HONDA NSX Yüksek teknoloji ve dinamizm

Hibrit süper spor otomobil Honda NSX, İstanbulpark’ta düzenlenen sürüş aktivitesiyle performansını sergiledi.

Auto Show - - EDİTÖR -

Honda’nın sporcusu NSX İstanbulpark’ta düzenlenen pist performansıyla gözleri doldurdu. AutoSHOW adına katıldığım lansmanda Honda’nın bu süper sporcusunu NSX kullandım. İlk nesliyle 1990’lı yıllarda adından sıkça söz ettiren Honda NSX’in yeni nesli, Honda mühendislerinin yaklaşık 4 yıllık yoğun çalışmasının ardından geliştirilmiş. NSX, monokok gövde ile şasi ve ortada konumlandırılmış V6 motor, yüksek devirler için dayanıklılığı artırılmış pistonlar, titanyum bağlantı kolları ve VTEC supap yönetimi gibi gelişmiş teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Bu teknolojilerden en önemlisi ise Sport Hybrid Super Handling All-Wheel-Drive (Sport Hybrid SH-AWD). NSX, bu teknolojiyi kullanan dünyanın ilk spor otomobili unvanına sahip.

Kalbinde hibrit teknolojisi var

Honda NSX’in kalbini, ortada uzunlamasına konumlanıdrılan çift turbo beslemeli 3.5 lt’lik V6 motor oluşturuyor. 9 ileri oranlı, çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine edilen bu canavarı, anlık tork üretimi sağlayan Direct Drive Motor (DDM) adında bir elektromotor destekliyor. Motor, şanzıman ve elekt- romotordan oluşan bu üçlü arka aksın güç ünitesi olarak görev yapıyor. Ön aksta ise Twin Motor Unit (TMU) adında, elektromotorlu farklı bir yapı mevcut. Bu yapı ön sol ve sağ tekerlekte birer adet olmak üzere iki adet elektromotordan oluşuyor. TMU aynı zamanda yavaşlama veya fren anında oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor ve hibrit sistemin bataryalarını besliyor. TMU bunun dışında kısa mesafelerde elektrikle NSX’e güç sağlayarak aracın çalışmasını sağlıyor. Elektromotor tarafından desteklenen 3,5 litrelik V6 motor, 507 HP güç üretirken ön aksta görev yapan iki

4 yıllık çalışmanın sonucu sert bakışlı bu güç abidesi ortaya çıkmış.

elektromotorlu Twin Motor Unit (TMU) ise 74 HP güç üretiyor. Böylece toplam 581 HP’lik kükreyen bir canavar ortaya çıkıyor.

75 derece açılı V6 silindirli 3,5 litrelik motor düşük ağırlık merkezi elde edilmesine de katkı sağlamış. Motor direkt enjeksiyon, port yakıt enjeksiyonu (PFI) ve Çift Değişken Supap Zamanlaması Kontrolü (Dual VTC) de dahil olmak üzere modern teknolojilerden yararlanmış.

Sürüş izlenimi

İstanbulpark pistinin paddock alanında bekleyen NSX’in tasarımım beni büyüledi. İlk etaplarda piste Honda Civic ve Honda Civic RS ile çıktım. Isınma turlarından sonra NSX için kısa bir bilgi toplantısının ardından makineyi karşımda görünce bir heyecan yaşadım tabi. 581 HP gücündeki bu canavarın tepkileri, performansı ve tutunma gibi özelliklerini merak ediyordum.

Direksiyona geçince ideal oturma pozisyonu, spor koltukların desteğiyle kolayca bulunabiliyor. Dış tasarımla benzer şekilde iç mekan tasarımı da kullanıcısını büyülemeye yetiyor… İlk tura başlayınca NSX, gaz tepkileri, viraj kabiliyeti ve hızlanma konularında üstün bir başarı sergiledi. Ortaya konumlandırılmış V6 motor ise ağırlık dengesine katkıda bulunuyor. Hibrit sistemin elektromotorlarının yarattığı etkiye örnek vermek gerekirse, sol viraja girdiğiniz zaman sağ tekerleklere tork verip, sol tekerlerden ise güç alarak bataryayı şarj ediyor. Bu özellik o kadar başarılı ve ince bir şekilde organize edilmiş ki, yüksek hızda ve dinamik sürüşlerde yaşattığı farkı bariz bir şekilde hissettiriyor. Direksiyon simidine gelince: Alt ve üst kenarları düz tasarlanmış. Ayrıca 9:15 ve 10:10 pozisyonundaki tutma yerleriyle de sportif bir sürüşe destek sağlamış.

İç mekan sporcu bir otomobile yakışır şekilde dizayn edilmiş. Herşey sürücü odaklı! Vites butonları farklı şekilde konumlandırılmış. V6 motor arka orta kısımda konumlandırılmış.

Sürüş dinamizmi tam not aldı. Bu canavar tam 581 HP gücünde!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.