VW PLATFORM STRATEJİSİ Aynı platformdan 13 otomo bil

İster Golf, ister Audi TT, isterse Skoda Kodiaq olsun... Hepsi aynı teknolojileri kullanıyor. VW burada platform stratejisinden söz ediyor ama bu sistem de limitlere ve bazı hilelere sahip.

Auto Show - - EDİTÖR -

Platform... Ve dünyada başka hiçbir firma platform stratejisini VW Grubu kadar yoğun kullanmıyor: Modulare Querbaukasten (MQB) adlı önden çekişli platformu grup markalarının ürün yelpazelerinin neredeyse tamamında görmek mümkün.

Golf’ün kendisini kanıtlamış teknolojilerinin birçok başka otomobilde kullanılması iyi bir şey. Ancak karoserinin altındaki elemanların tamamı aynı sadece dışı farklı olan bir otomobile sahip olmak, değiştirilebilir parçalarla üretilmiş bir otomobil sahibi olmak… İşte bu garip gelebilir. Ayrıca: Milyonlarca adet üre- tilen bu parçalardan biri sorunlu olursa ne olacak?

Başarılı MQB platformunun kullanıldığı bir düzine otomobili yan yana getirdik ve VW’nin tek bir altyapı üzerine nasıl bu kadar farklı model inşa edebildiğini araştırdık: İçerik aynı, kapaklar farklı! Buna gerçekten de kapak diyebiliriz, çünkü araçların neredeyse sadece dışarıdan görülen karoser kısımları farklı.

Diğer taraftan, farklı boyutlarda ve farklı sınıflarda iki araç olan Audi TT ile dev Skoda Kodiaq’ın aynı platformu kullanıyor olması gerçekten ina- nılmaz. Modüler platformun avantajı, dingil mesafesinin uzatılıp kısaltılmasına da izin vermesi. Mühendislerin MQB’yi nasıl kullandıklarını ve bunun müşteriler üzerindeki etkilerini araştırdık. Tabi bu sistemin getirdiği imkanların dışında, bazı sınırları olduğunu da gördük.

SEAT ATECA VW GOLF SPORTSVAN SKODA OCTAVIA VW GOLF

SKODA KODIAQ

VW PASSAT

AUDI Q2

SKODA SUPERB

VW TIGUAN

SEAT LEON

AUDI A3 SPORTBACK

AUDI TT

VW TOURAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.