SEAT IBIZA Gençlik enerjisi

Beşinci nesil Ibiza'nın iddiası, bugüne kadar üretilmiş olan en iyi Ibiza olduğu yönünde. Birçok yönden geliştirilen araç tasarımıyla olduğu kadar, sürüş dinamikleriyle de oldukça rafine. MURAT KÖKSAL / ISPANYA

Auto Show - - EDİTÖR -

Yaklaşık 5.5 milyonluk satış rakamına ulaşan, SEAT’ın en çok tercih edilen modellerinden biri olan Ibiza’nın beşinci nesli Barselona’daki bir sürüş etkinliğiyle basına tanıtıldı. İspanyol markanın genç, enerjik ve sportif ruhunu taşıyan Ibiza, beşinci neslinde bu özellikleri çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. Çarpıcı tasarımı ile yepyeni bir görünüme kavuşan Ibiza, yeni iç tasarımı ve özellikleri ile de sınıfının en iddialı modellerinden biri olacağa benziyor.

İlk kez 1984 yılında piyasaya sürülen SEAT Ibiza, otuz yılı aşkın tarihinde 5.4 milyon adet satılarak markanın en çok satan modeli oldu. İkinci nesilden itibaren SEAT’ın Volkswagen Grubu’na katılması ile, Volkswagen teknolojisi ve parçalarından yararlanan Ibiza, sedan, coupe ve station gövde tipleri, FR ve Cupra versiyonları ile kendisine pazarda iyi bir yer edindi.

Dinamik ve genç tasarım

Dördüncü nesil Ibiza’ya göre epey bir değişim gösteren yeni Ibiza, dinamik tasarımı ve gelişen iç yüzüyle dikkatleri üzerine çekti. Dış tasarımda ön yüzü, Leon’u andıran üçgen Full LED farlar ile dikkat çekiyor. Kaputtan orta ızgaraya doğru inen hatlar aracın görüntüsüne dinamizm katarken, Ibiza oldukça güçlü duruyor. Daha uzun aks mesafesi ile geliştirilen Ibiza, yan camları ile de bu farkı belli ediyor. Yeni 18 inçlik jantlar araca sportif bir görünüm katıyor. Arka

tasarımda tipik Ibiza tasarımı devam ederken, tek parça stoplar ve bagajdaki keskin hatlar sportif ruhu tamamlıyor. Çift çıkış egzoz ve sportif tampon seçeneği ise FR versiyonda sunuluyor.

İç tasarımda yeni nesil Ibiza, dördüncü nesle göre büyük bir devrim yaşamış. Yeni 8 inçlik Black Panel dokunmatik ekran ve yüksek konumlandırılmış vites bölümü Ibiza’nın iç tasarımında gözle görülür fark yaratmış. İç mekanda kullanılan kaplamaları, kişiselleştirilebilir LED aydınlatma ve Full Link bağlantı sistemi gibi araç içi teknolojiler ile SEAT, çağın gereksinimlerini tamamlamış. Aracın aks mesafesinin uzaması ile bagaj hacmi 63 litre genişlerken, iç mekanda da ferahlık sağlanmış.

Yeni benzinli motorlar çok verimli

SEAT Ibiza yeni benzinli motorları ile müşterilere pek çok yeni seçenek sunuyor. Baz donanımda 75 HP güç üreten üç silindirli 1.0 MPI motor sunuluyor. 100 km’de 4.9 litre yakıt tüketirken, 112 gramlık karbondiyoksit emisyonu üretiyor. Ibiza’nın bir diğer küçük hacimli motoru ise 1.0 litrelik turbo kompresörlü ve direkt enjeksiyonlu TSI motor. Bu motorun 95 ve 115 HP’lik iki farklı seçeneği buluyor. Oldukça tepkili olan bu motorlar, sürücünün taleplerini karşılamaya yetiyor.

Ibiza severlerin heyecanla beklediği motor ise 150 HP güce sahip yeni dört silindirli 1.5 TSI EVO motor. 350 bar turbo basıncı tutabilen bu motor değişken supap zamanlaması ile daha tepkili bir sürüş sağlıyor.

Dizel cephesinde ise görevi 1.6 litrelik, 95 beygir güç üreten TDI motor üstlenmiş. Bu motorun hem manuel hem de DSG seçenekleri olacak.

Araçta dört donanım paketi bulunacak. Referance ve Style versiyonları standart paketler olarak sunulurken, FR ve Xcellence paketleri de yer alacak.

FR versiyon, kendine has olarak arka difüzör, ön ızgara ve arka tampon gibi farklılıklara sahip. Ayrıca bu versiyonun yerden yüksekliği 15 mm azaltılmış ve sportif süspansiyon ayarları ile yol tutuşu arttırılmış. Xcellence versiyonu ise krom detaylar ile süslenerek üst sınıf bir görüntü yaratılmış.

Yeni SEAT Ibiza, Volkswagen Grubu’nun sağladığı teknolojiler sayesinde Ön Bölge Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici, KESSY Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma sistemi gibi asistanlarla donatılmış. Ayrıca Yorgunluk Tespit Sistemi, Otomatik Acil Fren Sistemi, Adaptif Hız Sabitleyici gibi özellikler ile son teknoloji güvenlik sistemleri Ibiza’da yer almış. Bir önceki nesline göre büyük bir değişim geçiren Ibiza, 2017 senesinin gereksinimlerini tamamlamış hatta üzerine eklemiş. Hem görüntüsü hem de donanımı ile sınıfının en iddialı modellerinden biri olmuş.

Dış tasarımdaki sportiflik iç mekana da yansımış. Kalite seviyesi daha yüksek.

Full Link teknolojisi hayatı kolaylaştırıyor.

Artık sürüş dinamikleriyle de iddialı olan Ibiza,’nın yüzü artık Leon’u hatırlatıyor.

Aks mesafesi artan Ibiza, daha geniş bir iç mekan sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.