2017 Mazda 3

Mazda, kompakt sınıfta yer alan 3 modelini 2017 yılı için makyajladı. 2017 Mazda 3 isimli yeni modelde, hafif makyajın yanı sıra sürüş güvenliği sistemleri de geliştirilmiş.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

gibi bilgiler Aktif Sürüş Göstergesi olarak isimlendirilen renkli HUD (Head Up Display) üzerine de yansıtılıyor. Orta konsoldaki 7 inçlik, renkli ve dokunmatik ekrandan ise müzik ve bilgi-eğlence sistemine erişilebiliyor. Bu ekran ayrıca, el freninin sağında yer alan butonlarla da kontrol edilebiliyor.

Skyactiv motorlar

Mazda 3’de, bir mühendislik konsepti olan Skyactiv teknolojileri kullanılıyor. Skyactiv verimli motorlar, verimli şanzımanlar, şasi, gövde ve mekanik aksam- larda verimlilik anlamına geliyor. Test aracımızda da 1,5 lt hacimli SKY-G isimli benzinli motor yer alıyordu. Atmosferik emişli olarak çalışan motor, 6.000 d/d’de 120 HP güç, 4.000 d/d’de 150 Nm tork üretiyor ve 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla işbirliği yapıyor. Tork düşük olduğundan dolayı performanslar ancak yeterli sayılabilir. Güç ünitesi 1215 kg ağırlığındaki aracı 185 km/s son hıza çıkartabiliyor, 0-100 km/s hıza ise 11.9 sn’de ulaşılıyor. Benzinli ve otomatik vitesli araç tüm bu konfor ve performans karşılığında ise 100 km’de 5.2 lt yakıtla

yetinebiliyor. Skyactiv teknolojisini ve Mazda mühendisliğini gerçekten de tebrik etmek gerekiyor.

Güvenlik teknolojileri

2017 Mazda 3’te güvenlik teknolojileri de özellikle elden geçirilmiş. Araçta gelişmiş bir mesafe takip radarı kullanılmış. Bu sayede adaptif hız sabitleme kontrolu kullanılabiliyor, otoyol sürüşlerinde Mazda 3, öndekine aracın hızına adapte olabiliyor. Sisteme acil fren teknolojisi de entegre edilmiş. Ancak sistem, hız 30 km/s’in altına indiğinde devreden çıkıyor. Oysa ki sıfır hıza kadar sistem devrede olsaydı, şehir içi sıkışık dur-kalk trafiğinde yorulan sürücüler için de faydalı olabilirdi. Bir diğer güvenli sürüş teknolojisi ise şerit tutma yardımcısı. Siz ellerinizi bir süre direksiyondan çekseniz bile, sistem aracı şerit içerisinde tutmaya çalışıyor. Ancak bu sürücüye yardımcı bir sistem. Otonom sürüş olarak kullanılmaya çalışmamalı ve kontrol sürekli sürücüde olmalı. Bunlar dışında trafik işaretlerini tanıma fonksiyonu da yeni güvenlik teknolojileri arasında yer alıyor ve tüm bu asistan sistemler, sürücünün gözü önündeki Aktif Sürüş Göstergesi’nden kolayca takip edilebiliyor.

Karoserdeki hareketli hatlar iç mekanda da tekrarlanmış.

Ergonomi başarılı. Ekran kalitesi iyileştirilmiş. 1.5 lt’lik motor 120 HP güç üretiyor.

Sürüş pozisyonu sportif. Arka genişlikler yeterli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.