AUDI E-TRON VE SKODA VISION E

Bu SUV’lar elektriklendiriyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Işık ve gölge otomobil dünyasında sık sık birbirine çok yakın olur. Örneğin Tesla... Borsanın bu yeni şirketi bugün, klasik otomobil üreticilerinin simgeleri olan Ford ve GM’den daha fazla değere sahip olmasına rağmen Elon Musk henüz otomobilden bir kuruş dahi kazanabilmiş değil. Peki ama neden herkesin gözü Tesla’da? Cevap aslında çok basit. Firmanın kurucusu olan Elon Musk, elektrikli otomobili ilk kez hayata geçiren kişiydi. Abartılı hızlanma kabiliyetleri, düğmelerin olmadığı ama sinema perdesi kadar büyük ekranların kullanıldığı kokpitleriyle Tesla modelleri, S Serisi, 7 Serisi ve A8’in tamamından en az bir nesil ileride. Bu da doğal olarak açgözlülüğe neden oluyor. Özellikle de VW Grubu’nda... Bunun ilk nedeni Audi’nin “teknolojiyle bir adım ileride” sloganının anlamını kaybetmiş olması. İkinci neden ise dizel skandalı nedeniyle yeni ve temiz bir imaj arayışında olmaları. VW Grubu, Tesla’nın gerçekten de “durdurulabilir” bir rakip olduğunu göstermek için Şanghay Otomobil Fuarı’nda 3 farklı fikir sergiledi.

Önce Audi ile başlayalım... e-tron Sportback adlı konsept, bu ilk karşılaş- mada bile, şaşırtıcı derecede olgunlaşmış yani sanki yarın seri üretime geçebilecek bir otomobil gibi görünüyor. Tasarım Şefi Marc Lichte’nin açıklaması da bu fikri destekliyor: “Konseptin yüzde 90’ı 2019 yılında piyasaya çıkacak olan seri üretim versiyon ile aynı.”

Araçtaki teknolojiler de seri üretimdekilerle aynı. En önemli teknik veriler ise şöyle: 503 HP, 4.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ve 500 km menzil. Bu rakamlar kesinlikle keyif verici ve bir şekilde Tesla’yı hatırlatıyor. Audi’yi Amerikalı rakibinden ayıran şeyse tasarımı. Bu otomobille Audi, Tesla modellerinin aksine, konvansiyonel modellerden tamamen farklı olmasına rağmen göze çok hoş

görünen bir tasarım ortaya çıkarmış. Bize göre bu Audi, gelmiş geçmiş en tutarlı SUV-coupe tarzına sahip: İnce ve zevk sahibi birinin elinden çıkmış bir araç. Alçak tavanlı bir arazi aracının orantılarıyla Audi A7’nin eğimli arka kısmının bu kadar uyumlu olabileceğini kim düşünebilirdi ki?

Volkswagen ve Skoda’nın konseptlerinde ise bu tasarım anlayışını göremiyoruz. Örneğin ikisinde de elektrikli otomobillerin o tipik ızgarasız ön tasarımı kullanılmış. Ancak özellikle Çek marka, şaşırtıcı derecede çekici bir tasarıma yer vermiş. Ancak bir soruyu da sormadan edemiyoruz: 4.70 m’lik bir elektrikli SUV-coupenin 50 bin Euro’nun altında satılması mümkün mü? Eğer değilse, bu araç kesinlikle klasik Skoda müşterisine hitap etmeyecektir.

Aracın zemininin altına gizlenmiş aküleri ve küçük elektromotorları içeren teknoloji Wolfsburg’dan çıkmış olsa da, özellikle Çekler için tam zamanında gelmiş bir fırsat. Çünkü küçük bir alanda geniş iç mekan sunmak, Skoda’nın marka değerlerinden biri.

İç mekan tasarımı ise henüz seri üretimden oldukça uzak. Örneğin gözün gördüğü her yerde karşımıza çıkan kristal cam ve üç adet ekran (biri sadece ön yolcu için) gibi ayrıntıların

AUDI E-TRON SPORTBACK VW I.D. CROZZ Audi klasik bir ızgara kullanmaya devam ediyor. Aracın dışında siyahın farklı tonlarına, iç mekanda ise karoser rengine yer verilmiş. Tarih tekerrür ediyor: Izgarasız ön tasarım Kaplumbağa’yı hatırlatıyor. Hatta biraz gülümsüyor da!

SKODA VISION E

“Işık olsun!” İki adet ışıklı bant ve ışıklı logo, Skoda’nın parıldamasını sağlıyor.

Hiç olmadığı kadar seksi bir SUV: Audi, klasik arazi aracı orantılarını, A7’nin liftback arka kısmıyla harmanlamış.

Audi Tasarım Şefi Marc Lichte (solda), meslektaşımız Stefan Voswinkel’e e-tron Sportback’in tasarım ayrıntılarını anlatıyor.

Oturmak yasak: Hassas malzemeler aracın içine oturmamızı engelledi.

Aynalar yerine konseptte arkaya ve aşağı doğru bakan kameralar kullanılmış.

“Audi’nin laserli farları, sağ ve sol tarafta 1.3 milyon piksellik aydınlatma alanları oluşturuyor.”

Karanlıkta parıldayan boyaya sahip yüzeyler tabi ki seri üretime geçmeyecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.