CITROEN C3 Küçük sınıfın yeni rol modeli.

2002’den bu yana Citroen’in B segmentinde önemli bir yeri olan C3 modeli, üçüncü nesliyle tamamen yenilendi ve renkli bir karakterle karşımıza çıktı.

Auto Show - - EDİTÖR - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Bu Fransız otomobilinin sıradanlıktan uzak tasarımı ilk belirgin özelliği. Teknolojik bir otomobil olan bu küçük Fransızın önemli özelliklerinden biri de ConnectedCam diye adlandırılan kara kutusu. Bu kara kutu özellikle kaza anlarında otomatik devreye girerek kayda başlıyor, yolda çekilen görüntüleri fotoğraf ve video formatında kayıt altında tutabiliyor. Dikiz aynasının altına yerleştirilmiş kamera bir düğmeye basıldığında fotoğraf çekiyor ve aracın önündeki trafikte gerçekleşenleri kaydediyor. Kayıt düğmesine biraz uzun süre basıldığında ise güçlü bir ses duyuluyor ve “Connectedcam” bunları film halinde kaydediyor. Bir uygulama üzerinden bu kayıtları akıllı telefonunuzdan da izleyebiliyorsunuz. Sosyal medyadan paylaşmak isterseniz de bunu araç içinden yapabiliyorsunuz.

İnce yapıya sahip LED gündüz farları ve onun altındaki farlar biraz C4 Picasso modelini de andırıyor. Bu aslında C3’ü rakiplerinden farklı kılan bir tasarım detayı. İnsanlara göz kırpıyormuş gibi… Ayrıca yüksek ve geniş kaput tasarımı, yüksek tavan çizgisi yeni C3’ün hem dış görünüşte insanlar üzerinde bıraktığı imajıyla, hem de iç mekan genişliğinde küçük sınıfın sınırlarını zorlamasına neden oluyor. Tıpkı C4 Cactus’te olduğu gibi, dik çizgiler, şişirilmiş gibi duran tasarım geniş iç hacimler oluşmasını sağlıyor, ayrıca kapılarda yer alan Airbumps isimli havayastıkları da C4 Cactus’ü anımsatıyor. Yumuşak koltuklar ise rahat bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. C3’teki süspansiyon sistemi darbe emişte, kendi segmenti göz önüne alınınca, yeterince başarılı. Tamamiyle konfor odaklı yapıya sahip olan yeni C3, sportif kullanımlar için pek uygun olmayabilir. Tıpkı süspansiyon gibi, servo destekli direksiyon da sportif kullanımlar için yetersiz kalıyor ama zaten C3 kısa süreli kullanımları öncelikli olarak hedefleyen, küçük sınıftaki bir şehir otomobili. Çift renkli gövde seçeneği ve üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 36

farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve “Airbumps” isimli gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri sunuluyor. Citroen Advanced Comfort özelliği markanın konfor konusundaki hassasiyetini ön planda tutuyor. Bu sistem darbe sönümleme, gövde stabilitesi, akustik, koltuklar, iç mekan, ışık seviyesi, ergonomi ve modüler düzen gibi çok sayıda parametreyle araç içinde yolculuk etmeyi daha konforlu hale getirmeyi amaçlamış. 5 kapılı karosere sahip C3, 3.99 metrelik toplam uzunluğu ile 4 metre sınırının hemen altında kalıyor. 10,7 metrelik dönüş çapı sayesinde şehir içi manevralarda oldukça kıvrak olan C3, yaklaşık 300 litrelik bir bagaj hacmine sahip ve bu da sınıfındaki en yüksek değerlerden biri.

Sürüş izlenimi

Citroen C3 ilk etapta Türkiye’ye iki dizel bir de benzinli motorla ithal edildi. 1,6 lt BlueHDi dizel motorlarda 75 HP ve 100 HP seçenekleri yer alıyor. 1.2 lt’lik Pure- tech benzinli motor ise 82 HP gücünde. İlk etapta ithal edilen bu versiyonlarda sadece manuel şanzıman yer alıyordu. Citroen, bir süre önce C3’te otomatik vites seçeneğini de benzinli motorlarla (1.6 VTi 115 HP) sunmaya başladı. Bizim test otomobilimiz ise 1.6 BlueHDi100 HP’lik versiyon idi. 1,6 lt’lik dizel motor gücüyle de torkuyla da keyifli bir sürüş sunabiliyor, aracı 185 km/s’e ulaştırıyor ve 5 ileri oranlı manuel şanzımanla uyumlu olarak çalışıyor. Ve bu performansını da 5,5 lt/100’nin altında kalan bir tüketim ortalaması ile yapıyor. 5 ileri yerine 6 ileri oranlı bir manuel şanzımanla donatılmış olsaydı, bu tüketimin 5 lt/100 km’nin de altına düşmesi işten bile değildi.

Genel anlamda bakacak olursak yeni C3’ü kullanmak için, kas gücüne fazla ihtiyacınız yok. Çünkü direksiyon, pedallar, vites kutusu gibi tüm mekanik aksamları oldukça hafif yapıya sahip bir otomobil. Şehir içi kullanımlar için de bu gayet iyi bir durum. Özellikle de dur-kalk trafikte. Görüş açısı bakımından da başarılı bir yapısı var: Büyük cam alanları sürücünün işini kolaylaştırıyor. Rahatça park edebilir veya hareket halinde etrafınızı kontrol edebilirsiniz. Cam tavan karanlık yapılı iç mekana aydınlık bir hava katıyor. İç mekandaki kumanda elemanlarını, özellikle de dokunmatik ekran özelliklerini kullanmak biraz alışkanlık süresi gerektiriyor. Onu farklı kılan özellikleri iç mekanda da görmek mümkün. Mesela kapı kolçakları çok hoş görünüyor. Direksiyon üzerindeki kontrol elamanlarının (müzik sesi, telefon açma-kapama vs) kullanımı kolay. Havalandırma çıkışları da çok hoş bir görüntü ve genel anlamda bir bütünlük sağlıyor. Gösterge takibi kolay yapılıyor. Dış tasarım konusunda far tasarımı ve stop tasarımını beğendim. Farklı olmak veya farklı bir ürün ortaya koymak cesaret ister! Citroen bu riski göze alarak C3’ü piyasaya sunmuş. Bana soracak olursanız şirin ve sevimli bir şehir içi otomobili alternatifi olmakla beraber şehir dışı yollarda da kullanıma uygun bir araç. Arka park sensörü, şerit değiştirme uyarısı, yokuş kalkış asistanı, şeritten ayrılma uyarı sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı gibi asistanlar da opsiyon olarak C3’te mevcut.

B segmenti için iç mekan yeterli alana sahip.

Kapı kolçakları farklı ve hoş görüntü sunuyor.

Sıradan değil, farklı! Onun en belirgin özelliği işte bu. Kendi karakterine sahip bir otomobil.

Gösterge takibi kolay yapılıyor.

Sürüş sırasında keyif aldığım bir otomobil.

Oturma pozisyonunu kolaylıkla buldum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.