HYUNDAI KONA B Segmentinde yeni standartlar

Hyundai’nin B segmentindeki ilk SUV’u olan Kona yeni standartlar belirleyecek. Yepyeni bir platform üzerinde yükselen Kona, şık ve taze bir görünüme, bunun yanında başarılı dinamik özelliklere sahip. Kona yılın son çeyreğinde Türkiye’de pazara sunulacak.

Auto Show - - EDİTÖR -

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan bir toplantıda, Hyundai Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve firmanın veliahtı Eisun Chung tarafından tanıtılan Hyundai Kona, Haziran sonunda Kore’de, daha sonra ise ABD’de satışa çıkacak. Bu yeni SUV’un Avrupa ve Türkiye pazarına gelişi ise 2017’nin son çeyreğinde gerçekleşecek. Kona modeli Hyundai’ın Güney Kore’deki tesislerinde üretilip dünya pazarlarına verilecek. Böylece aracın Türkiye’de üretileceği yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkıyor.

Hyundai, Güney Kore’deki Ulsan tesislerinde yılda 200 bin Kona üretmeyi planlıyor. Bu üretimin 80 bin adedi Avrupa’ya, 60 bin adedi ABD pazarına, geriye kalan 60 binlik üretim ise Güney Kore pazarına verilecek.

177 HP’lik benzinli motor B SUV için oldukça güçlü

Hyundai’ın diğer SUV modelleri o- lan Tucson, Santa Fe ve Vera Cruz’da olduğu gibi, Kona’da da yine gezmek için gidilen turistik bir destinasyon ve bir şehir ismi kullanılmış. Hawai’deki önemli adalardan birinin ismi olan Kona, bu sayede ürünün eğlenceli ve genç kullanım özelliklerini ve gençleşen hedef kitlesini de çağrıştırıyor.

Görüntüsünde, mevcut ürün gamıyla paralellik gösteren ayrıntılar olsa da, tamamen yeni bir küçük SUV platformu üzerine kurgulanan Kona, abileri Tucson, Santa Fe ve Santa Fe Sport ile birlikte Hyundai’nin SUV ailesini tamamlayacak. Eisun Chung, 2020 yılına kadar 5 yeni SUV modeli tanıtacaklarını da yine bu toplantıda açıkladı. Bu 5 yeni SUV’dan bazılarının Tucson ve Santa Fe modellerinin makyajlanmış ve yenilenmiş versiyonları olması bekleniyor. Geriye kalan iki önemli yenilik ise, Kona’dan daha küçük boyuttaki A Segmenti SUV ile 7 kişilik koltuk seçeneği de bulunan, büyük boy, E segmentinde bir SUV olacak. A segment SUV’un, Kona platformunu paylaşması bekleniyor.

Kona’da ilk etapta 1.0 lt ve 1.6 lt turbo benzinli T-GDI motorlar yer alacak. Serinin zirvesinde 177 HP gücündeki 1.6 T-GDI motor, 7 ileri oranlı DCT otomatik şanzıman ile birlikte üretilecek. Daha ekonomik versiyon olan 1.0 T-GDI’da ise 3 silindirli, turbo benzinli 1.0 litre hacimli motor 120 HP güç üretiyor ve 6 ileri manuel şanzımanla kombine ediliyor. Kona’da çekiş sistemi olarak ise 4x2 ve 4x4 çekiş seçenekleri yer alacak. Ayrıca Avrupa pazarları için daha sonra 1.6 lt dizel motor versiyonu da seriye eklenecek. Bunların dışında Amerika pazarı için geliştirilen Kona modellerinde 2.0 lt, 4 silindirli benzinli bir motor daha yer alıyor ancak bu motor Avrupa pazarlarına verilmeyecek. Hyundai Motor Corporation Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Euisun Chung, 2018 yılında ise Kona’nın tam elektrikli EV ve hidrojen yakıt hücreli FCEV versiyonlarını da seri olarak üreteceklerini açıkladı. Tam elektrikli EV modelinin menzili tek bir şarjla 390 km’ye ulaşıyor.

