Audi A4 allroad quattro

Alışıldık binek modellerden daha ötesi olan Audi’nin A4 allroad quattro modeli, tasarımından sürüş özelliklerine kadar her türlü yol şartına uygun bir alternatif.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Standart A4 modellerine göre yerden 34 mm daha yüksek yapısı ve offroad sürüş modu ile farkını ortaya koyan A4 allroad, standard olarak sunulan quattro çekiş sistemine sahip. TFSI ve TDI motor seçenekleriyle zengin bir içerik sunan A4 allroad quattro, standardların dışına çıkan bir model.

Farları, tamponu ve hava difüzörleri, krom çıtaları, tek çerçeveli ızgarası ve çamurlukların birbiriyle uyum içerisinde olması genel tasarımda bütünlüğü sağlı- yor. Farklı zeminlerde sürüş yapmak için farklı modlar mevcut. Bu seçeneklere ise tek düğmeyle ulaşabiliyorsunuz. Comfort, Auto, Dynamic ve Efficiency sürüş modlarının yanında, A4 allroad quattro’da, bir de arazi koşullarında kullanılabilecek off-road sürüş modu bulunuyor. Bu düğmeyle aracın sürüş karakteri değişirken konfordan ödün vermeyen bir sürüş keyfi yaşatıyor. Dış tasarımda bir diğer ayrıntı ise 505 litrelik sırt çantası yani bagaj bölümü oluyor. Aracın genel hatlarıyla uyum içerisinde tasarlanan bagaj, uzun yol kullanımlarında ihtiyaç duyulan alanı fazlasıyla karşılıyor. Arka koltuklar katlandığı zaman ise 1510 lt’ye kadar artan bagaj alanı sunabiliyor.

İç mekanda isteğe bağlı Audi sanal kokpit ve yeni MMI işletim sistemine entegre edilen, çok sayıda bilgi ve eğlence seçenekleri mevcut. Audi’nin akıllı telefon arayüzü, indüktif şarj cihazı, akıllı telefon bağlantısı gibi interaktif

hizmetlerinin yanısıra, Bang & Olufsen ses sistemi de, sunduğu ses kalitesiyle beğenimizi kazandı.

Bu motor bir harika

7 ileri S-tronic şanzımanla uyum içinde çalışan 2.0 TDI dizel motor 190 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Tüm koşullarda kusursuz ve sessiz bir çalışma disiplini sergiliyor. Tüm modlarda yaptığımız sürüşlerde değişen ruhunu anında hissetmek mümkün. Çünkü sürüş esnasında ayağınızın altındaki gaz pedalı, tepkilere hemen karşılık verebiliyor. Araç 0-100 km/s’ye 7.8 saniyede çıkıyor. Günlük kullanımda, üretici tarafından açıklanan 5 lt civarı tüketim verisinin daha üstüne çıkabiliyor, Yine de 7 lt/100 km’lik tüketim şehir içi sürüşlerinde mantıklı bir değer olarak karşılanmalı.

Sürüş izlenimi

Türkiye pazarında A4 allroad modelleri 2.0 lt hacimli TDI ve TFSI motorlarıyla pazarlanıyor. Bizim test aracımız ise 2.0 TDI motorlu versiyondu ve bu modelle keyifli bir sürüş yaşadık. Her yol şartına ayak uyduran bu model özellikle offroad sürüş moduyla göz doldurdu. Binek bir otomobil ve zor şartlar… Aslında aracı zor şartlarda fotoğraflarken biraz içimiz acıdı. Bu otomobili bu şartlarda kullanmak ne kadar doğrudur diye. Ama hem sürüşü yapmak, hem de fotoğraflamak için A4 allroad quattro’nun hak ettiği yollarda sınırlarını zorlamamız gerekiyordu. Topraklı yolda sergilediği performans takdirimizi kazandı. Aynı zamanda değişik sürüş modlarıyla yapılan sürüşlerde de istediğimizi verdi. Adından da anlaşılacağı gibi dört tekerlekten çekiş sistemi her zeminde maksimum seviyede sürüş sağlıyor.

Tasarıma gelince, bu modelde çok zarif çizgiler görebiliyoruz. Far ve stop tasarımından da anlaşılacağı gibi keskin çizgili hatlara sahip. Bu çizgilerle doğru orantılı zarif bir karakter de mevcut. Sadece kapı kollarının açılma şekli biraz alışkanlık istiyor. Dış tasarımla paralel çizgideki iç mekandaki uyum da gayet başarılı ve aslında fazla söze de gerek kalmıyor. Sadece dokunmatik ekranın konumu, bazı Mercedes modellerinde olduğu gibi, sonradan eklenmiş gibi duruyor. Acaba bunun sebebi maliyet mi, yoksa kullanıcıların beğenisi mi? Araçta ferah bir iç mekanı bulunuyor ve sürüş pozisyonunu bulmak konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz. İç mekan tasarımı ise tamamen sürücü odaklı bir yapıya sahip. Göstergeler ve asistan düğmeleri kolay bir kullanım sergileyerek dikkatinizi dağıtmıyor. Ses sistemi ise müthiş bir deneyim yaşattı bizlere. 19 adet hoparlörün eşlik ettiği müzik ziyafeti beğenimizi kolaylıkla kazandı.

Herkesin aklına ilk başta gelen sorunun cevabını sona bıraktık... Bu güzelliğin ve yüksek lüksün fiyatı nedir? Audi A4 allroad quattro 2.0 TDI ve 2.0 TFSI versiyonlarıyla geliyor. Genelde piyasadaki dizel modeller daha pahalı olur ama Audi bu kalıbı yıkıyor. 2.0 TDI dizel versiyonun fiyatı 306 bin TL’den, 2.0 TFSI benzinli versiyonda ise 352 bin TL’den başlıyor.

Arazi yeteneği koyu renkli gövde eklentileriyle vurgulanmış.

allroad quattro standart modellerden 34 mm daha yüksek.

Koruyucu metal plaka şık bir ayrıntı.

Kokpit, özellikle de gizlenebilen ekran çok çekici.

İç mekan ve sürüş özelliklerindeki değişiklikler minimum.

SONUÇ

MURAT ÇAVDAR Keskin çizgili tasarımı onun karakterini yansıtan önemli özelliklerden biri. Benim gibi, onu zor şartlarda kullanma kaygısı duyarsanız yanılırsınız. Çünkü o her zemine uygun olarak dizayn edilmiş.

Sanal kokpit eğlenceli bir opsiyon.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.