FİLTRE TEMİZLEM VE TURBO ELDEN GEÇİRME HİZMETİ VEREN FİRMALAR

Auto Show - - SERVİS -

Bozulmuş turbolar veya tıkanmış partikül filtrelerinin değişimi bütçenizi zorlayabilir. Ancak bu yükü biraz hafifletmek mümkün. Tamir görmüş bir turbo satın almayı ya da partikül filtresini temizletmeyi (ülkemizde bazı egzoz servislerinde yapılabiliyor) göze alanlar, binlerce lira tasarruf edebilirler. Altta Avrupa’da bu işi yapan bazı firmaların bilgilerini bulabilirsiniz. Turbo tamiri: > Motair Turbolader GmbH, www.motair.de > Powerline, www.turbolader.de > Turbo-Mot GmbH, www.turbo-mot.de Partikül filtresi temizliği > DPF-Clean, www.dpf-clean.de > Helo, www.dpf-info.de > Oberland Mangold, www.oberland-mangold.de pahalı bir işlem. Ancak arkadaşımızın tek problemi bu değil. Servis kendisine ikinci kez telefon ettiğinde, turbonun da arızalandığını söylüyor. Sonuçta bu iki parçayı değiştirmenin maliyeti 10 bin TL’ye yaklaştı.

Motair gibi turbo tamiri konusunda uzmanlaşmış firmalar için bu problem oldukça tanıdık. Ancak yeni arızalar, genel arıza profilinde bir değişim olduğunu da ortaya koyuyor. Normalde turbo arızalarına, emme sistemine yabancı madde girmesi nedeniyle hasar gören paller veya yağlama problemleri nedeniyle aşınan türbin yatakları ve miller olurdu. Bugünse kendilerine ulaşan turbolarda farklı bir görüntü daha ortaya çıkmış durumda: Türbin çarkının arka kısmında aşınmalar, aşınmış hatta kırılmış paller... Bunun nedeni ise sıkıştırma yapılan bölü- me doğru kayan bir dişli. Bu da partikül filtresi tıkanıklığına işaret ediyor.

Turboyu bozan bu gibi arızalarda değişim maliyetlerini düşürmek mümkün. Çünkü bu tür firmalardan alacağınız yenilenmiş bir turbo sistemi, yeni bir turbo satın almaktan yaklaşık üçte bir daha ucuza maloluyor. Bu işi yapan bazı firmalarının bilgilerini üstteki kutuda bulabilirsiniz.

Partikül filtrelerindeki bu peteksi doku parçalarında, tıkanmış (solda) ve temizlenmiş (sağda) filtreler arasındaki fark görülebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.