ALFA ROMEO STELVIO Bu Stelvio hoşumuza gitti

Evet, o gerçek bir Alfa! Markanın ilk SUV’u olan Stelvio, 4.69 m’lik boyuyla doğrudan BMW X3’e meydan okuyor.

Auto Show - - EDİTÖR -

Alfa Romeo! İnsanın tüylerini diken diken eden iki sözcük. Ayrıca birçok otomobil meraklısının sevgilisi... Peki ya son yıllarda olanlar? Hiç! Frankfurt’un Eintracht takımıyla yaptığı sponsorluk anlaşması dışında bir şey yok. Örneğin showroomlarında (neredeyse) hiç otomobil yok. Ama Alfa yaşıyor! Önce dünya güzeli Giulia, şimdi de aynı platformun kullanıldığı bir SUV geldi. Stelvio’nun 4.69 m’lik uzunluğu Giulia’dan sadece 4 cm daha fazla, oturma pozisyonu ise çok daha yüksek. Bu SUV ile Alfa, doğrudan BMW X3’ü hedefliyor. Peki ama neyle? Dinamizmle!

Bridgestone’nun İtalya’daki test pistindeyiz... Güneş gülümsüyor. Bizler de... Eğimli virajda 150 km/s ile ilerlemek, kısa bir frenin ardından direksiyonun sol tarafındaki kolu çekerek vites düşürmek… Bir, iki, üç vites aşağı ve yine gaz verirken yıldırım hızıyla vites büyüt! Bu arada; 1.7 tonluk bir SUV’un içinde olduğumuzu hatırlatmak gerekiyor! Ama 2.0 lt’lik 4 silindirli benzinli motorundan 280 HP güç alan bir SUV’un içinde... Araçta görev yapan dinamik süspansiyon, gövdenin yana yatmasına neredeyse hiç izin vermiyor ve büyük bir açlıkla bir sonraki virajı avlamaya başlamanıza neden oluyor. Bu sırada egzoz çıkışlarından boğuk, insanın içini titreten sesler yükseliyor. Sonra yine yıldırım hızıyla birkaç vites küçültüp gaza basıyor ve yine aynı hızla vites büyütüp sürekli daha fazla gaz veriyoruz... Teşekkürler Alfa!

Yarış pistinden sonra Güney Roma’nın bozuk zeminli yollarına doğru yola çıkıyoruz. Stelvio’nun süspansiyonu konfor modunda zemin bozukluklarını başarıyla emiyor. Tabi ki 20 inçlik devasa jantların izin verebileceği kadar... Yayalar başparmaklarını kaldırıp bize selam veriyor. Aralarındaki birçok Alfa tutkununun bilmediği gerçekse, Stelvio’yu şu anda satın almanın mümkün olduğu. 280 HP’lik benzinli versiyonun fiyatı 49 bin Euro. Deri döşemeler için 1200 Euro, 20 inçlik jantlar ve 255 mm tabanlı lastikler için 1800 Euro, direksiyondaki kollarla da kontrol edilebilen şanzıman için 400

Euro ve navigasyon için de 1840 Euro daha ödemek gerekiyor. ZF’in ürettiği 8 ileri oranlı otomatik şanzıman ise tüm Stelvio modellerinde standart. Ne yazık ki test aracımızda bazı tipik Alfa zayıflıkları da vardı. Örneğin içine kalın bir cüzdanı sığdırabileceğiniz genişlikte parça birleşim noktası boşlukları... Bu konuda Alfa yetkilileri, aracın henüz ön seri olduğunu, sorunun seri üretimde giderileceğini söylediler. Peki ya çekmesi çok zor olan ve çekilirken plastik aksamı çizen bagaj örtü rulosunun durumu? Alfa’nın cevabı: İyi gördünüz, teşekkürler!

Hayır, asıl teşekkür etmesi gereken bizleriz. Çünkü bu al-dente SUV, Audi-BMW-Benz çorbasına hoş baharatlar katacak, yüksek oturma pozisyonlu hafif arazi ligine Alfa’nun ruhunu ekleyecek. Peki ya X3 ile arasındaki mücadeleyi kazanabilir mi? Bunu tabi ki karşılaştırmalı testimiz gösterecek. O zamana kadar: Vites küçült, gaz ver, vites büyüt...

Ah Alfa! İşte aşk budur!

Bella Italia! Alfa’nın ilk SUV’u Stelvio’nun başarılı olmaması için bir sebep yok gibi görünüyor.

Kalın egzoz çıkışları çok şık! Stelvio’nun arka kısmı tek bir mesaj veriyor: Yarışa var mısın?

Hoşumuza gitmeyenler İlk makyaj için önerilerimiz: 1 Ekranın genişliği iyi, yüksekliği yetersiz. 2 Izgaradaki boyada bozulmalar var. 3 Parça birleşim aralıkları çok geniş. Ayrıca: Bagaj rulosunu sökmek çok zor ve bagaj zemininde gizlenemiyor. Koltuk sırtlığı uzaktan katlanamıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.