PORSCHE 911 GTS Pahalı bir keyif!.

Safkanlığı daha artırılmış bir 911 olan GTS için bayağı yüksek bir fark da ödemek gerekiyor. Ancak testimizin gösterdiği gibi bu bize göre iyi bir yatırım olacaktır.

Auto Show - - EDİTÖR -

Günaydın, bir elmas yüzük istiyorum. Ancak elmas yakutla çevrili olsun lütfen. Yüzük kısmı ise 999 ayar altın olsun ve kenarları zümrütle çevrelensin! 911 GTS de işte böyle bir şey: Yüksek karatlı bir elması (911 Carrera) alıp, onu daha pahalı bir ziynet eşyası haline getirip her şeyle doldurun. Şart mı? Bize göre tabi, yeter ki pahalı olsun!

Testimize konuk olan 145 bin Euro fiyatlı GTS, Carrera’yı sadece pahalı bir ziynet eşyasına değil, bir hazineye dönüştürüyor. Yakut, zümrüt ya da saf altın yerine 4 tekerlekten yönlendirme, ayarlı amortisörler ve daha geniş bir yapı. Bu eklentilerle GTS, süper yarışçı GT3’e iyice yaklaşmış olurken, standart 911’lerin o olgun, tok karakterini de koruyor. Porsche’nin tüm bunları ne kadar büyük bir başarıyla bir araya getirdiğini ise Contidrom’daki testimiz gösteriyor.

Bir buçuk dakika civarındaki tur za- manıyla GTS, süper sporcular ligine karışıyor, hatta pistin en hızlıları listesinde Audi R8 ve Mercedes SLS’i birer sıra geriye itiyor. Bunu sağlayan ana unsur ise 3.0 lt’lik 450 HP güç üreten çift turbolu ve 6 silindirli boxer motor. Çift turbonun desteğiyle bu motor, 500 Nm gibi çok iddialı bir torka da sahip. Çift debriyajlı şanzıman ise Launch-Control (kalkış kontrol) fonksiyonuna sahip. Turbo motor her yönüyle etkileyici bir makine: Üst devirlere ulaşmaya çalışmak yerine, 6000 d/d’nin altında da güçlü olabiliyor. Maksimum tork rakamına da oldukça hızlı ulaşan motor, bu sırada safkan bir spor motorun kükremeyle çığlıklar arasında değişen sesleriyle çalışıyor, gaz komutlarına ise minimal gecikmelerle tepkiler veriyor.

GTS’in yola yapışma yeteneği ise standart 911’lerle karşılaştırılamayacak kadar yüksek. Daha dik açılı spoyler gibi iyileştirilmiş aerodinamik unsurlar, daha geniş iz açıklıkları ve daha geniş tabanlı

lastikleri, gerçekten inanılmaz bir viraj dengesi sağlıyor. Bu sırada GTS, temiz ve hassas bir şekilde kontrol edilebiliyor. Direksiyon ise değişken ve hıza bağlı olarak, direktlikle hassaslık arasında yeteneklere sahip. Arka tekerleklerin yönlendirmeye katkısı da aracın viraj kabiliyetini artırıyor. Tüm bunlar, 80 km/s’nin çok üzerindeki hızlarda bile hassas tepkiler veren ve arka tekerleklerin hafifçe savrulmasına izin veren bir viraj karakteri sağlıyor. GTS, yüksek hızlardaki yön değişimlerinde bile stabilitesini ve kontrol edilebilirliğini koruyor. Seramik frenler (ne yazık ki çok pahalı: 8.500 Euro) ise akkor haline geldiklerinde bile zorlanmıyor, baskı noktası her zaman aynı yerde kalıyor.

Lastiklerde ise durum tam tersi: GTS’te görev yapan “sivil” sayılabilecek lastikler, aşırı yüklenildiğinde tutunma kabiliyetlerini Cup tipi lastiklere göre daha erken kaybediyor. Ancak burada aşınmadan değil, artan sıcaklığa paralel olarak ar- tan basınç nedeniyle yaşanan tutunma azalmasından bahsediyoruz. Ancak bu durum sadece pistte sorun olacaktır. Normal kullanımda, yani bol virajlı şehir dışı yollarda ise GTS, kusursuz bir hazine olmaya devam ediyor.

TUR ZAMANI: 1:30,24

Düğme grubuyla spoyler ayarları ve egzoz sesi kontrol edilebiliyor.

Elektrikli bir sistemle yükselen daha dik arka kanat, daha fazla bastırma kuvveti sağlıyor.

4x4 Carrera’dan alınan gövde çok geniş iz açıklığı yaratıyor. Spor egzoz ve turbo havalandırma ızgarası da çok iddialı.

GTS’i siyah renkli ayna alt kısımları ve diğer siyah dekoratif unsurlardan tanımak mümkün.

Sarı kaliperler ve seramik diskler inanılmaz bir fren performansı sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.