SKODA RAPID SPACEBACK Akılcı yenilik.

Skoda, Rapid ve Rapid Spaceback modellerini yeniledi. Makyaj daha çok otomobilin iç mekanında, dijital ekipmanlarının kullanıcı arayüzlerinde kendisini gösteriyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Çek otomobil üreticisi Skoda, ürün ailesi içerisinde küçük ile kompakt sınıf arasında bir yerde konumlanan modeli Rapid ve Rapid Spaceback’i makyajladı. İlk olarak Cenevre Fuarı’nda sergilenen modeller yollara çıkmaya hazır.

Rapid serisinde dış tasarımdaki makyaj minimal düzeyde tutulmuş. Sis farları, tampon alt bölgesi ve farlar yeniliklerden nasibini alan bölgeler. Bi-Xenon farlara LED gündüz farları eşlik ediyor. Farlarda artık uzun hüzme otomatiği de bulunuyor. Arkada ise C şekilli stoplar yenilenmiş. Ayrıca 5 yeni jant tasarımı da üretim programına dahil edilmiş. Bu küçük değişiklikler bile Rapid’in taze görünmesini sağlamaya yetmiş. Ayrıca seriye yeni eklenen Monte Carlo donanım versiyonu, görünüm anlamında Rapid Spaceback’e sportif tatlar da katmış.

3 silindirli yeni 1.0 TSI

Rapid’in motor seçeneklerinde ise bir yenilik var. 1.2 TSI benzinli motorun yerini 3 silindirli 2 farklı 1.0 TSI motor almış. Bu motorlar 95 ve 110 HP’lik güçleriyle çok şey vaat ediyor. Örneğin 110 HP güçlü versiyon 198 km/s son hıza, 9.8 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip. 4,5 lt/100 km’lik ortalama tüketim verisi ise dizelleri kıskandıracak kadar ekonomik olarak gözüküyor. Üçüncü benzinli motor seçeneği ise 1.4 TSI (125 HP). Dizel cephesinde ise 1.4 TDI (90 HP) ve 1.6 TDI (116 HP) seçenekleri var. 7 ileri oranlı DSG şanzıman ise 1.0 TSI’ın 95 HP’lik versiyonu ile 1.4 TSI ve 1.4 TDI motorlarında sunuluyor. Güvenli sürüş özellikleri içerisinde ise şehir içi çarpışma önleme acil fren sistemi, çoklu çarpışma önleyici fren sistemi, sürücü yorgunluk detektörü ve yokuş kayma önleyici hill holder var. İç mekandaki önemli yeniliklerden biri de yeni bir arayüze sahip bilgi-eğlence sistemi. Smartlink+ adı verilen sistem Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink ile uyumlu olarak çalışıyor, böylece akıllı telefonların ekranlarını, otomobilin ekranına yansıtmak mümkün oluyor. Ayrıca Bluetooth bağlantısı ve Apple uyumlu USB girişleri de standart olarakyer alıyor. Bir diğer yenilik ise arka koltuklar için de, arka bölümde iki adet USB girişinin sunuluyor olması. Skoda Connect ile otomobilin içerisindekiler sürekli online olabiliyorlar, tüm yolcular akıllı cihazlarını bu sayede otomobilin mobil iletişim ağına bağlayabiliyor. Yine bu online hizmetler arasında Care Connect asistan ve bakım servisi de bulunuyor. Ancak bu online hizmetler şimdilik Türkiye şartlarında sunulmuyor.

Sürüş izlenimi

Skoda Rapid ve Rapid Spaceback modellerini Almanya’nın Frankfurt bölgesindeki otoyol ve köy yollarında kullandık. İlk denediğimiz model 1.4 TDI DSG modeli oldu. 1.4 TDI biraz sarsıntılı ve gürültülü çalışan bir dizel ünite ve DSG şanzımanla da zaman zaman vites seçimlerinde uyum sorunu yaşayabiliyor. Bunun haricinde ise Rapid serisi, kolay kullanıma sahip. Dışta kompakt içte ise yeterli iç hacmi, büyük cam tavanı sıkıntısız sürüşler sağlıyor. Özellikle yeni 1.0 TSI benzinli versiyonlar da keyifli kullanım özellikleri sunuyor ve ekonomik kullanım özellikleriyle dizelleri aratmıyor.

Ön farlarda bi-xenon ve LED’lere yer verilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.