RENAULT MEGANE SEDAN

Türkiye’de yılın otomobili.

Auto Show - - EDİTÖR -

Geçtiğimiz yılın sonunda Türkiye pazarına dönüş yapan, bir dönemin satış rekorları kıran efsane modeli Megane Sedan, yakın zaman önce de OGD üyesi otomobil gazetecileri tarafından Türkiye’de Yılın Otomobili seçildi. Türkiye otomotiv endüstrisinin önemli yerli modellerinden biri olan Megane Sedan, ihracat pazarlarının da önemli bir oyuncusu.

Bursa’daki Oyak Renault tesislerinde üretilen Megane Sedan, Türkiye pazarına 1,6 lt ve altındaki motorlarla veriliyor. Benzinli seçenekler arasında, 115 HP’lik emektar 1.6 16V motor da var, zaten bu motorla donatılmış olan Joy donanım versiyonu, 68.500 TL’lik fiyat etiketiyle Megane’ın baz modelini oluşturuyor. Bunun yanı sıra, daha modern bir benzinli motor olan 1.2 Tce (130 HP) versiyonu da bulunuyor. Ancak giriş modelinden hemen sonra, fiyatların 87.500 TL seviyesine yükseldiğini de belirtmek gerekiyor. Bu güçlü benzinli motorla birlikte EDC otomatik şanzıman seçeneği de sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1,5 dCi motorun 90 ve 110 HP’lik güç versiyonları ile 130 HP’lik 1,6 dCi da var. 110 HP’lik dCi’da EDC otomatik vites seçeneği yer alır- ken, diğer versiyonlarda 6 ileri oranlı manuel şanzımanlara yer verilmiş.

Burada da görüldüğü gibi fayda/maliyet bölümünde Megane Sedan, geniş motor ve şanzıman çeşitliliğiyle olumlu puanlar topluyor. Ayrıca başlangıç fiyatı da uygun ama fiyatların donanımla birlikte 116 bin TL’ye kadar tırmanması ise tatsız bir sürpriz.

Tasarım konusunda da Megane Sedan’ın eli oldukça güçlü. Tasarım şefi Laurens Van Den Acker’in elinden çıkan çizgiler, HB gövdede olduğu gibi Sedan’da da harikalar yaratmış. Ön-

Yuvarlak ve köşeli unsurlar birlikte kullanılmış.

Logoya kadar uzanan stoplar şık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.