PEUGEOT 208 GTi Küçük aslan podyumda

Küçük sınıfın hızlı modellerinden biri olan Peugeot 208 GTi, makyajla birlikte daha da güçlendi. Peugeot Sport tarafından hazırlanan 208 GTi, zengin ekipman seviyesi ve kendine özgü tarzıyla öne çıkıyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Peugeot Sport’un küçük ve hızlı modellere güçlü bir rakip olarak sunduğu 208 GTi ilginç karakteriyle dikkat çekiyor. Sportif kullanımda akıllarda şimşekler çaktıran bu model, aynı zamanda günlük kullanım için de uygun.

Özel olarak geliştirilen yaylar, amortisörler, viraj denge çubukları 208 GTi’ın sürüş dinamiğini üst seviyelere taşıyor. Yol tutuş ve viraj performansına destek olan bir diğer detay ise ön akstaki tork dağılımını lastiklerin tutunma seviyesine göre ayarlayan Torsen kilitli diferansiyeli. Bu sayede 208 GTi’ın virajlarda sergilediği performans takdire değer nitelikte. Tüm 208 serisi makyajlanırken, GTi versiyon da bu makyaj operasyonundan nasibini aldı. Ancak Peugeot Sport, makyajda sadece görsel unsurlara değil, dinamik özelliklere de dokundu. Bir önceki nesline göre 8 HP güç ve 25 Nm tork artışı yapıldı, böylece 208 GTi’ın gücü 200 HP’den 208 HP gibi, bu model için çok anlamlı bir rakama yükseltildi. Bu güç seviyeleri küçük GTi’lar için önemli bir değer oluyor. Ayağınızın altında kükreyen bir aslan olduğunu size her haliyle hissettiriyor.

208 HP güç ve 300 Nm tork değerlerine sahip model, 1.6 THP benzinli motora sahip. Egzoz sisteminde yapılan ayarlama sayesinde ise, motor devri farketmeksizin pedala bastığınız anda size hazır olduğunu akustik bir dille söylüyor. Bu kelimelerle anlatılmaz, ancak yaşanır… Fabrika değerlerini göz önünde bulundurursak 0-100 hızlanması, bir önceki nesline oranla yarım saniye daha iyileştirilmiş ve 6.0 saniye değerine ulaşılmış. Ayrıca son hız da 230 km/s. Tabi bu hızlara ulaşmak için günümüz trafik şartlarında, bir yol bulmak mümkün olmuyor.

Görsel detaylar

Tabi 208 GTi’ı önemli kılan bir diğer unsur da görsel detaylar. Biliyorsunuz, konu bir spor otomobil olunca sadece güç yeterli olmuyor. Biraz da görselliğin heyecan uyandırması gerekiyor. Dinamik bir duruş sergileyen 208 GTi kendine özgün tasarımı ve karakteristik yapısıyla da beğenimi kazandı. Kapıda başlayan ve arkaya doğru ilerleyen çizgisi arka stoplarla birleşiyor. Bütünlük ve uyum içinde duran bu detay, arka stopların aslan pençesi tasarımıyla destekleniyor. Bu renk ile muhteşem bir uyum içeri- sinde dans eden GTi logoları ise yolda sizin farklı karakterinizi yansıtıyor. Bagaj kapağının üzerindeki spoyler ise arka tasarıma uygun olmuş. LED teknolojisine sahip gündüz farlarıyla sinyal lambaları burun kısmındaki tasarımı tamamlıyor.

Far etrafındaki detaylar kedi gözü tasarımını beraberinde getirirken, bütün bu yapı akıllarda sanki göz bebeği görünümünü uyandırıyor.

Sürüş izlenimi

Şimdiye kadar motor ve tasarım konularını anlattık. Biraz da iç mekan ve bende uyandırdığı duyguları anlatayım sizlere. Kapının açılmasıyla beraber içeride sizi agresif bir iç mekan karşılıyor. Kırmızı detaylar ve direksiyon simidinin üzerindeki GTi logosu ilk dikkat çeken unsurlar. 6 ileri oranlı manuel şanzıman ise ikinci dikkat çeken unsur. Çünkü spor otomobiller manuel şanzımanlı olmalı bence… Vücudu kavrayan spor koltuklar ise üzerindeki yine kırmızı detaylarla içerideki performans ambiyansını devam ettiriyor. Anahtarı çevirip marşa bastığınız an ilk olarak bir hoşgeldin sesi duyuyorsunuz ama aslanların dilinde: Booooğğğğğ… Gaza bastığınız an dinamik sürüşü hissediyorsunuz, hem de her devirde ve her şartta. Biz çekimleri yapmak için trafiğe kapalı bir mekan seçtik. Çünkü bu otomobili sınırlar ve trafik kuralları dahilinde kullanıp fotoğraf çekimi esnasında fikir sahibi de olmak istedim. Özellikle gaz tepkileri anında size geri dönüş yapıyor. Direksiyon hissiyatı ise spor otomobillerde olduğu gibi biraz güç gerektiriyor. Egzoz sesine gelince, onu duymak için araç dururken bile gaz pedalına basabilirsiniz, duyduğunuz ses sizi büyülecek. Viraj kabiliyeti en göz dolduran özellik. Çünkü neredeyse 90 derece dönmek istediğimde bile çizgisini bozmadan arka lastiklerden birisini havaya kaldırmak pahasına dahi olsa size cevap verebiliyor. Ama pistteki şartları göz önünde bulunduracak olursak, yük- sek hızlarda virajlarda vereceği tepkiyi anlamak mümkün olmuyor. Kısacası keyifli zaman geçirdiğim bir model oldu.

Arka tasarım, büyük tavan spoyleri dışında oldukça sade tutulmuş. Farklı detaylarda kırmızı renk ve GTi yazısını görüyoruz. Sıfır noktası işaretlenmiş küçük direksiyon keyfi artıran bir unsur.

Spor koltuklar aracın performansına uygun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.