RALLI ANTIPHELLOS Transanatolia’nın ilk ayağı

Transanatolia organizasyonu bu yıl 3 yarış halinde yapılıyor. Serinin ilk yarışı olan Rally Antiphellos Nisan ayı sonunda Kaş'da düzenlendi. Murat ÇAVDAR / Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Auto Show - - EDİTÖR -

Transanatolia Rally Raid organizasyonu tarafından düzenlenen 3 yarışlık Transanatolia serisinin ilk yarışı Kaş bölgesindeki off-road etaplarında düzenlendi. Kaş’ın tarihi ismi olan “Antiphellos” antik kentinden ismini alan Rally Antiphellos, bu yıl ilk olarak Kaş merkezde start aldı.

Genelde bulunduğu yörenin tarihi yapısına da değer vermek isteyen Transanatolia ekibi, 356 km’lik bir parkurda organize edilen Rally Antiphellos yarışını, Likya dönemine kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapmış olan Kaş’ta organize etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden profesyonel ve yarı profesyonel pilotların katılımıyla yapılan yarış 4 gün boyunca devam etti. Yzrışın iletişim sponsoru ise Auto SHOW ve Atlas dergileri oldu.

Seremonik startın ardından pi- lotlar ilk etapta 5 km’lik bir parkur yaptılar. Bu parkur aslında pilotlar için bir ısınma turu niteliğindeydi. Yarışın tam anlamıyla start aldığı ikinci gün ise, günün ilk ışıklarıyla birlikte, etapların gerçekleştiği ve fotoğraf çekimi için uygun etaplara gittik. Gelen motosikletler, ATV’ler, SSV’ler derken 434 kapı numaralı Mert Becce ve Hakan İsen ikilisinin yarış otomobilinin viraj anında şarampole yuvarlanarak yan yattığı ana şahit oldum.

Az sonra ise 202 kapı nolu Alep Gürener ve Korman Çetinsoy’un kullandığı SSV’nin virajı alamayıp devrilme anını da yakaladım. Tabi bu kazalarda en önemli olan kimseye zarar gelmeden pilotların araçları düzeltilip kaldığı yerden devam etmeleri ve öyle de oldu.

Bir sonraki gün ise su geçişlerinin müthiş bir görüntü verdiği parkura geldik. Otomobiller, ATVler, SSV’ler motosikletler… Hepsinin geçişleri müthiş bir tempoyla gerçekleşti. Gayet rahat geçen üçüncü günün etabında ise sanırım en iyi kareyi biz aldık. Çünkü su geçişleri müthiş bir görsellik sergiledi bize.

Yarışın son günü ise sanki Kaş’a veda eder gibi, şehre tepeden bakan bir manzarayla pilotlar Kaş merkezine geldiler. Vali ve Belediye Başkanı’nın da aralarında olduğu protokol, pilotlara ödüllerini taktim ettiler. Sıralama ise şöyle gerçekleti; Ralli – Motosiklet kategorisinde; 1.Serkan Özdemir, 2. Ejder Erişti, 3.Koray Özkaplan, ATV kategorisinde; 1.Ömer Göksel, 2.Süleyman Tasar, 3.Korkut Çaçar, SSV kategorinde; 1. Ekin Vural/ Arda Oluçoğlu, 2.Burak Çağdaş Çağlar/ Ertuğrul Danişment, 3. Alper Gürener/ Korman Çetinsoy, Otomobil kategorisinde 1. Cem Aytaç/ İrfan Topçu, 2. Halim Kahveciler/ Ramadan Uzun, 3.Göksel Macila/Doğu Gürsesler.

Rally Raid kategorisinde yarışan pilotlardan Gündüz Hakan Savaşer motosiklet kategorisini birinci olarak bitirirken, Ali Başekinci ikinci ve Serkan Tekdurmaz üçüncü olarak bitirdi. Yine Rally Raid otomobil kategorisinde yarışan Burak Ahmet Çetmi - Vedat Bozan birinci, Hüseyin Türkel – Turgay Düzcü ikinci, Haluk Kutay – Ali Kutay üçüncü olarak bitirdi. ATV kategorisinde ise Murat Nalçakan birinci oldu. Ayrıca, en genç katılımcı ödülünü Ali Kutay, en iyi kadın motosiklet ödülünü Gökçen Kabaş, en iyi kadın otomobil ekibi ödülünü ise Yeşim Nur Mantaş / Pınar Çelikel aldı.

Fiat 500X ile Raid kategorisinde yarışan Yeşim Nur Mantaş ve Pınar Çelikel en iyi kadın otomobil ekibi ödülünü aldılar. Kaza anlarında heyecan en üst seviyelere çıktı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.