VW Golf R

Yeni Golf R, bir kompaktın ne kadar çılgın olabileceğini gösteriyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Tek bir harf her şeyi değiştirebilir. Ya da ağırbaşlı bir kompaktı çılgın ve yakıcı bir otomobile dönüştürebilir. Evet, söz konusu kompakt bir VW Golf. Yani normalde akıllı uslu ama tek bir “R” harfiyle yakıcı bir sporcuya dönüşen bir otomobil.

Golf R, 2.0 lt’lik turbo motorundan 310 HP güç ve 400 Nm tork alıyor. Bu da 5 sn’nin altında bir 0-100 km/s hızlanma ve 250 km/s maksimum hız için yeterli. Sonbahar aylarında çok güçlü bir fren sistemini de içeren Performance paketiyle maksimum hızı 267 km/s’ye (Variant’ta 270 km/s) çıkarmak da mümkün olacak. Golf R’ın 3 ve 5 kapılı versiyonlarını 3 bin 800 Euro karşılığında titanyumdan üretilmiş Akrapovic egzoz sistemiyle donatmak da mümkün. Ancak bu paket egzoz sesini zayıflatıyor.

Peki ya Golf R’ın sürüş özellikleri nasıl? Kesinlikle rahat olduğunu söyleyebiliriz. Ön- cüsünden 10 HP daha güçlü olduğunu hissetmek imkansız olsa da 20 Nm’lik tork artışı için durum böyle değil: Orta devirlerde daha güçlü.

Ataklıkla konfor arasında harika bir denge kuran sürüş özellikleri ise yarış pistinde insanı derinden etkiliyor. Ağırlık transferleriyle arka tekerlekleri hafifçe savurmak mümkün ve 4x4 sayesinde ideal çizgiden fazla sapmıyor. Artık daha da hızlı çalışan 7 ileri DSG şanzıman ise hoş bir sürpriz oldu. Aynı şey direkt direksiyon için de geçerli: Audi’deki karşılığı olan S3’dekinden daha iyi çalışıyor.

Ne yazık ki yüksek keyfin fiyatı da yüksek. DSG şanzımana sahip Golf R Variant’ın Almanya fiyatı 44 bin 800 Euro. 3 kapılı versiyonlarda ise başlangıç rakamı 40 bin 675 Euro ancak DSG için 2 bin Euro, 5 kapı içinse 900 Euro ödemek gerekiyor. Sonuç olarak “R” oldukça pahalı bir harf.

Manuel şanzıman 3 ve 5 kapılı versiyonlarda,

dayanıklı Performance frenlere işaret ediyor. Variant’ta sunulmayan titanyum Akrapovic egzoz sisteminin sesi vasat ama 7 kg daha hafif.

DSG ise Variant versiyonda standart. Gümüş zemin üzerindeki R harfi, ısıya aşırı

R farkı: Tampon ve LED far tasarımları yeni, aynalar mat krom kaplı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.