SKODA KAROQ

Kompakt SUV’da yeni bir isim

Auto Show - - EDİTÖR -

Skoda, kompakt SUV sınıfında uzun süredir Yeti modeliyle yol alıyordu. Sohbahardan itibaren ise Çek marka, kompakt SUV’da yeni bir model ve yeni bir isim olan Karoq’la yola devam edecek. Karoq, hem isim, hem tasarım, hem de platform olarak, yakın zaman önce Türkiye’de de yollara çıkan Kodiaq’la paralel doğrultuda ilerliyor, aynı tasarım felsefesini kullanıyor. Seriye daha sonra eklenecek olan küçük segment Skoda SUV’unda da (belki bu modelin konseptini 2018’de Cenevre Fuarı’nda görebiliriz) benzer bir çizgi görmeyi bekleyebiliriz.

Yeni Karoq, diğer yanda da hem platform ikizi, hem de üretim noktasındaki kardeşi Seat Ateca’yla da önemli görsel benzerliklere sahip. Öncelikle her iki modelin de VW Grubu’nun MQB platformunu paylaştıklarını ve Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki aynı fabrikasında üretildiklerini de belirtmemiz gerekiyor. Ancak iki ürün donanım, teknoloji ve motorizasyon konularında ayrışacaklar. Fiyat konusunda ise nasıl bir farklılık yaşanacağını, Karoq Avrupa’da sonbaharda, Türkiye’de ise 2018’in ilk çeyreğinde pazara sunulduğunda anlayabileceğiz.

Karoq’un sunduklarını görmek için aracı yakından inceleyelim. Koraq’ın Skoda ürün gamında tamamen yeni bir araç olduğunu görmek için ebatlarına bakmak yetecektir; 2638 mm’lik dingil mesafesi kompakt SUV’a yeterli iç alanı sağlıyor. 4382 mm uzunluk, 1605 mm yükseklik ve 1841 mm genişlik bu aracın dıştan kompakt ama içten yeterli genişliği sunabilen bir yapısı olduğunu gösteriyor. 521 lt’lik bagaj hacmi de yeterli görünüyor. VarioFlex isimli arka koltuklarla bagaj hacmi modifiye edilebiliyor, istenildiğinde bu koltuklar sökülebiliyor da. Bagaj kapağı da tekme hareketiyle açılabiliyor.

Araçta önemli derecede LED teknolojisi kullanılmış. Farlar full LED yapıda, iç mekandaki LED ambiyans aydınlatmaları da 10 ayrı renkte ayarlanabiliyor. Sürücü, dijital gösterge panelini de kullanım zevkine göre farklılaştırabiliyor. Orta konsoldaki bilgi eğlence ekranı için de, en büyüğü 9,2 inçe kadar olmak üzere farklı seçenekler var.

Skoda, Karoq için ikisi benzinli, ikisi dizel toplam 4 motor ve 5 güç alternatifi sunuyor. Motor paleti 1.0 TSI, 1.5 TSI, 1.6 TDI ve 2.0 TDI ünitelerden oluşuyor, güçler ise 115 HP ile 190 HP arasında değişiyor. İşin güzel tarafı, tüm motor versiyonlarıyla birlikte 7 ileri oranlı DSG otomatik şanzımanın da sunulacak olması. 2.0 TDI versiyonunda 4x4 sistemi de yer alacak.

Skoda’nın kompakt SUV’u Karoq platform kardeşi Ateca ile önemli görsel benzerliklere sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.