Dakar Rallisi’nde dev bir Mini

Bu Mini, başka Mini. X-Raid Takımının dünyanın en zorlu yol şartları için geliştirdiği ve servis verdiği Mini JCW (John Cooper Works) Rally otomobilini mercek altına almak için Fas’ın Marakeş şehrine gittik ve Dakar Rallisi test sürüşlerine katıldık. Bu t

Auto Show - - EDİTÖR -

Bu Mini, başka Mini. X-Raid Takımının dünyanın en zorlu yol şartları için geliştirdiği ve servis verdiği Mini JCW (John Cooper Works) Rally otomobilini mercek altına almak için Fas’ın Marakeş şehrine gittik ve Dakar Rallisi test sürüşlerine katıldık. Bu test sürüşünde X-Raid takım pilotları Mikko Hirvonen ve Orlando Terranova bizlere eşlik etti.

Cross Country adı verilen dünyanın en uzun ve zorlu rallilerine katılan otomobiller oldukça sıradışı özelliklere sahip. Kimi zaman çölde, kimi zaman yol olmayan arazilerde, sadece GPS koordinatları ve yol notu kitabındaki önemli uyarılarla günlerce yüksek sıcaklıklarda yol almak, pilot ve kopilotlar için de oldukça zorlayıcı oluyor. Cross Country denince akla ilk gelen ve tüm takımların başarı hedeflediği yarış 1979 yılından bu yana düzenlenen Dakar Rallisi’dir.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda etaplar 20-30 km uzunluğunda oluyor ve etapları otomobilin limitlerinde geçe- biliyorsunuz. Fakat Dakar Rallisi’nde etaplar 200-300 hatta bazen 400 km uzunluğunda olabiliyor ve bu yüzden konsantrasyon ve dayanıklılık daha da önem kazanıyor. Bir kısmı çöl şartlarında geçen yarışa takımlar uzun test ve antrenman çalışmaları yaparak hazırlanıyor.

Mikko Hirvonen’in 60 yaşındaki tecrübeli kopilotu Michel Perin, 14 gün ve 9000 km süren Dakar’ın bitiminden hemen sonra tüm parkuru tekrar geçiyor ve yaptıkları hataları analiz ediyor. Fiziksel antrenman ve otomobil test programı hazırlanıyor. Eğer kum tepeleri üstünde yavaş kaldıklarını tespit ettiler- se, bolca kum tepeleri olduğundan test için Abu Dabi’yi, ralli benzeri toprak etaplardaki performansı iyileştirmek içinse İspanya ve Fas’ı tercih ediyorlar. Test ve yarış için yılda toplam 10.000 kilometre sürüş gerçekleştiriliyor. Bu aşağı yukarı Dakar Rallisi’nde geçilen mesafenin iki katına denk geliyor.

İşte Fas’ın Marakeş kentinde yapılan bu testlerden birine Auto SHOW olarak biz de katılmak ve X-Raid ekibinin neler yaptığına yakından tanık olma şansı bulduk. Marakeş’te sabah 24 dereceyle uyandık ve öğle saatlerinde 41 derece sıcaklığı gördük. Şehrin yaklaşık bir saat dışında dağ başında bir yere ulaştı-

ğımızda bizi dev bir servis kamyonu ve Dakar Rallisi’nde yarışmış 2 adet Mini JCW Rally otomobili karşıladı.

Teknik özellikler

Mini JCW Rally’nin 2993 cc hacmindeki altı silindirli dizel motoru, 3250 d/ dk’da 340 beygir güç, 1800 d/dk 800 Nm tork üretiyordu. Çelik boru şasi üzerinde karbon fiber kevlar gövde olmasına rağmen aracın ağırlığı 1952 kg. Sadev 6 ileri sıralı şanzıman ve AP Racing debriyaj ve fren diskleri, her tekerlekte ikişer tane olmak üzere 8 adet Reiger süspansiyon aracın dikkat çeken teknik özellikleriydi. Dış görünüşü yükseltme kiti takılmış 4X4 arazi araçları gibi çok etkileyici olan Mini JCW Rally, tamamen Dakar Rallisi için yükseltilmiş ve 12 farklı soğutucuya sahip olduğu için bir sürü hava girişi eklenmiş.

