Mantıksızlığın en güzel hali

Baştan çıkarıcı, aşırı pahalı ve pratiklikten uzaklar… Peki ama bu güçlü coupeleri çekici kılan ne?

Auto Show - - EDİTÖR -

Baştan çıkarıcı, aşırı pahalı ve pratiklikten uzaklar… Peki ama bu güçlü coupeleri çekici kılan ne?

Hala varlar: Gerçek, safkan, şık tasarımlı ve iki kapılı coupeler.

Sonunda! Model adında E Serisi yazan bir otomobilde artık gerçekten de E Serisi var. Evet, E Serisi Coupe’den bahsediyoruz. 1997’den bu yana bu otomobil yanıltıcı bir ambalaja sahipti. Çünkü adı E Coupe olmasına rağmen, karoserinin altında C Serisi teknolojileri kullanılıyordu. O günler geride kaldı, çünkü E Coupe’nin altında yeniden gerçek E Serisi teknolojilerine yer veriliyor.

Durum böyle olunca E Coupe, artık gerçek bir üst sınıf otomobil. E Coupe’den 13 cm daha kısa olan Audi S5 Coupe’de ise durum biraz daha farklı, çünkü karoserinin altında A4’ün, yani orta sınıf bir otomobilin teknolojileri gizli. Bu ikiliyi karşı karşıya getirmek yine de mantıklı, çünkü ikisi de 3.0 lt’lik büyük 6 silindirli ve turbo beslemeli

mo to r - lara, 4 tekerlekten çekiş sistemine ve birbirine yakın fiyat seviyelerine sahip. Mantıklı, değil mi?

Buradaki belirleyici soru ise “hangisi daha yakıcı” şeklinde olacaktır. Mercedes’in 3.0 lt’lik V6’sı 0.8 bar maksimum basınçla çalışan iki adet turbo ile aşırı besleniyor. Rölantideki akustik etki gayet masum ama 2000 d/d’den itibaren derinden gelen ama can sıkıcı olmayan bir sesle karşılaşıyoruz. Bu sırada motor gayet sarsıntısız ve başarılı bir şekilde çalışıyor. Mercedes’in motor sesleri,

Audi’nin dinamik modda bas tonlarla homurdanan turbosunun yanında neredeyse ağırbaşlı kalıyor. İki motor da oldukça geniş bir talep yelpazesine cevap verebiliyor: Alt devirlerde alınabilen yüksek tork şehrin lüks bulvarlarında yavaş yavaş ilerleyip piyasa yapmak için de, otoyolda maksimum dinamizmle ilerlemek için de uygun. Audi’nin motoru biraz daha gürültülü çalışırken, biraz daha dinamik bir performans sağlıyor: 0-100 km/s hızlanmada Mercedes, 5.5 sn ile S5’ten bir saniye yavaş kalıyor. Aslında bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü S5’in motoru 187 kg daha az ağırlığı hareket ettiriyor.

ESP devre dışı bırakıldığında Audi, daha da sportif bir karaktere bürünüyor: 4x4 sistemi arkadan itiş ağırlıklı ayarlara sahip ve opsiyonel diferansiyel kilidi gerektiğinde gücün tamamını arka aksa gönderebiliyor. Bunlar da sürüş özelliklerini iyileştiriyor, viraj çıkışlarında hızlanırken S5’in asfalta neredeyse yapışmasını sağlıyor, yumuşak bir arkadan kayma eğilimi gösteriyor. ESP kapatıldığında ise kontrollü driftler atmak da mümkün. Dinamik direksiyon sistemi de –biraz hafif kalsa da- hassas tepkileriyle atak sürüşü destekliyor.

E Coupe’nin standart direksiyon sistemi ise biraz daha fazla güç gerektirirken, hem aracın rahat sürüş özellikleriyle uyum içinde çalışıyor, hem de hassas tepkileriyle beğeni topluyor. Audi’nin aksine Mercedes’in ESP’si tamamen devre dışı bırakılamıyor ama Sport modda arkasını hafifçe savurmasına izin veriyor. Bu savrulmanın ardından ESP hemen devreye girerek gerekli düzeltmeleri yapıyor. Önce güvenlik! Diğer taraftan yeni E Coupe, öncüsünün ağırkanlı karakterinden tamamen uzak: Daha atak sürüş özellikleri sergilerken, doğru ayarda bir sportiflik de sunuyor. Ayrıca çok güvenli sürüş özelliklerini üst sınıfın yüksek konforuyla da harmanlayabiliyor: Air Body Control adlı havalı süspansiyon en bozuk zeminlerde bile konfordan ödün vermiyor. Audi’nin adaptif amortisörlerle desteklenen kısa çelik helezonlarının limitlerine ulaştığı noktalarda Mercedes, konfor yeteneğini sergilemeye daha yeni başlamış oluyor.

İki otomobil de çok iyi standart koltuklara sahip. Ancak S5’in opsiyonel spor koltukları, E 400’ün rahat koltuklarından daha iyi yan destekler sunuyor. Arkada ise durum tamamen farklı. Mercedes’in iyi şekillendirilmiş arka koltukları tekli koltuk etkisi yaratırken, yüksek bir konfor sunuyor. Daha kısa bir araç olan Audi’nin arka koltuklarında ise yetişkinlerin rahat etmesi zor: Başınız alçalan tavana temas ettiğinden burada iyice öne bükülerek oturmanız gerekiyor. Aynı anda kafalıklar ensenize baskı yaparken, ön koltuk sırtlıkları da dizlerinize temas ediyor. Mercedes’le ise 4 yetişkin, rahatsızlık hissetmeden yolculuk edebiliyor.

Sonuç olarak: S5 konfordan bazı ödünler vermeyi gerektiren bir sporcu, E Serisi ise rahat bir gezinti aracı. Neticede o artık gerçek bir E Serisi!

Mercedes E 400 4Matic Coupe

Audi S5 Coupe 3.0 TFSI quattro

MERCEDES: Lüks kulüp salonu... E Coupe harika ambiyansıyla büyülüyor. İşçilik birinci sınıf, iç genişlikler yeterli. AUDI: Spor salonu... Daha dar kesimli S5 Coupe, vücuda tam oturuyor. Spor koltuklar çok iyi, işçilik kalitesi çok yüksek.

Mercedes, markanın yeni coupe hatlarını takip ediyor. S5 Coupe ise öncüsüne daha fazla benziyor.

S5’in arka koltukları kullanışsız. Yetişkinlerin başlarını eğerek oturmaları gerekiyor.

Mercedes’in arka koltukları çok geniş. Otomatik öne kayan koltuklar binişleri rahatlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.