Güçlü bir off-road tasarımı

Dünyanın 3 farklı pazarında eş zamanlı olarak tanıtılan Hyundai Kona’nın kendi evi olan Seul’deki lansmanında, markanın tasarımcıları Luc Donckerwolke ve Sangyup Lee yeni Kona’nın dizayn ana unsurlarını açıkladı. Basamaklı bir ızgaraya sahip ön bölümde arıkovanı tarzı bir yapı var. Koyu renkli petek dokulu altıgen ızgara Kona’nın sportif yönünü açığa vuruyor. Ayrıca bu ızgaranın hem üst bölümünde, hem de alt bölümünde birer şerit şeklinde tasarım unsurları var. Şerit şekilli LED gündüz farları bundan sonraki Hyundai SUV tasarımlarında belirleyici unsur olacağa benziyor. Ana farların ve sis farlarının bulunduğu bölümler ise göz çukurları şeklinde tasarlanmış. Ön bölümde de, tasarımın genelinde de, aracın offroad karakterini vurgulamak için gri renkte plastik malzemeler kullanılmış. Örneğin çamurluk çeperleri ve kapı altı marşpiyelerindeki plastik kaplamalar bu vurguyu güçlendiriyor, aynı zamanda boyanın arazi kullanımında zarar görmesini engelliyor. Benzer şekilde tavan rayı ve C sütunundaki köpekbalığı yüzgeci formu Kona’nın maceracı kimliğine vurgu yapıyor.

B SUV’a yeni standartlar getiren Hyundai Kona, bütünüyle yeni bir platform üzerine inşa edilmiş. Gelişmiş pazarlar için geliştirilen Kona platformu, daha önce gelişmekte olan Çin ve Hindistan gibi pazarlar için oluşturulan Creta platformundan 18 mm daha geniş ve daha alçak bir yapıya sahip.

İç mekan sade ama fonksiyonel

Kona’da iç mekanda ise daha sade bir tasarım kullanılmış. Aslında otomobilin genç hedef kitlesi ve eğlenceli dış tasarımı göz önüne alındığında, iç mekanın sade tasarımı bütünlüğü bozuyor gibi. Dış gövde rengi iç mekandaki koltuk kenarları, vites kolu oyuntusu, ızgara çerçevesi gibi bazı detaylarda kontur olarak yer alıyor. Orta konsolun ve konsolun üst bölümündeki ekranın tasarımı daha önceki modellerden farklı ve yeni SUV modellerinin ayırt edici unsuru olacak. Ayrıca Kona’da, Hyundai markası için bir ilk olan HUD gösterge yer alıyor. Renkli HUD göstergede navigasyondan trafik işaretlerine ve hız sınırlarına dek birçok bilgi yansıtılıyor. Mühendisler HUD göstergenin çok yüksek bir parlaklık değerine (10.000 kandela/ m2) sahip olduğunu bu nedenle parlak hava koşullarında da kolaylıkla okunabileceğini bel,rt,yor.

Kona’da ayrıca bilgi eğlence sistemi Apple Car Play ve Android Auto entegrasyonu sunuyor. Cep telefonları için kablosuz şarj noktası bulunuyor. Telefonu almadan aracı terk ettiğinizde de sizi uyarıyor. Güvenlik sistemleri de B segmenti için oldukça zengin; Güvenlik özellikleri arasında Hyundai’nin Yaya Algılama, Kör Nokta Algılama, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Yorgunluk Tespit, Statik Dönüş Farları ve Otomatik Acil Fren Destek Sistemi yer alıyor.

4x4 versiyonlara özel süspansiyon

Kona’nın tasarımcıları Luc Donckerwolke ve Sangyup Lee ile yaptığımız röportajlarda, Kona’nın kendine özgü bir tasarıma sahip olduğunu, bazı tasarım detaylarına başka SUV modellerinde yer verilebileceği (özellikle far tasarımı ve iç mekandaki orta konsol)

Dokunmatik ekranın bağlanabilirlik özellikleri iyi, Apple Car Play ve Android Auto uyumlu. Bu orta konsol tasarımı diğer SUV’larda da kullanılabilir.

ama asla Kona’nın aynısının bir büyüğü veya bir küçüğü, başka bir kopya SUV’un Hyundai ürün gamında yer almayacağını belirttiler. Ayrıca araçta, bagaj yükleme kolaylığı ve düz zeminli geniş bagaj alanını yaratmak için arka süspansiyon ve egzoz tasarımı 4x4 modellerde bile özel olarak geliştirilmiş. Önde McPhersonlara yer verilen süspansiyon sisteminde, arka süspansiyonda ise 4x2 versiyonlarda bağımsız süspansiyon, 4x4 versiyonlarda ise çok kollu bağlantılar bulunuyor. Euisun Chung ise Hyundai Kona ile B SUV segmentinde, çekici dizayn, modern bağlanabilirlik özellikleri ve sınıf lideri güvenlik seviyesiyle yeni standartlar oluşturmak istediklerini söyledi.