Sürüş izlenimi

Kısa bir brifingle neler yapacağımız anlatıldı. İlk önce 5 ay önce koşulan 2017 Dakar Rallisi’ni altıncı olarak bitiren Arjantinli Orlando Terranova’nın aracını kullanacağımı öğrendim. Kopilotum Portekizli Paulo Fiuza’ydı. Yarış giysilerini giyip, kaskı taktım ve 850 bin Euro değerindeki bu çöl canavarının koltuğuna oturdum. Birinci vitesten

sonra debriyajsız sequential vites değişimi oldukça sert davranmayı gerektiriyordu. Motor gücü son derece rafineydi ve yüksek tork kuvvetini sakince yola aktarabiliyordu. Yoldan yüksekliği, akıcı hızlanmasına eklenince yaptığınız hızı hissettirmiyor. Müthiş Reiger amortisörler sayesinde yoldaki büyük taşların üstünden sarsılmadan geçiyorsunuz ve derin kanallara girmekte hiç çekinmiyorsunuz. Tabi ben ralli etabına benzeyen parkurun ilk geçişinde araca ve parkura alışmaya çalıştığımdan, ikinci geçişte daha hızlansam da Mini JCW Rally’nin kapasitesini tam olarak algılayamadım. Ne zaman ki koltuğun gerçek sahibi Orlando Terranova direksiyona geçti ve ben o zaman dev Mini’nin yapabildiklerini görebildim. Benim araç kırılmasın diye yavaşladığım her yere neredeyse tam gaz girdik. Ben viraj içlerini kesmekte tereddüt ederken, Arjantinli pilot kimi zaman hızlı çizgiyi korumak için tarlayı kullanıyor, bazen virajları değil, tepeleri ‘kesiyordu!’ Düzlükte 6. vitesin sonlarına yaklaştığımızda orta konsoldaki ekranda 170 km/s hızı gördüğümde inanamadım. Test parkuru birbirine benzeyen tepeler, düzlükler ve kısmen çöl kumu benzeri zemini olan dere yataklarından oluşuyordu ve referans noktası alınabilecek hiçbir detay yoktu. Gerçekten hızı hiç hissettirmeyecek kadar stabil ve konforlu gidiyordu. Başka türlüsüne ne pilot, ne de kopilot saatlarce dayanamazdı.

Güçlü yönleri

2012-2015 yılları arasında 4 yıl boyunca Dakar’ı kazanan Mini All4 Racing ömrünü doldurunca, 2017’de Mini JCW Rally versiyonu geliştirildi. Terranova yeni aracı değerlendirirken, şasi ağırlık dağılımının eskiye göre daha iyi olduğunu, ağırlıkların daha çok otomobilin ortasında ve altında bulunduğunu ve bu sayede ağırlık merkezi yere yaklaştığı için virajları daha yüksek hızlarla dönebildiğini söyledi. Direksiyon çok daha hassas ve yeni direksiyon sistemi sayesinde hava sıcaklığı artsa da, direksiyon

hassasiyeti değişmiyor. Bir viraja girdiğinizi ve otomobilin ağırlığının çoğunun tek lastiğe yüklendiğini, amortisörün iyice kapandığını düşünün; bu durumda bile direksiyonun hafif ve hisli kalmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Günün sonunda Navigasyon ve kopilotlukla ilgili detayları Michel Perin’den, Mini JCW Rally’nin teknik detaylarını ise mühendis Tobias Mederer’den öğrendik. Kusursuz bir organizasyonla Dakar Rallisi’nin sihirli dünyasını keşfetmiş, fizik kurallarını zorlayan Mini JCW Rally’yi kullanmış ve limitlerini fabrika pilotunun yarış temposunda gözlemlemiş olarak, unutulmaz bir tecrübe yaşamanın hazzıyla oradan ayrılıyordum.

Mini JCW Rally’nin direksiyonunda bir tepeyi aşarken kopilotum Paulo ‘yavaş, yavaş’ diye uyarıyordu. Meğer, sert toprak zeminden çıkıp, pudra toprağı olan dere yatağına geliyormuşuz! Neyse ki otomobilin direksiyonu çok iyi cevap veriyordu ve kontrolü zor değildi.

Dakar Rallisi’nde Mini JCW Rally’nin lastiklerini değiştirmek için aracın altından açılan hidrolik kriko zaman kazandırıyor. (solda)

Dijital ana bilgi ekranında hız, yakıt miktarı, hava sıcaklığı ve araç içi sıcaklığı, motor bilgileri yer alıyor. (en solda) Stepne lastikleri aracın yükseltilmesiyle elde edilen marşpiyelerin içindeki bölmelerde bulunuyor. (solda)

Mini John Cooper Works Rally’yi geliştiren ve yarıştıran X-Raid takımında 60 kişilik dev bir ekip görev yapıyor. Son 6 yılda 4 Dakar zaferi kazanan X-Raid Team, 2017 yılında Mikko Hirvonen-Michel Perin, Yazeed Al-RajhiTimo Gottschalk ve Orlando TerranovaAndreas Schulz ikililerinin kullandığı 3 Mini JCW Rally ile mücadele etti.

Arkadaşımız Yener Gülünay, Mini JCW Rally’nin direksiyonuna geçerken..

340 beygir gücü ve 800 Nm tork ile aşamayacağınız engel yok!

GPS navigasyon sistemi, hız limitörleri, acil yardım butonları sadece Dakar Rallisi için kullanılan ekipmanlar.

Yarışta Reiger amortisörlere çok iş düşüyor.

Yüksek sıcaklıkta hava girişlerine arkada bulunan 2 fan yardımcı oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.