Audi RS 3 Sportback

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Motor: sıralı 5, turbo, önde enlemesine; Motor hacmi: 2480 cc; Maks. güç: 400 HP-5850 d/d; Maks. tork: 480 Nm-1700 d/d; Maks. hız: 250 km/s (opsiyonel 280 km/s); 0-100 km/s: 4.1 sn; Güç aktarımı: 4x4, 7 DSG; Yakıt deposu: 55 lt; U/ G/Y: 4335/1800/1411 mm; Bagaj hacmi: 335-1175 lt; Boş ağırlık: 1510 kg; Tüketim: 8.3 lt/100 km; CO : 189 gr/km mekandaki değişiklikler de çok zengin değil. Aslında buna gerek de yok zaten. Yumuşak plastik yüzeylerin ve (büyük ihtimalle dünyanın en iyi) multimedya sisteminin tasarımlarında da radikal değişiklikler yapılmasına gerek yok. Doğal olarak iç mekan genişliklerinde herhangi bir değişiklik yok: Şeyhimizin haremindeki eşlerinden ufak tefek 4 tanesini yanına alabilmesi için yeterli. Diğer taraftan buradaki asıl eğlence kaynağı ön kaputun altında gizli.

Bir zamanlar adı quattro GmbH olan Audi Sport’un mühendisleri, tamamen yeni bir motor geliştirmişler. Yeni motorun hacmi eskiden olduğu gibi 2.5 lt ve yine 5 silindire sahip. Ancak gücü artık 400 HP, yani öncüsünden 33 HP daha fazla. 480 Nm’lik iddialı tork ise henüz 1700 d/d’de kullanıma hazır. Alüminyum kullanımı sayesinde 26 kg hafifleyen motor, ön aksına fazla ağırlık düşen RS 3’ün ağırlık dağılımını da iyileştirmiş. Audi’nin iddiasına göre yeni motor, 8.3 lt/100 km ile daha tutumlu da olmuş. Ancak test sürüşlerimiz sırasında 15 lt’nin altına düşmeyi başaramadık. Bu da petrol kuyusu sahibi olma hayalimizi bir kez daha canlandırdı. Şeyh Stefan, motoru çalıştırın lütfen! Motor çalıştığı anda çevredeki develer korkudan yerlerinden sıçrıyor. Bu Audi resmen kükrüyor ve CO2 tartışmalarını ya da elektrikli otomobillerle ilgili gelişmeleri hiç dikkate almadığını hissettiriyor. Neredeyse müstehcen bir güzellik! Bir şey kesin: Komşularınız yeni Audi’nizden nefret edecek. Vites kolunu D konumuna getirdiğinizde ikinci kıyamet kopuyor. Öncüsü gibi yeni RS 3 de kısa bir gecikme süresi yaşatıyor, ardından turbo yeterli basıncı üretiyor ve DSG şanzıman kendisini ayarlıyor. Tüm bunlar tamamlandığı an RS 3, çölde mermi gibi ilerlemeye başlıyor ve 4.1 sn içinde 100 km/s’ye ulaşıyor. Ancak bir göz kırpma süresi sonra keyif sona eriyor: Hız limitine ulaştınız! Eğer potansiyelinin tamamını kullanabilseydik, bu hızlanma 280 km/s’ye kadar devam edecekti.

Motordan yayılan ve spor egzoz opsiyonuyla daha da yükseltilen sesler, teknik verilerdeki çıplak rakamlardan çok daha etkileyici. Ses türleriyse güçlü hırıltılardan çılgın çığlıklara kadar çok geniş bir yelpazede yayılıyor. Bu etkileyici sesin kaynağı ise 1 – 2 – 4 – 5 – 3! Hiçbir şey anlamadınız mı? Motora özgü ateşleme sırasından bahsediyoruz: Her zaman birbirine yakın iki silindirle birbirine en uzak iki silindirin art arda ateşlenmesi,

RS 3’ün kalbi: 5 silindir bolca güç ve cehennemi sesler yaratıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.