RANGE ROVER VELAR Gizli dosya Velar

Velar mı? Range Rover’ın yeni SUV’unun adının ardında, 1960’larda başlayan bir casusluk hikayesi yatıyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Kulağa 60’ların ajan romanlarından birinin ismiymiş gibi geliyor. Londra’da yanlış adresler ve kamufle olmaya çalışan bir otomobil markası… Velar ismi bir zamanlar Land Rover’da, endüstri casuslarından gizlenmek için anonim olarak test edilen prototipler için kullanılıyordu. Neticede İngiliz marka, önemli bir icadın yaratabileceği etkiyi çok iyi biliyordu. Önemli icatları ise 1970’lerden itibaren boy göstermeye başlayan dünyanın ilk lüks arazi aracıydı. Adı ise Range Rover’dı.

Acaba premium markanın en yeni ve dikkat çekici modeline bu ismi vermesinin nedeni İngiliz mizahı olabilir mi? Belki de üretim planlamacıları, bu aracın da en az ilk Velar kadar önemli bir icat olduğunu düşünüyordur...

Evoque ile Range Rover Sport arasında konumlandırılan Velar, tasarımıyla Mercedes GLC veya Volvo XC60 gibi elit SUV’larla rekabet edeceğini hissettiriyor. 1.62 m yüksekliğindeki alçak tavanı coupeleri hatırlatan bir etki bırakıyor. Uzun arka kısım ise tasarım yerine kullanışlılığın (bagaj hacmi: 673 lt) ön planda olduğunu gösteriyor. Burun tasarımı ise neredeyse silah ruhsatı gerektirebilecek kadar tehditkar. Bugüne kadar hiçbir Range, dünyaya bu kadar ince farlarıyla (LED) bakmamış, bu kadar heybetli bir burun tasarımına sahip olmamıştı.

Araca binmek Range Rover’daki gibi bir tırmanma işi değil, lüks bir salona rahat bir giriş gibi. Şov aracının içindeki iki renkli deri hoş kokular yayıyor, az sayıdaki düğme ise derli toplu bir etki bırakıyor. Orta konsoldaki en dikkat çekici şey, üstteki ekranın altındaki parlak yüzey oluyor. Motoru çalıştırdığınız anda bu yüzey aydınlanarak bir hologram gibi beliriveriyor.

Etkileyici bir şov! Arka koltuklarda bacaklarınızı uzatarak rahatça oturabiliyorsunuz ama arka görüş, tüm SUV-coupelerde olduğu gibi bayağı kısıtlı. Gizlendiği yerden yükselen vites düğmesi ve kumanda kolları gibi bazı ayrıntıları Jaguar F-Pace’den (o da aynı teknolojilerle Solihull tesislerinde üretiliyor) de tanıyoruz. Velar’daki dizel (güçleri 180-300 HP arasında) ve benzinli (250-380 HP) motor seçenekleri de tanıdık. Bunun dışında tüm motorlar 8 ileri oranlı bir otomatik şanzımanla (F-Pace’de manuel seçeneği de var) kombine ediliyor. Arazide, yani Range Rover’ın en iyi olmayı istediği yerde Velar, Jaguar’daki kardeşinden farklılaşıyor: Tüm modellerde 4x4 standart, opsiyonel havalı süspansiyon ile zeminden yüksekliği artırılabiliyor, zemin şartlarını kontrol eden ve şartlara göre en etkili çekişi sunan birçok elektronik yardımcı sisteme sahip. Peki ama bu yeni model nerelerde kullanılacak? Balçık ve çamur içinde mi yoksa mermer zeminlerde mi? Bu sorunun cevabı, geliştirme çalışmalarında görv yapan Roger Crathorne’dan geliyor: “Bir Range Rover isteyen biri asla 4x2 almaz. İlk Range Rover’da başlarda güç aktarım sisteminden sesler geliyordu. Yani izolasyona ihtiyacımız vardı. İşte bu kalın halıyı da o yüzden kullandık.” Roger Crathorne 1971 model aracın yanına gelip bagajın sağ tarafındaki bir matı kaldırıyor: “Eskiden avadanlık burada açıkta duruyordu. Çünkü bagajın bir hortumla yıkanabiliyor olması gerekiyordu. Kraliçe geldiğinde, sevimli köpeklerinin zarar görmemesi için bir koruma sistemi istedi.” İşte Range Rover böylece döşemelere kavuştu. Arka kapı kullanma fikri mühendislerin aklına 1981 yılında gelirken, ilk otomatik şanzımanlı versiyon ise 1982’de piyasaya çıktı. Tuhaflıklar ve güzel görünme arasında bir kariyer! Orijinal Velar, torunuyla karşılaştırıldığında suyla yıkanabilen bir sera gibi hissettiriyor. 135 HP’lik gücü ve ince tabanlı lastikleri de oldukça ağırbaşlı. Roger Crathorne: “Böyle göründüğüne bakmayın, harika bir arazi kabiliyetine sahipti. Bu araç için çok çalışmamız gerekti.” Fiyatı o günlerde aşırı yüksekti. Aslında bugün de değişen pek bir şey yok. Yeni Velar (sonbaharda Avrupa’da piyasada) için Range Rover, en azından 56 bin 400 Euro talep edecek. 3.0 lt’lik güçlü dizel seçeneğinde ise bu rakam 90 bin Euro civarında olacak. Diğer taraftan bu tip yüksek fiyatlar, hiçbir zaman Range Rover’ın başarısını engelleyemedi. Aynı şey, yüksek bir prestij, yüksek arazi yeteneği, çamurla stil arasında bir tasarım, bolca konfor ve lüks sunan Velar için de geçerli.

Orijinal Velar’ın iç mekanının tamamı hortumla yıkanabiliyordu. Yeni modelin Sport versiyonunda 22 inçlik jantlar kullanılıyor.

Siyah-beyaz renkli iç mekan bir dokunuşla canlanıyor: Üstte dik konumlu bir monitör yükseliyor, altındaki yüzeyde ise klima bilgileri beliriyor.

Çekici ve gizemli: Velar’ın kapıları, sanki gizli bir bölmeymiş gibi, yükselerek açığa çıkıyor.

1970’lerin tekerlekli serası her zaman V8 motorlara sahipti. Velar’da ise maksimum silindir sayısı 6. Geri görüş zayıf.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.