PORSCHE 911 GT3 Günlük hayatı Grand Prix’ye dönüştürüyor

0-200 km/s: 11.4 sn! GT3 ehliyetinize mal olabilecek bir eğlence.

Auto Show - - EDİTÖR -

Yarış otomobiliyle büroya gitmek! Yeni 911 GT3’te Porsche, birçoklarının hayalini kurduğu şeyi gerçeğe dönüştürdü. Bu aracın Eylül ayında sunulmaya başlayacak manuel şanzımanlı versiyonunu şimdiden kullanma fırsatı bulduk.

Yeni geliştirilen motoruyla GT3, ehliyetinizi kaybetme konusunda en fazla ciddiye alınması gereken tehlike. Çünkü kalkıştan sadece 11.4 sn (PDK: 1.0 sn) sonra 200 km/s’ye ulaşabiliyor ve 320 km/s (PDK: 318 km/s) maksimum hız yapabiliyor. Bu otomobili dikkatli kullanmazsanız, kısa bir süre sonra işinize toplu taşımayla gitmek zorunda kalabilirsiniz.

GT3’in limitlerine trafiğe açık yollarda ulaşmanız neredeyse imkansız. Bu ayrıcalık için GT3 ile yarış pistine gitmeniz gerekiyor. Araştırmalara göre GT3 sahiplerinin yaklaşık dörtte üçü, araçlarıyla düzenli olarak yarış pistlerine çıkıyor.

Testimize konuk olan bu parlak renkli sporcunun yeteneklerini daha ilk kilometrelerde araştırmaya başladık... Sert bir ara hızlanma, ikinci vites, üçüncü vites... Vites yolları harika kısalıkta... Bu sırada bizlere, muhteşem bir orkestrayı aratmayan sesler eşlik diyor: Kükremeler, çayırtılar, çığlıklar... Bunlar atmosferik bir motordan yayılabilecek en etkileyici müziklerden biri.

Yeni motorun devirlenme kabiliyeti de inanılmaz: 9000 d/d’ye kadar! Ayrıca maksimum güç de 8250 d/d’de! İkinci vites, üçüncü vites ve hemen ardından yeniden gaz kesmeniz gerekiyor. Çünkü hem yol buna müsait değil, hem de bizler sorumluluk sahibi sürücüleriz. Seramik diskler çok yüksek bir fren performansını her zaman en doğru noktada üretiyor. Şu pistin girişi neredeydi ya?

Piste girdiğimizde damarlarımıza bir endorfin dalgası yayılıyor. Eskisinden 20 cm daha yüksek olan arka kanat, gücün aktarıldığı arka aksa daha yüksek bir bastırma kuvveti uyguluyor. Arka tekerleklerin de yönlendirmeye yardımcı olması sayesinde yeni GT3, daha yüksek viraj hızlarına izin veriyor, süspansiyon da daha iyi bir yol tutuş sağlıyor.

Diğer taraftan bu araçla daha yumuşak sürüşler yapmak da mümkün. Ön aksta sunulan yükseltici bir sistem sayesinde günlük kullanımda ön kısmı hız tümseklerine çarpma endişesi yaşamıyorsunuz. Ancak bu sistem, 2 bin 261 Euro ile gayet pahalı bir opsiyon. GT3’ün Almanya başlangıç fiyatı ise 152 bin 416 Euro. Dediğimiz gibi, Porsche birçoğumuzun sadece hayal edebileceğimiz şeyler üretiyor!

Safkan Porsche: GT3, 500 HP’lik gücünü 4.0 lt hacimden ve turbo olmadan üretiyor.

Karbon-fiberle güçlendirilmiş sabit arka kanat, yere bastırma etkisi yaratıyor.

Devir sayacındaki ibre, titanyum renkli bir zemin üzerinde hareket ediyor.

20 inçlik jantlar standart. Sarı kaliperli seramik frenler için 9 bin 200 Euro ödemek gerkiyor.

Geniş kalçalar: GT3’ün arka kısmı normal 911’den 44 mm daha geniş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.