Audi RS 3 Sedan

Bir sedanda 400 HP! Audi’de bu mümkün: Bugüne kadar sadece Sportback olarak üretilen RS 3’te artık sedan seçenek de var. Yıkıcı güçteki 5 silindirli bir motorla üretilen bu sedan, cehennemi bir hıza sahip.

Auto Show - - TEST -

En fazlası lütfen! Dört kapılı A3 Sedan’da Audi, artık 400 HP’lik bir motor da sunuyor. Tam 294.000 Watt eder! İşte en fazlası! RS 3 başlı başına bir olay. 5 silindirli motor sık olmasa da düzenli olarak kullanılan bir motor konsepti. Örneğin Ford Focus ST, Volvo 850 ya da Lancia Kappa’daki versiyonları unutulmaz maki- neler. Audi ise bu konsepti, 80, 100 ve 200 serileri ve tabi ki efsanevi ilk Quattro’da, birden fazla kez kullandı.

Son RS Serisi için Audi, bu 5 silindirli motoru daha da iyileştirmiş. 2.5 lt hacimli TSI makine örneğin artık içi boş bir krank mili, plazma ile kaplanmış silindir gömlekleri, 26 kg ağırlık tasarrufu sağlayan alüminyum bir krank yuvası ve ikiz bir enjeksiyon sistemine sahip. Bu enjeksiyon sistemi, manifold ve direkt püskürtme sistemlerinin avantajlarını tek bir motorda sunuyor. Bunların sonucu ise 5850 d/d’de 400 HP güç ve henüz 1700 d/d’de 480 Nm tork oluyor.

400 HP? Bu klasmanda rekabet iyice kızışmış durumda. Honda Civic Type R ve VW Golf R 310 HP’de kalırken, BMW

M2 370 HP’ye, Mercedes-AMG A 45 ise 381 HP’ye ulaşmış durumda.

RS 3’ün güç aktarımı görevi, 7 ileri DSG şanzıman, elektronik kontrollü çok diskli kavramaya sahip değişken aktarma özellikli quattro 4x4 sistemi ve Pirelli P Zero lastiklere (önde 255/30 R 19, arkada 235/30 R 19) verilmiş.

Artık piste çıkma zamanı. RS 3 nere- deyse yıldırım hızıyla ileri atılıyor. Çok iyi güç aktarımı ve hızlı vites değişimleri sayesinde 0-100 km/s hızlanma süresi sadece 3.7 sn. 0-200 km/s içinse 12.8 sn yeterli oluyor. Lastikler yeterince ısındıktan sonra test pilotumuz Mirko Merke tam gaz veriyor ve Contidrom Pisti’nde 1:33,96 dakikalık harika bir tur zamanına imza atıyor. Bu zamanla kompakt Audi Sedan, Porsche Cayman S ve BMW M2’ye hatırı sayılır bir fark atmış oldu.

Beş silindirli motor hem aşırı güçlü hem de çok canlı. Bu sırada çıkan seslerse büyük bir orkestranın değişkenliğini aratmıyor: Islık çalıyor, tıslıyor, kükrüyor, çağlık atıyor... Tamam, bu da etkileyici ama, test aracındaki 1000

Euro’luk RS spor egzoz opsiyonundan bizce rahatça vazgeçebilirsiniz. Çünkü bu sistem, motorun çok daha etkileyici olan orijinal seslerini biraz perdeliyor.

DSG şanzıman çok hızlı vites değiştirse de, bazen motorun aşırı gücüne yetişemiyor: Vitesleri karıştırıp sarsıntıya neden olabiliyor. Benzer bir durum direksiyon için de geçerli, yani hala biraz iyileştirmeye yer var: Biraz daha hisli ve direkt olabilirmiş.

TT RS’in aksine (ön aksa % 61) RS 3’ün ağırlık dağılımı (önde % 58) biraz daha avantajlı. Böylece RS 3, hızlı girilen sert virajları daha nötr bir şekilde alıp arkası- nı hafifçe savuruyor. Frenler (ön seramik diskler 4.650 Euro) hem dayanıklı hem de çok güçlü. Ancak yüksek hızlarda sert fren yapıldığında aracın ön kısmı biraz huzursuzlaşıyor. Çok yüksek basınçla doldurulan (önde 3 bar) lastiklerse çok hızlı ısınıp tutunma kabiliyetleri azalıyor. Tamam, beklentilerimiz aşırı olabilir ama bu klasmanda önemli olan ayrıntılardır.

Hızı ve gücünün dışında RS 3, tamamen normal bir A3: Modern ve birinci sınıf işçiliğe sahip bir iç mekan, başarılı bir sürüş pozisyonu, arka koltuklarda yeterli iç mekan… Son olarak: 315 lt’lik bagaj hacminin bonkör olduğu söylenemez.

Normal bir sedan mı? Pek değil! RS 3’te iki adet büyük egzoz ve difüzör bulunuyor.

RS 3 ile yanlamak oldukça zor: Drift atabilmek için aracı iyice zorlamanız gerekiyor.

RS 3’ün lastikleri önde 255/30, arkada ise 235/35 ebatlı. Ön seramik fren diskleri 4.650 Euro’luk bir opsiyon. 2.5 lt’lik 5 silindirli motor 400 HP ile çok güçlü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.