdık.

Auto Show - - TEST -

Onu anlamak ve doğru konumlandırmak istiyoruz. Ancak bu Mazda bunu pek kolaylaştırmıyor. Evet, MX-5 Retractable Fastback, kısaca RF, aslında nedir? Roadster mı, Targa mı yoksa bir coupe mi? Aslında hepsinden biraz olması, bir karşılaştırma yapmayı zorlaştırıyor. İşte bu nedenle RF’in en önemli karakter özelliklerini alarak, bunları eski ve yeni rol modelleriyle karşılaştırmaya karar verdik. Fastback’in keskin hatları bir zamanların Jaguar XJS’i kadar göz alıcı mı? Ya da bir zamanların Porsche 944 Targa’sı kadar üstsüz mü?

Bu iki koltuklu ufaklıkta ne kadar “sürüş makinesi” gizli? Son olarak da katlanır açılır tavanın onu “daha özgün bir MX-5” haline getirip getirmediğini merak ettik. Değerlendirmeleri ise puanlarla değil, 4 karşılaştırmadaki yüzdelik benzeme-örtüşme oranlarıyla yaptık.

Toyota GT86 ( 2017) Porsche 944 Targa ( 1986)

Motor: 4 silindir, önde uzunlamasına; Hacim: 1998 cc; Maks. güç: 160 HP; 0-100 km/s: 7.4 sn; Maks. hız: 215 km/s; Tüketim: 6.9 lt/100 km; CO : 161 gr/km; Almanya 2 fiyatı: 29.900 Euro.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.