Renault Megane Sedan 1.6 dCi 130

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Motor: sıralı 4, turbo dizel, önde enlemesine; Motor hacmi: 1598 cc; Maks. güç: 130 HP4000 d/d; Maks. tork: 320 Nm-1750 d/d; Maks. hız: 201 km/s; 0-100 km/s: 10.5 sn; Güç aktarımı: önden çekiş, 6 ileri manuel şanzıman; Yakıt deposu: 49 lt; U/G/Y: 4632/1814/1443 mm; Bagaj hacmi: 503 lt; Boş ağırlık: 1501 kg; Tüketim: 4.0 lt/100 km; CO : 104 gr/km

deki büyük logo ve far kenarlarındaki LED’ler Renault imajını güçlendiriyor. Arkada ise bagaj kapağı ve büyük stoplar aracın yoldaki imzası oluyor. Özellikle gece sürüşlerinde arkadaki sürücüler, ince stop LED çizgileri sayesinde öndeki aracın bir Megane olduğunu kolayca farkedebiliyor. İç mekanda da tasarım, yeni nesil Renault araçlarına özgü. 8,7 inçlik büyük dikey ekran ve 7,0 inçlik TFT dijital gösterge paneli, artık Fransız markanın kendine özgü bir değeri niteliğinde. Ancak ben bu robotik tasarımı bir türlü sevemedim. Ayrıca bu dikey ekranın kullanımının alışkanlık gerektirdiğini, üstelik alıştıktan sonra bile çok da pratik kullanım sunamadığını belirtmeliyim. Direk güneş ışığı altında da okunması bir hayli zor. Dijital gösterge panelinde de sürüş modlarına göre farklı tasarımlar seçilebiliyor, büyük göstergeler rahat okunabiliyor. Ayrıca renkli bir Head-Up display de var.

İç mekan genişliği herhalde Megane Sedan’ın önemli avantajlarından biri. Hem ön, hem de arka koltuklarda segmentine göre oldukça geniş alan- lar sunuyor, ama arka koltuk oturma yükseklikleri biraz derinde kalıyor, dizlerinizi fazlaca katlamanız gerekiyor. Segmentine göre demişken, 4,6 m’lik toplam uzunluğun segmentin sınırlarına dayandığını söylememiz lazım. 2711 mm’lik büyük dingil mesafesi de iç mekanın geniş olmasına katkı sağlıyor. Bagaj alanı da Sedan versiyonun önemli kozu oluyor. 503 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında iki misline çıkıyor ve 987 lt’ye ulaşıyor.

Test aracımız, 1,6 lt dCi motorlu, Türkiye’deki en güçlü Megane Sedan’dı. 130 HP’lik bu dizel ünite 6 ileri manuel vitesle kombine ediliyor. Bu en güçlü Megane, aynı zamanda serinin en hızlı aracı da oluyor; 201 km/s son hız ve 10,5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresi ekonomik bir aile otomobili için yeterli değerler ancak daha iyisi de olabilirdi, aracın 1.5 tonluk boş ağırlığı daha atak olmasını engelleyen etkenlerden. Ortalama tüketim fabrika verilerine göre 100 km’de 4 lt, biz ise kullanımlarımız sırasında 5 lt/100 km değerine ulaştık ancak ideal şartlar sağlanırsa daha altına inmek de mümkün olabilir.

İç mekan genişlikleri oldukça bonkör, sürüş pozisyonu başarılı. Ancak arka koltuk minderleri biraz alçak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.