PEUGEOT 5008 BLUEHDI 150 Bu bir SUV mu?

5008, 3008 ile aynı teknolojileri daha büyük bir gövdede sunuyor. Peki ama bu yeterli mi?

Auto Show - - EDİTÖR -

Farklı ve sıra dışı olmak... Fransız otomobil üreticileri bunu yıllardır yapıyor. Görsellikteki bu farklılıklar göze hoş gelebilse de, bazen sürüşte sorun yaratabiliyor.

Yeni Peugeot 5008 ise farklı ama kullanışlı olmak iddiasında: Skoda Kodiaq’ın Fransız rakibi, hoş bir tasarımı, Peugeot’nun tipik ve beğenilen sürüş karakteriyle harmanlıyor.

Platform kardeşi 3008’in büyütülmüş versiyonu olan 5008, 4.64 m’lik iddialı bir uzunluğa (+19.4 cm) sahip olmasına ve 2.84 m’lik uzun aks mesafesine rağmen, aşırı büyük bir iç mekan sunamıyor. Diğer taraftan koltukları çok iyi ve işçiliği de sağlam. Kumanda konsepti ise dokunmatik ekrana rağmen biraz alışkanlık gerektiriyor. GT-Line adlı donanım paketinden (2.200 Euro) uzak durmanızı, bunun yerine LED ışık paketi (950 Euro) ve cam tavan opsiyonunu (1250 Euro) satın almanızı tavsiye ederiz. Ancak cam tavan, uzun boylu yolcuların başlarını biraz eğerek oturmalarını gerektirebilir. Göze hoş görünen bagaj bölmesi ise hem büyük (maksimum 2000 lt) hem de kullanışlı. Ayrıca buraya üçüncü bir koltuk sırası yerleştirmek mümkün (800 Euro) ancak bu iki koltuk yetişkinler yerine çocuklar için daha uygun. Bu opsiyonun akılcı noktası ise koltukların tamamen sökülebiliyor olması.

5008’in 2.0 lt’lik dizel motoru görevini zorlanmadan ve başarıyla yerine getiriyor. Uzun yolculuklar için yeterince güçlü olan motor, akustik olarak geri planda kalmayı başarıyor ve 6.5 lt/100 km ile çok fazla yakıt da tüketmiyor. Ağırlığı neredeyse 1.7 tonu bulan bu araç için en iyi seçenek bu 150 HP’lik dizel olacaktır. Gürültülü çalışan start-stop sistemi ise şehir içi sürüş keyfini tırpanlıyor. Çevreciler için iyi haber: Azotoksitleri azaltmak için Peugeot, araçta bir SCR katalitik konvertörü kullanmış.

Süspansiyon konusunda ise 5008, Fransız konforuyla Alman dinamizmi arasında iyi bir denge sunabiliyor. Hem de henüz Opel’in bir etkisi olmamış olmasına rağmen... 18 inçlik büyük jantlarına rağmen 5008, başarılı bir yuvarlanma karakteri de sunuyor. Ancak iyice bozuk, üzerinde bolca delikler olan zeminlerde süspansiyon, gürültülü çalışıyor ve vuruntu yapıyor. Birbirini takip eden virajları başarıyla alan araçta küçük direksiyonu kullanarak doğru izi takip etmek de gayet eğlenceli. Frenler ise takdiri hak ediyor: 100 km/s hızda bu ağır SUV’u 35.5 m’de

durduruyor.

Fiyatı da bizleri etkiledi ama farklı bir anlamda. 5008 BlueHDi 150 sadece Allure paketiyle satıldığından, Almanya başlangıç fiyatı 34 bin Euro gibi yüksek bir rakam. Ayrıca birkaç önemli opsiyonu satın aldığınızda bu fiyat rahatlıkla 40 bin Euro seviyesini aşabiliyor. Bakım periyodunun yıllık (ya da 30.000 km) olması ve sadece 2 yıl garanti sunması da 5008’in avantajlı

özellikleri değil.

Heybetli burun tasarımı hemen tanınmasını sağlayacak kadar özgün. LED far opsiyonu alındığında ızgarada yarış bayrağı deseni oluyor.

Tavan rayları Active paketinden itibaren standart. Allure paketi renkli arka camlar ve 18 inçlik jantları da içeriyor.

Burada gayet iyi çalışan bir Peugeot klasiği: Göstergeler küçük direksiyonun üzerinden takip ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.