Toyota Corolla

Geçtiğimiz yıl 50’inci yaşını kutlayan Corolla makyajlandı. Yenilenen Corolla daha prestijli görünümüyle çok satanlar listesinde üst sıraları işgal etmeye devam ediyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Dünyanın en çok satan otomobili Toyota Corolla, tıpkı dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de yıllardır çok satanlar listesinde yer alıyor. 2016 yılında da ODD verilerine göre Türkiye’nin en çok satan binek modelleri arasında ikinci sıraya yerleşti.

Yarım asırlık best seller Corolla, geçtiğimiz yıl 50’inci yaşını kutlarken önemli bir makyaj operasyonundan da geçti. Adapazarı’ndaki Toyota fabrikasında üretilen makyajlı Corolla daha önce dizel motorlu versiyonuyla test köşemize konuk olmuştu. Şimdi ise Corolla’nın en çok tercih edilen versiyonlarından biri olan 1.6 lt benzinli motor ve Multidrive otomatik şanzımanlı modelini inceleme fırsatı bulduk.

Yeni nesil Türkiye’ye geri döndü

AE92 modeliyle 1994’ten beri Türkiye’de Adapazarı’ndaki Toyota fabrikasında üretilen Corolla, bir önceki nesilde kısa süre için de olsa yurtdışından ithal edildikten sonra, 11’nci nesille birlikte üretim tekrar Türkiye’ye dönmüştü. Şimdi ise bu nesilde önemli bir makyaj operasyonu görüyoruz. Makyajla birlikte Corolla öyle bir değişim geçirdi ki buna makyajdan da ötesi demek daha doğru olacaktır. Öyle ki yapılan iyileştirmeler otomobilin hem görünüşünde, hem de teknolojilerinde önemli değişiklikler ortaya çıkartmış. Tasarım olarak sanki baştan sona yenilenmiş.

Ön tasarımda otomobile daha dinamik ve sportif bir hava katılmış. Kromajlı radyatör ızgarası, büyük Toyota elipsleri ve ince çizgili şık far grubu yeni unsurlar arasında. Ön tamponun altındaki yatay ızgaralı hava girişleri de yeni. Stop grubu, bagaj kapağı ve arka tampon da bu prestijli görünüme eşlik ediyor. Corolla boyutlarıyla ve görüntüsüyle sanki bir üst segmentin statü seviyesini hedefliyor.

İç mekanda kaliteli malzemeler

Kalite olgusu Japon markalarda, özellikle de Toyota’da önemli. Corolla’nın iç mekanında da malzeme seçimi, tasarımı ve işçilikteki özen bu kalite kaygısıyla yapılmış. Pratik iç mekanda, ait olduğu segment için oldukça iyi genişlik sunan bir yapı var. Toplam uzunluk 4.620 mm, dingil açıklığı 2.700 mm, bu değerler bu segment için oldukça iyi. Ayrıca sade ama fonksiyonel bir tasarım kullanılmış. Makyajla birlikte dijital çağına geçiş için gösterge paneli ve multimedya ekranında önemli düzenlemeler yapılmış. 7 inç’lik, Toyota Touch 2 with Go isimli multimedya ekranın etrafındaki piyano boyası malzemeler kaliteli görünüyor. Toyota Touch multimedya sisteminde ikinci nesil sürüm kullanılıyor, sistemin arayüzü sade, basit ve kullanıcı dostu. Direksiyonun arkasında yer alan gösterge panelinin ortasındaki bilgi ekranının sunduğu kullanım kolaylığı da çok iyi. Havalandırma sisteminin kumanda düğmeleri de oldukça şık.

Corolla’nın mekanik unsurlarında da geliştirmeler yapılmış. Direksiyon sisteminde yapılan güncellemeler ile süspansiyon sisteminde daha yumuşak amortisör ayarlarının seçimi bu iyileştirmeler arasında ilk başta geliyor. Bu yeni ayarlar sürüş, sessizlik ve konfor seviyesini artırma konusunda başarılı olmuş. Konfor ve yol tutuş arasında da iyi bir denge sağlanmış.

Benzinli motor çok tüketiyor

Test aracımızda 1.6 lt VVT-i Valvematic isimli benzinli bir motor bulunuyor. Bu ünite çok yeni bir motor olmasa da uzun süredir Corolla üzerinde başarıyla kullanılıyor. Maksimum güç olan 132 HP’yi oldukça yüksek olan 6400 d/d’de üretiyor, 160 Nm’lik maksimum tork da 4400 d/d’de üretiliyor. Bu nedenle motorun yüksek devirleri seven bir yapısı var. Bu yüksek devirli motorun Multidrive S otomatik şanzımanıyla işbirliğinde ise sessiz, sakin, sarsıntısız bir sürüş çıkıyor çünkü vites değişimleri düşük devirlerde yapılabiliyor. Öte yandan 190 km/s son hız ve 10 sn’lik hızlanma değerleri de yeterli. Ama eleştireceğimiz bir nokta var ki o da şehir içi sürüşlerde yüksek seyreden yakıt tüketimi. Üretici verisi 100 km’de 6.1 lt tüketimi işaret etse de siz bundan yüzde 25 kadar daha fazla tüketimi göze almalısınız, tüketim gerçek hayatta 8.5 lt/100 km civarlarında gerçekleşiyor.

Corolla Serisi’ne giriş modeli 1.33 Life. Bu modelin başlangıç fiyatı 63 bin TL. Bizim test sürüşlerinde kullandığımız 1.6 Premium Multidrive S modelinin fiyatı ise 93.200 TL. Yakın zaman önce 50. Yıl Multidrive S Navi isimli bir versiyon daha piyasaya çıktı. Corolla benzinli serisinin en üst modeli olan bu versiyonda ise fiyat seviyesi 104 bin TL’ye ulaşıyor.

Stoplar, bagaj kapağı ve arka tamponda da değişiklikler yapılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.