MERCEDES A SERİSİ

Tasarımıyla zirveye oynuyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Sürpriz oldu. Ama hoş bir sürpriz! Sedan versiyon CLA da dahil olmak üzere 2012’de start alan A Serisi, şanssız bir zorlama gibi hissettiren tasarımıyla eleştirilerimize konu olmasına rağmen, yeni A Serisi (2018) kesinlikle hoş bir tasarıma sahip.

Yeni A Serisi’nin Şanghay’da görücüye çıkan konsept hali, dinamik ve şık görünümlü bir kompakt sedan ve B sütununa kadar olan tasarımı markanın gelecekteki tüm kompakt modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Tamam, Panamericana ızgara, çıtalarla süslenmiş büyük hava girişleri, arkadaki difüzör görünümlü yapı ve entegre egzoz çıkışları bazılarına göre abartılı olabilir. Bizlerse konseptin 1.87 m genişliğe ve 20 inçlik geniş tabanlı lastiklere sahip bu kaslı ve heybetli tasarımını sportif ve çekici buluyoruz. Ayrıca karoserdeki sivri köşe ve kenar sayısının azalmasının yarattığı temiz ve şık görünümü de sevdik.

Uzunluğu 4.57 m olan konseptin (güncel CLA: 4.64 m) siluetindeki unsurların çoğu seri üretim versiyonda da kullanılacak. Uzun aks mesafesi ve çok kısa tampon-tekerlek mesafeleri bunlara dahil olmasa da, tavan yüksekliğini 1.46 m’ye çıkaran (CLA: 1.43 m) dik konumlu sütunlar ve büyüyen yan camlar aynen kullanılacak ve daha kullanışlı iç mekan genişlikleri sağlayacak.

Mercedes mühendisleri farlarda ilginç bir teknik kullanmışlar. Farların içindeki kafes teli formlu yapı ultraviyole ışığa duyarlı bir boya ile boyanmış: Üzerine ultraviyole ışık gönderildiğinde bu bölge, farklı renklerde parıldıyor. Standart gündüz farları açıkken görülen renk ise beyaz. Aynı renk oyunları tabi ki stop grubunda da kullanılmış.

Fiyatlar hakkında henüz bir açıklama olmasa da, başlangıç rakamlarının A Serisi’nde 25 bin Euro, CLA’da ise 30 bin Euro civarında olması mümkün.

Sedan A Serisi’nin konsept versiyonu, özgüven yansıtan dinamik bir tasarıma sahip.

Konsept, 4.57 m ile gayet uzun bir otomobil. Tampontekerlek mesafeleri oldukça kısa.

Tasarım coupe yerine sedana daha yakın. Ancak sedanların klasik sıkıcı havası da yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.