BMW X1 sDrive 18d

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL -

Nasıl yani? Gerçekten 8 yaşında mı? BMW X1’in 2009’dan beri piyasada olduğunu görünümünden anlamak çok zor. En azından dış görünümünden... Bu kompakt SUV, bu sınıfın kurucusu Toyota RAV4’ten 15 yıl sonra yollara çıktı. Ancak pazarı dinamizmiyle fethetmeyi başardı. Özellikle de ipek yumuşaklığıyla çalışan ama satış adetleri fazla olmayan sıralı 6 silindirli (25i, 28i, 35i; 218-306 HP) motorlarıyla... Ayrıca o güne kadar hiçbir SUV X1 kadar iyi yol tutmuyor ve dinamizm sunamıyordu.

BMW X1’de en fazla tercih edilen motor seçenekleri, açık ara farkla 4 silindirli dizeller (motor kodu N47, güç aralıkları 116-218 HP) oldu. Bunlar arasında en çok satan seçenek ise arkadan itişli 143 HP’lik sDrive 18d’ydi. Yüksek torkuyla bu motor araca başarılı bir performans ve düşük tüketim rakamları (günlük kullanımda 6 lt civarı) sağlıyor ancak BMW’ye özgü, devirlenmeye aç ve çok hızlı gaz tepkileri sunan bir makine arayanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır: Güç yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve çalışma sesleri kaba. En azından bir BMW için... Ağustos 2011’de BMW gürültü için bir akustik paket sunmaya başlarken, Eylül 2011’den itibaren uygulanan izolasyon tabakasıyla motor sesleri biraz azaltıldı. 200 HP’in üzerindeki tüm motorlar, 4 tekerlekten çekişle (xDrive) kombine edilirken, daha zayıf versiyonlarda arkadan itiş standart olarak sunuluyordu. Auto Bild’in xDrive 18d ile yaptığı uzun dönem testinde 4x4 sistemi, başarılı güç aktarımıyla beğeni toplarken, tüketimi arkadan itişli kardeşinden sadece yarım litre daha yüksek çıktı.

Motor cephesinde ikinci el müşterilerini X1’in en önemli zayıflığı bekliyor: Tüm güç seviyelerinde 4 silindirli dizellerin 1 Eylül 2013 öncesinde üretilenleri, triger zinciri gevşemesi problemi yaşatabiliyor. Rölantide duyulan garip sesler, soğuk çalıştırma sonrasında ortaya çıkan çınla- malar ve yanan bir motor kontrol lambası bu problemin en önemli işaretleri. Bu işaretleri gözardı edenler, triger zincirinin yırtılması ve motorun tamamen ölmesi tehlikesini göze almış olmalılar. Birçok araçta triger zincileri iyi niyet garantisi çerçevesinde yenilenmiş olsa da, satın almadan önce yetkili servislerden bilgi almak en doğru davranış olacaktır.

Haziran 2011 118.000 Düğmesiz direksiyon ve sonradan takılmış navigasyon: Lüksün sadeliği. Sevilen boyutlar: X1, kompakt dış boyutları yüksek oturma pozisyonuyla harmanlıyor.

İç mekandaki malzemeler bazen dizel motorlardan daha uzun ömürlü. N47 dizellerin triger zincirleri iç kısımda olduğundan değişim sırasında motor yerinden çıkarılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.