FORD RANGER WILDTRAK İşlevsellik ve sportiflik bir arada

Ford’un pick-up modeli Ranger Wildtrak, gücünün yanında özellikle 3500 kg’lık römork kapasitesiyle öne çıkıyor.

Auto Show - - EDİTÖR - MURAT ÇAVDAR

3.2 lt motor, 200 HP güç, 470 Nm tork, 6 ileri otomatik şanzıman, 4 tekerlekten çekiş ve 3.500 kg’lık römork kapasitesi... Ranger Wildtrak tam bir güç gösterisi yapıyor. Konforuyla da beğeni toplayan Ranger, ESOF adlı güç aktarma sistemiyle neredeyse her türlü yol şartına uyum sağlayabilen bir pick-up. Bu sistemi; asfalt ve düz yol şartlarında yani normal bir sürüş yaparken 4x2, kötü zeminli veya çamurlu yollarda ise 4x4 olarak kullanabiliyorsunuz. Zorlu arazi şartlarında ise 4x4 modu düşük devir (arazi) takviyesiyle destekleyebiliyorsunuz. Elektronik kontrollü bu sistem, elektronik diferansiyel ve elektronik denge kontrol sitemini de içeriyor ve zorlu şartlarda aracın gerçek performansını sonuna göstermesini sağlıyor. Tırmanma ve iniş destek sistemleri görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Bu etkileyici tırmanma performansında, 3.2 lt’lik 5 silindirli güçlü motorun da etkisi büyük.

Güçlü ızgarası, yan basamakları ve 18 inç alüminyum alaşım jantlar ise onu görsel olarak güçlü kılan unsurlar. Tavan rayları ise bizce pick-up’ın olmazsa olmazları arasında.

Ancak burada, Ranger’ın oldukça büyük bir pick-up olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Bu da, diğer tüm büyük araçlar gibi, park manevralarını zorlaştırıyor. Neyse ki ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerasıyla bu zorluk biraz olsun azaltılmış.

İç mekandaki sürücü odaklı tasarım da beğenimizi kazandı. Ferah bir yapısı var ve yüksek oturma pozisyonu da ayrı bir keyif sunuyor. Çift renkli koltuklar uzun yolculuklarda konfordan ödün vermiyor. Arka sıra koltuklarda seyahat edecekler için telefon veya tabletlerinizi hızla şarj edebileceğiniz 230 V’luk bir priz de düşünülmüş.

Otoparkta Ranger ile karşılaştığımda

hafif bir ürperti hissettim. Çünkü her zaman kullandığımız türde bir binek değil, oldukça büyük bir pick-up’tı kendisi. Daha önceden kullanmadığım bir araç olduğu için manevra kabiliyeti de bilmiyordum. Neyse ki ön ve arkadaki sersörler dar alanlarda manevra yapmayı kolaylaştırıyor.

Yüksek yapısı nedeniyle araca binişler biraz sorun yaşatabilir. Neyse ki yan basamaklar ve A sütunlarındaki tutamaklar iniş ve binişleri kolaylaştırıyor.

Ranger’da SYNC2 adlı bilgi-eğlence görev yapıyor. Yani yolda ilerlerken basit sesli komutlarla aracın bazı fonksiyonlarını kontrol edebiliyorsunuz. Aynı şeyi dokunmatik ekranı kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun dışında sistem, acil bir durumda (kaza veya yakıt pompasının devre dışı kalması gibi) otomatik olarak acil durum yardım hizmetini arayabiliyor.

Isıtmalı koltuklar, çift bölgeli dijital klima, yağmur sensörü, hız kontrol sistemi, ısıtmalı ön cam gibi donanımlar ise otomobil konforu sağlıyor. Adaptif uzun far sistemi gece yolculuklarında kumandayı eline alarak her zaman etkili bir aydınlatma sağlıyor. Şerit takip uyarı sistemi de adaptif farlar gibi etkili bir güvenlik donanımı. Zor şartlarda gösterdiği performans ile hepimizin takdirini kazandı. Günlük kullanım şartlarındaki özelliklerini de genel olarak beğendim. Büyük boyutlarının sıkışık trafikte yarattığı sorunlar dışında tabi ki. Eğer arada bir araziye çıkıyorsanız, bu araçla çok keyifli maceralar yaşayabileceğinizi söyleyebilirim.

Sürüş konusunda keyifli bir araç.

Ferah bir ortama sahip. Yüksekte seyahat ettiğiniz için yolculuklar keyifli oluyor. Turuncu rengi içerde ve dışarda farklı şekillerde görmek mümkün. Gösterge takibi kolay yapılıyor. Ön tasarım çok çekici. Siyah ve turuncu müthiş uyum içerisinde karmalaştırılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.