DODGE CHALLENGER HELLCAT

Bazı otomobiller biz erkeklerin içindeki bazı şeyleri uyandırıyor. Ardından kükremeye ve yumruğumuzu göğsümüze vurmaya başlıyoruz. Galiba buna neden olan ilkel içgüdülerimiz.

Auto Show - - MAGAZİN -

Binamızın kapalı otoparkında bir yenilik: U51 numaralı parkta bekleyen bir Dodge Challenger Hellcat ve çevresinde dolanıp duran meslektaşlarımız... “Çalıştır bakalım!” Genç arkadaşlarımızdan Olaf hiç geciktirmeden marş düğmesine basıyor. Voooaahhh! Eyyoooo! Vaaaaoov! Yiiihhhhaaa! Kompresörlü V8’in kükremeleri insanlarda geniş yelpazeli bir akustik tepki yaratıyor. Lars beğeniyle hırıldıyor, Joe etkilenme nidaları çıkarıyor, Geri ve Dirk ise kükrüyor: Muhteşemmmm! Sağ elini direksiyonun üst kısmında gezdirirken, sol kolunu rahat bir şekilde camdan sarkıtıyor ve ayağıyla gaz pedalını okşuyor. Normalde sükunetin hakim olduğu otomobil cennetimiz olan kapalı otoparkta, cehennemi bir kargaşa başlıyor.

Bu 6.2 lt’lik ağır metal sadece yıkıcı homurtularla uyanmakla kalmıyor. Hayır, iyi eğitimli, kültürlü ve ciddi meslektaşlarımızın içinde hayvansı bir şeyler de uyandırıyor. Ne? Bunların asla tam olarak farkında olmasak da, onları kullanmasak da, mağaralarda yaşadığımız devirlerden kalma bazı çok eski içgüdüler ve kadim hareket kalıpları hep bizimle beraberdir. Ayrıca her zaman yeniden uyanmaya hazırdırlar.

Homo sapiens ve 717 HP’nin birlikteliği... Bu otomobil ilk andan itibaren bu unutulmuş bölgeleri etkilemeye başlar. Gerçekten hiçbir erkek, büyük bir motora, safkan bir sporcuya ya da devasa bir iş makinesine karşı kayıtsız kalamaz. Konu-

“Boah!” Auto Bild Test Şefi Gerald Czajka’nın, V8 motor çalışmaya başladığı anda yaptığı profesyonel yorum.

ğumuz Dodge Challenger Hellcat de insanın içindeki ilkel içgüdüleri “kaşımak”, onları harekete geçirmek için bire bir... Bu otomobili, insan ruhunun işte bu tarih öncesi dönemlerini görebilmek için Hamburg’a getirdik. AEC tarafından Almanya’ya ithal edilen bu araç, teknolojilerini Avrupa şartlarına uydurmak için yapılan birkaç müdahalenin ardından HP tutkunlarına 90 bin Euro fiyatla satılıyor.

Challenger modellerinin en güçlüsü olan Hellcat, 320 km/s hız yapabiliyor ve bir süper sporcu gibi hızlanıyor. Bu beyaz canavarın 100 km/s’ye ulaşması için 4 sn’den biraz daha kısa bir süre yeterli. Bunu yapış tarzı ise teorik rakamlardan çok daha etkileyici: Turbo gıcırdıyor, V motor kükrüyor, aktarma organları 881 Nm’lik torkun etkisiyle titriyor, lastikler asfaltı resmen kazıyor...

İster birinci, isterse de toplam 8 ileri vitesin beşincisinde olun, Hellcat her zaman asfalta siyah imzalar atıyor. Direksiyona hakim olmak için güçlü ellere ve bileklere sahip olmak gerekiyor. Başka hiçbir otomobil asfalt üzerinde Hellcat kadar hızlı, heyecan verici ve yıkıcı bir şekilde ilerleyemiyor. Gaza çok erken ya da çok fazla bastığınız anda bu beyaz canavar dönme eğilimine giriveriyor. Aşırı sert süspansiyon ve geniş tabanlı lastikler, zemindeki tüm yarıkları takip etme eğiliminde. Tamam, kullanım biraz fazla dikkat gerektiriyor ama otomobil bunun karşılığını filtrelenmemiş mut-

lak bir sürüş keyfiyle ödüllendiriyor. Günlük yaşamımızda karşılaştığımız ya da kullandığımız otomobillerin onunla uzaktan yakından ilgisi yok. Bu muhteşem makineye hakim oluyor olmak, süper benzinin doğrudan damarlarınızda aktığını hissettiriyor.

Otomobille ilgili bu kadar bilgi yeter. Sıra kültürlü ve eğitimli erkeklerde... Joe, Geri ve diğer meslektaşlarımızın kaliteli kıyafetlerini hayvan kürkleriyle değiştirip kaba mağara adamlarına dönüşmeleri istem dışı bir şeydi. Çünkü ilkel içgüdülerinin uyanmasını engelleyemezlerdi: Güç gösterisi yapmak, en kalın mamut kürkü için savaşmak, mağara kadını için kavga etmek... Aslına bakılırsa erkek ve otomobilin doğru yeri garajlar değil, mağaralar olmalı. Neticede erkek için, hatta dünyadaki tüm canlıların erkekleri için önemli olan ilkel içgüdüler gayet basit: Hayatta kalmak ve genlerini gelecek kuşaklara aktarmak. “Bunu otomobile nasıl uyarlarız?” diye düşünürken aklımıza 5 örnek geldi. Tamam, toplum kuralları tarafından sınırlandırılmış olabiliriz ama bu Dodge binlerce yıllık ilkel içgüdüleri bir anda uyandırıveriyor. Erkekler kendilerini yuvarlak çamurlukları okşamaktan, ellerini spor direksiyon üzerinde gezdirmekten ya da motoru beğeniyle süzmekten alamıyor. Neticede bunlar, güzel bir şey gören erkeklerin doğal davranış kalıpları. Uğğrrggh!

Medeni meslektaşlarımız (soldan sağa): Busemann, Itrich, Horn, Czajka ve Staat, Dodge ile birlikte.

Neandertal meslektaşlarımız: Hellcat, içimizdeki mamut avcısını uyandırıyor.

Savaş pilotu: Challenger’ın kokpit mağarası çok sportif.

717 HP, yüksek güçleri kontrol edebilmek bir zamanlar kadınlar için çekici bir şeydi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.