MAZDA 3 2017 için yenilendi

Auto Show - - EDİTÖR -

Japon üretici Mazda, kompakt sınıftaki 3 modelini, 2017 yılı için makyaja tabi tuttu. 2014 yılında piyasaya sürülen üçüncü nesil 3 Serisi, Skyactiv teknolojilerini ve Kodo tasarım unsurlarını barındırıyordu. Daha sonra ise, 2016 yılı ortasında seriye, dizel motor alternatifi eklendi. Sedan ve Hatchback gövde seçeneklerine sahip olan Mazda 3’te benzinli versiyonlar SKY-G, dizel versiyonlar ise SKY-D olarak adlandırılıyor. Her iki versiyon da hem manuel, hem de otomatik vites seçenekleriyle satın alınabiliyor.

Kodo tasarımı makyajlandı

Japon markanın baş tasarımcı Ikuo Maeda’nın şekil verdiği “Kodo” tasarım anlayışı Mazda’ya dinamik bir imaj katıyor. Kodo kelimesi Japonca’da “Hareketin Ruhu” anlamına geliyor. Maeda’nın ilk Kodo konseptleri, 2011 yılındaki fuarlarda sergilenen Minagi ve Shinari şov otomobilleri oldu. Kodo tasarımının ilk uygulandığı araçlar ise Mazda CX-5 ve Mazda 6 idi.

2014 yılında pazara sunulan Maz- da 3 ise Kodo tasarım unsurlarının başarıyla uygulandığı üçüncü model. Mazda, 2014 yılında piyasaya sunduğu 3 serisini, 3 yıl sonra küçük bir makyajla yeniledi. Makyaj sırasında üç boyutlu görünümlü ızgara, yeni ön sis far çerçevesi ve LED far teknolojisi yenilenen gövde elemanları arasında. Ayrıca 18 inçlik jantlar da yeni bir tasarıma sahip. Dış aynalar ve arka tamponda da birtakım yenilikler yapılmış.

İç mekanda da küçük yenilemelere gidilmiş. Aktif sürüş göstergesinde ve gösterge paneli kadranlarında iyileş-

tirmeler yapılmış. Bu iyileştirmelerle okunabilirlik arttırılmış. Aktif Sürüş Göstergesi renklendirilmiş, daha parlak, yüksek çözünürlüklü ve uzaktan kolayca okunabilen bir yapıya bürünmüş.

Bu yeniliklerin yanı sıra, iç mekandaki sportif unsurlar devam ediyor. El freni, vites kolu, yeni tasarımlı ısıtmalı direksiyon simidi gibi detaylar sportif bir tasarıma sahip. Gösterge panelinde büyük bir devir göstergesi var, hız göstergesi ise sadece dijital olarak gösteriliyor. Ayrıca hız bilgisi, trafik işareti tanımlama, şerit uyarısı, hız sabitleme

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.