BMW 5 SERİSİ Business sınıf farkı.

Tepeden tırnağa yenilenen BMW 5 Serisi teknoloji standartlarını üst seviyeye çekerek, business sedan sınıfında zirveye oynuyor.

Auto Show - - EDİTÖR - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Ünlü Alman marka BMW, orta üst sınıftaki 5 Serisi’ni yeniledi. Yenilikler ilk bakışta algılanamasa ve aracın tasarımı sıkıcı olarak yorumlansa da, 5 Serisi’nin önemli yenilikleri derisinin altına gizlenmiş. Yani aracın iç mekanına geçince ve sürücü koltuğuna oturup sürüş keyfine varınca yeni 5 Serisi’nde yapılan iyileştirmeleri hissetmek mümkün oluyor.

86.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla Türkiye pazarındaki yerini alan BMW 5 Serisi, “520d” ve “530i” motor seçenekleri ve Sport, Prestige ve Luxury donanım paketleri ile satışa sunuluyor. Biri benzinli, diğeri dizel, her ikisi de 2,0 lt hacimli motor seçeneklerinin güçleri ve araca kazandırdığı performans değerleri de özetle şöyle;

BMW 520d (2,0 litre dört silindirli dizel motor, 190 HP güç, 0’dan 100 km/s hıza erişim 7,7 sn, yakıt tüketimi 4,2 l/100 km, CO2 109 g/km.)

BMW 530i (2,0 litre dört silindirli ben-

zinli motor, 252 HP güç, 0’dan 100 km/s hıza erişim 6,2 sn, yakıt tüketimi 5,5 l/100 km, CO2 126 g/km.)

Motorlar daha verimli

Yüksek performans ve eskiye oranla daha düşük yakıt tüketimi sunan motorlar oldukça verimli. Keyifli bir sürüş yaşatan BMW 5 Serisi, uzun süreli yolculuklarda da geniş iç hacmi ve sürüş konforuyla ön plana çıkıyor. Gelişmiş sürüş asistanları ile trafikte yaşanan stresi azaltan 5 Serisi, yenilikçi otomobil bağlantısı sunan dijital BMW connected desteğine sahip. Bunun yanı sıra sezgisel bilgi eğlence kontrolleri ve geniş ekranlar da iç konforu destekleyen teknolojik artılar olarak göze çarpıyor.

İç hacimde, daha fazla tavan yüksekliği ve diz mesafesi sunan yeni 5 Serisi, 530 litre bagaj hacmine sahip. Bu boyutlara rağmen BMW Efficient Light Weight mühendisliği sayesinde aracın yüksüz ağırlığı önceki gövdeye kıyasla 100 kg daha hafif.

Otonom sürüşe bir adım kala

Yeni 5 Serisi yarı bağımsız sürüş için üst seviyede akıllı sürüş asistan sistemi ve dijital park hizmetleri ile donatılmış. Zorlu durumlardan kaçınma yardımı, kavşak trafik uyarısı, şerit değiştirme asistanı, aktif darbe korumalı şerif tutma asistanı bunlardan bir kaçı. Şeritte tutma asistanı, şerit çizgilerini ve otomobilin etrafındaki alanı gözlemleyerek, düzeltici direksiyon müdahalelerinde bulunuyor. Sürüş deneyiminin modları ise COMFORT, SPORT ve ECO PRO şeklinde. Her bir mod kendi karakteristik süspansiyon, motor ve şanzıman ayarına sahip. Dinamik amortisör kontrolü ve Profesyonel Navigasyon sistemi ile birlikte alınabilen dördüncü bir sürüş deneyimi kontrolü olarak Adaptive de sunuluyor. Bu da direksiyonun, dinamik amortisör kontrolünü ve mevcut sürüş stilinde otomobilin rotaya uyumluluğunu sağlıyor.

Sezgilerinizin farkında

Yeni BMW 5 serisinde fonksiyonları kontrol etmek için dört seçenek bulunuyor. BMW harekete duyarlı kumanda (BMW Gesture Control), doğal konuşma dilini algılayan sesli kumanda, hassas

Dinamizm ve kalite üst seviyede. Otonom sürüş ise neredeyse hazır.

dokunmatik ekran ve iDrive dokunmatik Controller bu dört seçeneği oluşturuyor. Merkezi bilgi ekranında kareler şeklinde görülen kullanıcı dostu ve bağımsız yapılandırılabilen bir menüye sahip. Bu ekranda görüntülediğimiz Profesyonel Navigasyon sistemi ise içerik görüntülemede ve rotayı hesaplamada çok daha hızlı ve kullanıcı dostu.

Ayrıca yeni Head up Display bir önceki nesle göre %70 oranında daha geniş bir yansıtma yüzeyine sahip. Bu genişletilmiş ekranda, telefon rehberi, radyo istasyonları, müzik parçaları ve navigasyon talimatları ile yardım sistemleri uyarıları görüntüleniyor.

Çevre görüş kamera sistemi ise 3D görüntü ve Park asistanı Plus sisteminin bir parçası olarak sunuluyor ve zor durumlarda manevra yapmayı destekliyor. Ayrıca uzaktan park fonksiyonu sayesinde BMW 5 serisi, ihtiyaç duyulduğunda dışarıdan kontrol edilerek dar alanlara kolaylıkla girebiliyor.

Ön koltuğun yarı elektrikli ayar özelliği standart olarak sunulmuş. 20 hava odacığı ve maksimum sekiz farklı masaj programı ile opsiyonel havalandırma özellikli

Yüksek hıza rağmen şeridi ısrarla terk etmeyip, direksiyona yaptığı hafif dokunuşlarıyla güvenli bir sürüş yaşatan yeni 5 serisi, 1,87 m’lik boyumdan dolayı yaşadığım sıkıntıları unutturacak bir iç hacme sahip. Ayrıca kumanda ile dışarıdan park edebilme özelliği, aracı dışarıdan seyrederken bile keyif veriyor. Belirlenen sürüş modlarına göre değişen kadran renkleri ise etkileyici ve sadelikle dizayn edilmiş.

Görsel yenilikler kısıtlı olsa da teknolojilerde hatırı sayılır ilerlemeler var.

Kokpit sürücü odaklı şekillendirilmiş. Malzem kalitesi birinci sınıf, ergonomi harika.

Gösterge grafikleri çok şık. Direksiyon düğmeleri kullanışlı.

Havalandırma çıkışları ve girintili çıkıntılı çizgiler dinamizm etkisi yaratıyor.

Havalandırma ve masaj fonksiyonuyla koltuklar çok daha konforlu.

Dinamik hatların hakim olduğu arka tasaırımdaki değişiklikler de kısıtlı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.