OPEL AMPERA-E Şarj derdi yok

Opel’in yeni Ampera-e isimli elektrikli modeliyle şarj sorunu artık tarih oluyor. Aracın Norveç’teki ilk test sürüşünde, tek bir depoyla 270 km katettik ve hala deponun neredeyse yarısı dolu haldeydi.

Auto Show - - EDİTÖR -

Opel’in tam elektrikli modeli yeni Ampera-e, Norveç’in başkenti Oslo’da tanıtıldı. İlk Ampera’ya göre farklı bir konsepte ve tasarım stiline sahip olan yeni nesil Ampera-e, tam elektrikli bir model ve 520 km menzil sunabiliyor. 2012’de Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili unvanını alan birinci nesil Ampera, elektromotorun yanı sıra benzinli motorla çalışan bir menzil uzatıcıya sahipti ve 60 km sonunda pillerdeki elektrik bitince, menzil uzatıcı devreye girerek pilleri şarj ediyordu.

Tek şarjla 520 km gidiyor

İkinci nesil Ampera-e’de daha büyük kapasiteye sahip piller otomobilin alt bölümüne yerleştirilmiş. LG tarafından geliştirilen 430 kg’lık 60 kWh kapasiteli dev batarya, 288 adet lityum iyon hücresinden oluşuyor. Aracın 1600 kg’lık ağırlığının neredeyse üçte birini bataryalar oluşturuyor. Aktif termal yönetimi teknolojisine de sahip olan bataryalar için Opel, 8 yıl veya 160.000 km garanti veriyor. Bu büyük aküler Ampera’nın tek bir şarjla, NEDC ölçümüne göre 520 km, yeni ölçüm sistemi olan WLTP’ye göre ise 380 km yol yapabilmesini sağlıyor. Soğuk bir havada Norveç’te yaptığımız test sürüşünde, toplam 270 km yol katettik, buna rağmen deponun yarısı neredeyse dolu olarak duruyordu. Test sırasındaki soğuk havadan dolayı kaloriferi ve koltuk ısıtıcılarını da zaman zaman kullanmak durumunda kaldık. Ampera-e’nin 204 HP’lik elektrik motoru, 1,6 tonluk araca oldukça seri bir performans da kazandırıyor, 100 km/s hıza 7.2 sn’de ulaşan Ampera-e, 80-120 km ara hızlanmayı ise 4,5 sn’de tamamlıyor yani sollama performansında OPC modelleriyle kapışabilecek bir ataklığa sahip. Opel Ampera-e’de ayrıca 4 farklı şiddette, fren enerjisi geri kazanım sistemi var. Fren anında veya ayak gaz pedalından çekildiğinde oluşan kinetik enerji bataryalarda depolanarak daha sonra tekrar kullanılabiliyor. ilk kez, çivi batması gibi hasarlara karşı, kendi kendini tamir edebilen lastikler ve şehir içindeki düşük hızlarda yaya uyarma sinyalleri de kullanılmış.

Beş kapılı, geniş iç hacimli ve geniş bir bagaja sahip olan Ampera-e kolay kullanımıyla ön plana çıkıyor, hatta iç hacim genişliğinde neredeyse Zafira’yı aratmıyor. AVM gibi halka açık noktalardaki hızlı şarj istasyonlarında 2,5 saatte tam dolabilen batarya, evlerdeki standart şarjla ise çok yavaş doluyor. Örnek vermek gerekirse standart ev şarjıyla yarım saatte ancak 6 km yol yapabilecek kadar dolan bataryalar, 20 Amperlik wallbox ünitesi kullanıldığında ise 30 dk’da 20 km yol yapabilecek kadar şarj olabiliyor. Hızlı şarj noktalarında ise 30dk’lık bir şarjla 150 km’lik bir menzil sunabiliyor.

Bu otomobili kullanacaksanız, evinizin yakınlarında bir yerlerde hızlı şarj istasyonlu bir park yeri olması gerekiyor ya da evinizin garajına wallbox ünitesi taktırmalısınız, yoksa standart şarjla aracın deposunu tam doldurmanız 48 saat sürebilir.

Fiyatı ilk nesilden daha ucuz

Ampera-e’nin Avrupa’daki fiyatı 35 bin Euro seviyesinde olacak. Bu ise BMW i3 gibi daha küçük ve daha az menzil sunan elektrikli otomobillerle benzer fiyat anlamına geliyor. Hatta Norveç, Danimarka, Hollanda gibi elektrikli otomobile daha fazla teşvik veren ülkelerde fiyatların 30 bin Euro’dan başlaması bekleniyor. İlk nesil Ampera’nın 40 bin Euro fiyat seviyesine sahip olduğu düşünüldüğünde, yeni teknolojili ve daha uzun menzilli ikinci nesilde fiyatların bir miktar geriye gittiği görülüyor.

Ampera-e’nin belli başlı rakipleri arasında Nissan Leaf, Renault Zoe, BMW i3, Hyundai Ioniq, Volkswagen E-Golf bulunuyor ama resmi NEDC ölçümlerine göre, tam dolu depoyla en uzun menzili ve en yüksek hızlanma performansını Opel Ampera-e sunabiliyor.

Opel’in Ampera-e modeli, tıpkı birinci nesilde olduğu gibi, GM işbirliğiyle geliştirilmiş ve GM’in ABD Orion’daki tesislerinde, Ampera-e’nin Amerikan ikizi olan Chevrolet Bolt modeliyle birlikte üretiliyor. Opel yetkilileri, GM’den PSA’ye geçiş sürecinden Ampera-e modelinin etkilenmeyeceğini belirtiyorlar.

Şarj durumu ve güç akımları anlık izlenebiliyor.

Lastikler kendini tamir ediyor Ayrıca araçta

Büyük yapısı sayesinde neredeyse Zafira kadar iç mekan sunabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.