Ford Focus RS

Hem pist hem de dinamik yol kullanımları için etkileyici bir alternatif olan Ford Focus RS üçüncü nesliyle test garajımıza konuk oldu.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Avrupa ve ABD’deki Ford mühendisleri tarafından geliştirilen üçüncü nesil Focus RS 350 HP güç ve 440 Nm tork üreten 2.3 litrelik EcoBoost motorla tam bir canavar. Ford Mustang’in 4 silindirli motoruyla temel yapısını paylaşan bu makine, Focus RS için %10 daha fazla güç üretmek üzere kalibre edilmiş. Bu güce eşlik edebilmek için şanzıman ve debriyaj da yeniden tasarlanmış. Dört tekerlekten çekiş sistemi ise tutunma ve bu yüksek gücü yere aktarma işini kolaylaştırıyor. Fabrika verilerine göre aracın 0-100 km/s hızlanması 4.7 saniye. Böylece bu Focus, tüm zamanların en çabuk hızlanan RS modeli unvanının da sahibi.

Modlar alışılmışın ötesinde

Böyle bir spor otomobile bindiğiniz zaman, sürüş modları da pek alışıldık olmuyor tabi ki. Hepsini teker teker denediğim bu modlar Normal, Spor, Pist ve Drift sürüş seçeneklerinden oluşuyor. Hepsinden ayrı ayrı keyif aldığım tüm modlarda üstün bir yol tutuş ve direksiyon hakimiyeti sunan Focus RS, bunu motorsporlarından aktarılarak geliştirilen Öhlins Tenneco süspansiyon sayesinde başarıyor. Performansı artırmak adına bir diğer önemli yenilik ise üst ve alt geniş ızgaralar. Aerodinamik bir yapıya kavuşan bu tasarımlar, hava girişlerini kontrol ederek akıcı bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Alçak kanatlar ve dışa doğru geniş açıklıklar frenleri soğutmak üzere dizayn edilmiş. Arka difüzör ve spoyler ise yol tutuşu artırma görevini üstleniyor. Mavi renkli bu sporcu hem hızı, hem tarzı hem de karakteristik tasarımıyla spor otomobil sevenler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Sürüş izlenimi

Mavi renkli bu asi otomobille karşılaşmamız “vaooovvvv” dedirtecek tür- den. Çünkü ilk karşılaşmada bile, sade ve cool duruşu, sıra dışı rengi ve bir RS olması ile başlı başına bir heyecan uyandırıyor. Akıcı tasarımına diyecek yok. Zaten fotoğraflarda da, onun ne kadar güçlü bir yapısı olduğunu görüyoruz. İç mekanda, koltuklarda, direksiyonda, zemin ve iç döşemede, vites kolunun üzerindeki renklendirilmiş grafikte, marşpiyelerde ve Recaro spor koltuklarda kendine özgü mavi renkli RS temasına yer verilmiş. Bu atmosfer dışarıdan kabine ilk girdiğiniz anda heyecanınızı artırıyor. Gaza bastığınız anda aracın hemen tepki veren dinamik yapısı beğenimi kazandı. Spor otomobiller konusunda son derece meraklıyımdır aslında. Focus RS’in gaz tepkisi, güç hissi ve dikkat çekici tasarımı hemen beğenimi kazandı. Yolda giderken insanların göz ucuyla bakmaları bile onun çekici olduğunun kanıtı. Aman dikkat diyeyim! Güçlü otomobili olanlar, trafikte sizi kışkırtmaya çalışabilir. Bu tür tehlikeli durumlardan kendinizi koruyun… İç mekandaki ferah yapı ve sürücü odaklı tasarım Focus’un genlerinde zaten var. RS’de de bu genler korunarak aktarılmış. Ferah yapısı, kullanımı kolay asistanlarıyla yabancılık çekmeden kullanabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra gelişmiş eller serbest ve dokunmatik ekran teknolojisi yeni nesil Ford SYNC2 sistemi, Ford MyKey, otomatik katlanır aynalar, anahtarsız çalıştırma sistemi, hatasız yakıt doldurmayı sağlayan Ford Kolay Yakıt, geri görüş kamerası Focus RS’i daha konforlu hale getirmiş.

Bu logo! Her şey silbaştan...

Gazlama anında tepkiler kontrol altında.

Takip kolay yapılıyor.

6 ileri manuel şanzıman tüm modlarda başarılı çalışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.