Kona Avrupa’da Mazda CX-3, Opel Mokka X, Citroen Aircross, Ford Ecosport gibi modellerle mücadele ederken, ABD pazarında ise tek yumurta ikizi olan Kia Stonic ve Genesis GV80 ile de mücadele etmek zorunda kala- cak. Elektrikli versiyonu ise 390 km’lik menzille Ionic’ten daha fazla menzil ve daha kullanışlı tasarımla ayrışacak. Elektrikli versiyon gelecek yıl G. Kore pazarında satışa sunulacak. Avrupa ve ABD pazarına gelip gelmeyeceği ise şimdilik açıklanmıyor.

Iron Man Special Edition da var

Marvel karakterlerinden Iron Man için özel olarak geliştirilen bir Kona konsepti de Seul’daki Hyundai Motor Studio’da basın mensuplarını karşıladı. Standart modelden 40 mm daha geniş olan Iron Man Special Edition ayrıca 19 inçlik jantlar ve özel off-road lastikleriyle donatılmış.

İlk sürüş izlenimi

Hyundai’ın yeni B SUV’u Kona’nın ilk mühendislik prototipini, Seul Namyang’daki Ar-Ge merkezindeki özel bir pistte deneyimleme fırsatı bulduk. Kullandığımız model ilk etapta Güney Kore pazarına verilecek olan özelliklere sahipti. 1.6 lt benzinli T-GDI motorun ürettiği 177 HP güç, 7-DCT şanzımanla donatılmış olan B SUV’a oldukça iyi bir çekiş karakteri sağlıyor. 4.165 mm uzunluğa, 2.600 mm dingil açıklığına sahip aracın iç mekanı, bir B SUV için şaşırtıcı derecede genişlik sunuyor, özellikle ön bölüm yeterli alanı ve tavan yüksekliğini sunuyor. Ama sürücünün oturma yüksekliği, gerçek bir off-road aracı gibi yüksek değil, daha çok bir Crossover kıvamında. Daha yüksek sürüş pozisyonu, daha fazla çevre görüşü için de faydalı olurdu. Öte yandan görüş açıları oldukça iyi. Rakibi Toyota C-HR’la karşılaştırmak gerekirse daha iyi görüş sunduğu söylenebilir.

Süspansiyon biraz yumuşak, direksiyon tepkisi ise biraz hissiz kalıyor. Aracın Avrupa beklentilerine göre yapılan ayarlarından sonra daha sert ve tok bir kullanıma sahip olacağını tahmin ediyoruz.

Hyundai Kona’nın mühendislik prototipini Seul’deki Namyang Ar-Ge test pistinde kullandık.

Yerden yüksek yapısı Kona sürücüsüne güven verse de sürüş pozisyonu gerçek bir SUV kadar yüksek olamıyor.

Tavan rayları, çift renkli gövde yapısının içerisinde adeta kayboluyor. C sütununun arkasındaki köpekbalığı yüzgeci formu, araca profilden yırtıcı bir görüntü kazandırıyor. 1.6 T-GDI versiyonun 0-100 km/s hızlanma süresi 7,7 sn, son sürati ise 210 km/s olarak açıklanıyor.

Rüzgar tünelinde test edilen Kona, yerden yüksek SUV yapısına rağmen 0,33 Cd’lik, başarılı bir rüzgar sürtünme katsayısına sahip.

Iron Man Special Edition konseptinde 19 inç jantlar ve özel off-road lastikleri var.

Hyundai Kona’nın dünya lansmanını, aracın tasarımcıları Sangyup Lee (en solda) ve Luc Donckerwolke (ortada), markanın veliahtı Eisun Chung (sağda) ile birlikte yaptı.

İç mekan sade ama kullanışlı bir yapıya sahip. Dış tasarımdaki eğlenceli detaylar iç mekana ancak kontur renkleri olarak yansımış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.