HONDA CIVIC SEDAN Şık ve sportif

Honda’nın Türkiye’de ürettiği Civic Sedan şık ve sportif tasarımlı bir otomobil ama hatları sedandan çok bir liftback modeli andırıyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Honda Türkiye’deki 20nci yılını, yeni Civic Sedan’ın ulaştığı başarılı satış rakamlarıyla kutluyor. Seriye en son eklenen RS versiyonu ise deyim yerindeyse yok satıyor. Seriye en son olarak ise ithal bir model olan Civic Hatchback de eklendi.

Civic Sedan serisinde temelde iki farklı benzinli motor var. Bunlardan ilki 1,6 lt’lik 125 HP’lik benzinli motor ve bunun LPG yakıtlı Eco versiyonu ile 1,5 lt’lik, 182 HP’lik, güçlü benzinli motorlu RS versiyonu. Dizel motor içinse biraz daha beklemek gerekecek. Fiyat seviyesi ise 84 bin TL’den başlayıp, Executive versiyonunda 100 bin TL’ye ulaşıyor. LPG sistemli Eco için ise 5.750 TL’lik bir ekstra fark ödemek gerekiyor. Güçlü RS versiyonda ise fiyat 114 bin TL’ye ulaşıyor.

Honda Civic, daha önceki nesillerinde de sportif görünümlü ve sportif kullanımlı bir otomobildi. Ancak sanırım bu son nesilde hem görünüm, hem de kullanım olarak sportifliğin dozu iyice arttı. Otomobile arkadan ve profilden bakıldığında liftback etkisi kolayca farkedilebiliyor. Arkadaki C tasarımlı stoplar, katmanlı bagaj kapağının spoyler tarzındaki çıkıntısı ve arka tampondaki difüzörler bu sportif imajı güçlendiriyor. Ön tasarımda da yine katmanlı yapı devam ediyor. Uzun burun ve ince farlar tıpkı bir spor otomobil algısı yaratıyor.

İç mekana geçildiğinde alçak sürüş pozisyonu sportif duyguyu güçlendiriyor. İç mekandaki tek sportif unsur koltuk pozisyonları değil. Gösterge panelinden vites koluna, bilgi ekranının açısından direksiyon simidi tasarımına birçok detay sportif kaygılarla tasarlanmış. Bir aile otomobilinde neden böyle bir tercih yapılmış, anlamak pek kolay değil. Ama Hatchback versiyondaki tasarımla aynı paralelde olduğunu belirtmek gerekiyor. Ön ve arka koltuklarda genişlikler yeterince rahat, tek sorun alçakta oturuyormuş hissi. 519 lt’lik bagaj hacmi de iyi ama bagaj kapağı ağzı dar, yükleme açısından zorluk yaratıyor.

Executive donanımındaki test aracımızda 1,6 lt’lik benzinli motor yer alıyor. 125 HP’lik motor yüksek devirleri seven bir yapıya sahip ancak CVT şanzıman, kullanım zevkinin bir bölümünü tırpanlıyor. Bu otomobili manuel şanzımanla kullanmak daha zevkli olabilirdi ama Honda Civic müşterisi yıllardır otomatik şanzımanla kullanımı benimsemiş durumda. Düz vitesle son hız 205 km/s iken, CVT ile bu değer 196 km/s. Benzer şekilde 0-100 km/s hızlanma değeri manuel viteste 10,7 sn iken CVT ile hızlanmak için 11,6 sn gerekiyor. Öte yandan bu aracın fabrika verilerine göre ortalama tüketim değeri 6,7 lt/100 km. Ama gerçek kullanım koşullarında bu rakama ulaşmak imkansız. Kullanıcılar 100 km’de 9,0 lt’nin de üzerinde bir tüketime hazırlıklı olmalılar.

Yine de CVT şanzımanlı versiyonun sunduğu performans, bir aile otomobili için iyi sayılabilir. Daha yüksek performans isteyenler içinse RS versiyonu var.

Katmanlı yapı dijital gösterge panelinde de var. Büyük ekranın çözünürlüğü güzel (üstte), müzik sisteminin direksiyondaki dokunmatik ses şiddeti ayarı oldukça farklı (altta)

Yeni Civic Sedan’ın özellikle arka tasarımı bir sedandan çok liftback modelleri hatırlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.