SUZUKI SWIFT Artık turbo motoru da var.

Swift’te artık 3 silindirli turbo motor seçeneği de var.

Auto Show - - EDİTÖR -

Şimdi sıra Swift’te... Sportif karakterli bu ufak Japon’da şimdiye kadar sadece atmosferik motorlar görev yapıyordu. Artık durum değişti ve seçeneklere 3 silindirli turbo motor da eklendi.

Baleno’da da kullanılan yeni bir platform üzerine inşa edilen Swift, daha yuvarlak hatlara ama daha düşük bir ağırlığa sahip. Örneğin en hafif versiyonun ağırlığı sadece 915 kg! Ayrıca öncüsünden birkaç santimetre daha kısa ve 2 cm daha uzun bir aks mesafesi sunuyor.

256 lt ile bagaj hacmi de daha geniş ama bagaj ağzının yüksek konumu can sıkıcı: Yükleri eşikten geçirdikten sonra 20 cm derindeki zemine indirmeniz gerekiyor. Diğer taraftan, Micra gibi rakipleri de bu konuda çok daha iyi değiller.

1.0 lt hacimli küçük motor 170 Nm’lik maksimum torkunu 2000 d/d’den itibaren verebiliyor. Bu da 10.6 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresi ve 195 km/s’lik maksimum hız için yeterli. Swift’in Mildhybrid (yumuşak hibrid) versiyonunda bir marş-alternatör ünitesi, bir elektromotor olarak görev yaparak yakıt tasarrufu sağlıyor: Fabrika verisi 4.3 lt/100 km. Ancak 170 km’lik test rotasının sonunda aracımızın yol bilgisayarında okuduğumuz rakam 5.4 lt’ydi. Yeni motor 2000 d/d’nin altında biraz ağırkanlı kalıyor. Bu nedenle seri kullanım için düşük vitesleri kullanmak gerekiyor. Neyse ki vites değişimleri çok keyifli. Tipik bir Swift geleneği olarak direksiyon ve süspansiyon sportif ayarlara sahip. Ancak bu durum konforu biraz olumsuz etkiliyor. Son olarak: Motorun denge mili olmadan bu kadar sarsıntısız çalışıyor olması dikkat çekici. Yeni Swift’te Suzuki, zengin bir asistan programı sunuyor: 7 inçlik bilgi-eğlence ekranı, kamera, radar bazlı otonom fren asistanı, radar destekli takip mesafesi kontrollü hız sabitleyici...

Beş kapılı versiyonun Almanya fiyatları 15 bin Euro’dan (1.2 lt, 90 HP) başlıyor.

Kokpitteki plastik yüzeyler sert olsa da işçilik kalitesi yüksek.

4x4 opsiyonuna kimsenin gerçekten ihtiyacı olmayacaktır.

1.48 m ile yeni Swift, öncüsünden biraz daha basık bir otomobil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.